קהילת הרפואה ברוסיה נדהמו מתקרית במערב המדינה, שם מנתחים הסירו בהצלחה גידול במשקל של עשרות ק"ג מגופה של אישה בת 60. בהודעה שפורסמה במרכז הרפואי העירוני בטיומן, מערב סיביר, דווח כי הגידול הוסר מאזור האגן של המטופלת אחרי שלא טופל במשך שנתיים.

בשיחה עם רופאיה, המטופלת הסבירה שלא טיפלה בגידול במשך כל הזמן הזה כי חשבה שהבריאה ממנו. לאחרונה, היא פנתה שוב לייעוץ רפואי אחרי שהתחילה לסבול מכאבים. המטופלת נשלחה לסדרת בדיקות שבסיומן, צוות הרופאים נדהם לגלות גידול שפיר מאסיבי בחלל הבטן התחתונה שלה.

 

טיומן (צילום: Здравоохранение Тюменской области, VK)
"נאלצנו לעבוד ביסודיות ובזהירות כדי שלא נקשה על תהליך ההתאוששות" | צילום: Здравоохранение Тюменской области, VK

צוות כירורגים ואונקוגניקולוגים (רופאי נשים המתמחים בחקר וטיפול מחלת הסרטן) פעלו בזהירות להסיר את הגידול, שחלק מרקמותיו כבר התחברו בשלב הזה למספר איברים פנימיים. הניתוח עצמו נמשך יותר מ-3 שעות, שבסופן הצוות הצליח להוציא את הגידול שמשקלו התברר להיות 25 ק"ג.

"הגידול היה עצום", סיפרה ד"ר מריה קוזמנקו, מנהלת המחלקה הגניקולוגית במרכז הרפואי. "במהלך הניתוח גילינו שחלק מרקמותיו היו מחוברות למעיים של המטופלת, לכן נאלצנו לעבוד ביסודיות ובזהירות כדי שלא נקשה על תהליך ההתאוששות".

בדיקה פתולוגית של הגידול אישרה מאוחר יותר שאכן מדובר בגידול שפיר שלא מהווה סכנה לבריאותה של המטופלת. בעקבות זאת, היא שוחררה לביתה 9 ימים אחרי הפרוצדורה. מהמרכז הרפואי נמסר לאחרונה שצוות הכירורגים במקום נוהג להסיר גידולים שפירים לעיתים קרובות, אך הם מעולם לא נתקלו בגידול במאסיבי כל כך.

למרות גודלו המאסיבי של הגידול, נדגיש שהוא לא הגדול ביותר שאי פעם הוסר על ידי צוות כירורגים. בשנת 1991, רופאים מביה"ח סטנפורד, קליפורניה, הסירו לאישה מקומית גידול במשקל של 137 ק"ג שלא טופל במשך 6 שנים וריתק אותה למיטתה במשך שנתיים.