מומיה מתקופת טרום-האינקה שנמצאה בפרו, וככל הנראה גילה המוערך הוא בין 800 ל-1,200 שנים, נחשפה השבוע במדינה. הגופה הוצגה באוניברסיטת סן מרקוס בלימה, לאחר שארכיאולוגים דיווחו על מציאת השרידים בקבר תת קרקעי בנובמבר.

השרידים החנוטים, שהיו קשורים בחבלים כשהידיים מכסות את הפנים, נמצאו בתוך מבנה תת קרקעי מחוץ ללימה יחד עם מנחות כמו קרמיקה, שרידי ירקות וכלי אבן.

האוניברסיטה שומרת כעת על המומיה, כמו גם על שרידים של לפחות שני תינוקות יחד עם החפצים שנמצאו בקבר העתיק, בזמן שהחוקרים מנתחים אותם.

"הצגנו תגליות ארכיאולוגיות ממחקר שנעשה בקאג'מרקילה ב-2021", אמר פיטר ואן דאלן לונה, הארכיאולוג האחראי על הפרויקט. "החשובה ביותר היא המומיה שנמצאת כעת בניתוח".

בפרו, שם נמצא אתר המאצ'ו פיצ'ו האייקוני, יש מאות אתרים ארכיאולוגיים מתרבויות שהתפתחו לפני ואחרי אימפריית האינקה, ששלטה בחלק הדרומי של יבשת דרום אמריקה לפני 500 שנה.

יומירה הואמן, ארכיאולוגית נוספת שהובילה את הגילוי, אמרה שהצוות מצא אתר ​​המורכב מבורות בעומק של כ-2 מטר "כשנכנסנו לעומק המטריצה ​​הזו, מצאנו אתר קבורה עם שרידים של בגדי תינוק, קישוטים, קרמיקה וצורת הגולם הזו קשורים יחד עם אותו חוט שנכרך סביב המומיה", היא ציינה.