צ'נאד סגדי
אתה בא לקיגל בשבת?

כוכב מפלגת הימין הקיצונית בהונגריה, צ'נאד סגדי האנטישמי, האשים את היהודים שקנו את המדינה וטען שהיהודים פוגעים בתחושת הלאומיות ההונגרית. כעת לאחר שנאלץ להתמודד במשך שבועות עם שמועות באינטרנט הוא הודה לבסוף כי הוריו של אמו היו יהודים.

סגדי עלה לכותרות לראשונה לפני כחמש שנים כשהקים את ארגון "המשמר ההונגרי", שהזכיר במדיו השחורים את המפלגה ההונגרית הנאצית ששלטה במדינה בסוף מלחמת העולם השנייה ועמדה מאחורי רצח של אלפי יהודים. הוא היה אחד המנהיגים הקולניים ומפיצי השנאה אך נראה שהגורל אוהב צדק אירוני.

מבחינה הלכתית זה אומר שגם הוא יהודי ומתברר שלא מדובר רק בשורשים סמליים - סבתו שרדה את אושוויץ וסבו שרד את מחנות העבודה בכפייה של הנאצים. מאז הודה ביהדותו לפני כחודשיים הקריירה שלו בנסיגה מתמדת והוא אפילו סירב להתראיין בנושא. למעשה, בקרב אנשיו הוא הפך למצורע פוליטי.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

התגלית התאפשרה בזכות הקלטה של סגדי משוחח עם עבריין מורשע ומציע לו כסף וטובות הנאה בשנת 2010. סגדי הופתע לשמוע שקיימים מסמכים המוכיחים שהוא יהודי ולטענתו הקלטת שפורסמה בתקשורת בושלה ואינה מציגה את השיחה האמיתית שהתקיימה.

צ'נאד סגדי
סעמק | צילום: inquisitr.com

העבריין שסחט אותו אמר שהקליט את השיחה במטרה להדיח את סגדי כחלק ממאבק פנימי במפלגתו הלאומנית "יוביק". בחודש שעבר הוא התפטר מתפקידיו ופרש מהמפלגה אבל כדי להסיט את הביקורות האנטישמיות טוענים במפלגה שההדחה נובעת מהשוחד שהציע לעבריין ולא בשל מוצאו.

סגדי הצטרף ליוביק, שהוקמה בשנת 2003, והפך לאחד ממנהיגיה הבולטים. בשלוש השנים האחרונות הוא מייצג אותה בפרלמנט האירופי אך גם ממושב זה הוא יודח. שמה המלא של מפלגת יוביק הוא "התנועה למען הונגריה טובה יותר" והיא נוסדה כתנועה חוץ-פרלמנטרית בשם "ארגון הנוער הימני" והורכבה בעיקר מסטודנטים וצעירים.

שנה לאחר מכן היא הפכה למפלגה הנאבקת בזרים ובעיקר בכחצי מיליון צוענים החיים בהונגריה. המפלגה זכתה להצלחה ראשונה בבחירות לפרלמנט האירופי בשנת 2009 כשזכתה בשלושה מושבים. בבחירות שנערכו בהונגריה בשנה לאחר מכן הצליחה המפלגה להיכנס לראשונה לפרלמנט ההונגרי כמפלגה השלישית בגודלה.

(מקור 1, מקור 2, מקור 3)