מרחוק זה נראה כמו עוד בית כפרי ציורי על הרי האדירונדק שבצפון מדינת ניו יורק (ארה"ב). אבל בבית הזה יש סוד, ולא מדובר בסלון המרווח ובאח המחממת. הבית רחב הידיים בעל החלונות העצומים, המשקיף על עמק סרנאק מסביב, מתגמד לעומת המקלט הענקי הקבור תחתיו.

אחד הארונות התמימים למראה בבית הוא למעשה דלת המובילה למרתף, שם מחכה לכם דלת פלדה אדומה ועבה במשקל 900 קילוגרמים, מאחוריה גרם מדרגות ארוך מוקף קירות בטון המוביל לבונקר אטומי בעומק תשע קומות מתקופת המלחמה הקרה.

בית תת קרקעי (צילום: האתר הרשמי)
מרחוק זה נראה כמו עוד בית כפרי | צילום: האתר הרשמי

בתוך הבונקר ממוקם חדר השיגור התת-קרקעי שהיה אמור להגיב במקרה של מלחמת עולם שלישית. בשנים האחרונות חדר הבקרה שופץ וכיום הוא משמש כחלל רב-קומות למגורים. בשנות השישים החדר היה עמוס בציוד אלקטרוני לשיגור טילים בין-יבשתיים חמושים בראש נפץ גרעיני.

מאות אתרי שיגור כאלה נבנו ברחבי ארה"ב והקמת המתקן הזה עלתה 18 מיליון דולרים בשנת 1958 (שזה בסביבות 400 מיליון דולרים כיום). עד אמצע שנות השישים, כמעט כל המתקנים מהסוג הזה הושבתו ולמעשה, הבונקר הספציפי הזה נפתח בשנת 1962, נסגר בשנת 1965, ומעולם לא צויד בטיל גרעיני.

פתח המילוט המקורי עדיין שם והפועלים נעזרו בו רבות כדי להוביל למטה חומרי בנייה בזמן השיפוצים. התאורה המקורית נותרה ובמקום מלתחות משותפות כעת ניתן להתפנק בחדר אמבטיה משיש.

בית תת קרקעי (צילום: האתר הרשמי)
דלת פלדה אדומה ועבה במשקל 900 קילוגרמים | צילום: האתר הרשמי

המעברים בין המתחמים בבונקר מרוצפים ברשת חלודה המהווה תזכורת להיסטוריה של המקום, אבל המקום לא תמיד נראה טוב כל כך. לאחר שהבונקר נסגר הוא הוצף במים כדי למנוע הסגת גבול. במשך חודשים ארוכים עמלו על ניקוז המתקן וחלקו נותר מוצף עד היום. אפשר ממש לצלול בחלק מהחדרים בקומות התחתונות יותר.

אחת המזכרות השוות שנותרו בבונקר זו מערכת שיגור הטיל, הממוגנת מפני זעזועים, ודלתות השיגור האטומות הממוקמות על פני השטח. ובנוסף לבונקר, כשתרצו לשאוף קצת אוויר צח, תוכלו להסתובב בחווה או לצאת לטיול ביער רחב הידיים הסמוך.

בית תת קרקעי (צילום: האתר הרשמי)
חדר אמבטיה תת-קרקעי משיש | צילום: האתר הרשמי
בית תת קרקעי (צילום: האתר הרשמי)
חדר הבקרה הפך לחלל מגורים רב-קומות | צילום: האתר הרשמי
בית תת קרקעי (צילום: האתר הרשמי)
אפשר גם לצאת מהבונקר לנשום אוויר צח | צילום: האתר הרשמי
בית תת קרקעי (צילום: האתר הרשמי)
הרי האדירונדק שבצפון מדינת ניו יורק | צילום: האתר הרשמי