אצנית אולימפית מבלארוס טוענת שהיא נחטפה ונלקחה בכוח לשדה התעופה בטוקיו כדי לטוס חזרה הביתה, לאחר שהתלוננה על מאמני הקבוצה שלה. היא סרבה לעלות על המטוס וכעת היא מבקשת מקלט מדיני בגרמניה או באוסטריה כדי להימנע מחזרה לבלארוס.

האצנית, קריסצינה צימאנוסקאיה, הייתה אמורה להתחרות במקצה 200 מ' באולימפיאדה, כשנציגים בלארוסים הגיעו לחדר המלון שלה לילה קודם לכן ולקחו אותה בכוח הישר לנמל התעופה האנדה בטוקיו.

"נמסר כי קריסצינה צימאנוסקאיה, שמתחה ביקורת פומבית על המשטר ועל גורמי הספורט, נשלחת מטוקיו בחזרה לבלארוס", צייצה העיתונאית חנה ליובקובה ממינסק. "ככל הנראה, נציגי נבחרת בלארוס לקחו אותה לשדה התעופה. זה נראה כמו חטיפה".

ליובקובה פרסמה גם הקלטה של השיחה בין מאמן בלארוס, יורי מייסביץ' ובין צימאנוסקאיה, בה נשמעת האצנית מתפרקת בבכי לאחר שספגה איומים. היום נמסר כי צימאנוסקאיה כעת נמצאת במקום בטוח בבית מעצר במשטרה היפנית, ומסרה לסוכנות הידיעות רויטרס: "אני לא אחזור לבלארוס".

"הם מנסים להוציא אותי מהארץ ללא רשותי. אני מבקשת מהוועד האולימפי הבינלאומי להתערב", הוסיפה האצנית. נראה כי מאמני בלארוס לא היו מרוצים מכך שצימאנוסקאיה התלוננה ברשתות החברתיות על כך שהיא צורפה למירוץ שליחים 4X400 מטר. השינוי נבע לאחר שחלק מחברי קבוצתה לא נמצאו כשירים להתחרות באולימפיאדה מכיוון שלא עברו כמות מספקת של בדיקות שימוש בחומרים אסורים.

"חלק מהבנות שלנו לא טסו לכאן כדי להתחרות במירוץ השליחים כי לא עברו מספיק בדיקות סמים", אמר צימאנוסקאיה לסוכנות הידיעות רויטרס. "המאמן הוסיף אותי למירוץ ללא ידיעתי. דיברתי על זה בפומבי. המאמן הראשי ניגש אלי ואמר שהייתה הוראה מלמעלה להסיר אותי".

ההתבטאות הפומבית של האצנית לא התקבלה טוב בקרב גורמים רשמיים במדינה הדיקטטורית, שפתחו נגדה בקמפיין המאשים אותה ב"בושה לאומית" לדברי צימאנוסקאיה עצמה, כעת היא חוששת לחזור הביתה לארץ מולדתה.

פולין הייתה הראשונה שהציעה מקלט לצימנוסקאיה. הנבחרת האולימפית בבלארוס הכחישה את הטענות שלה, ומסרה כי הורדה מהנבחרת בגלל "מצבה הרגשי והפסיכולוגי". פרשת האצנית מגיעה על רקע עוד ועוד פרשות של פגיעה בזכויות אדם במדינה תחת שלטון היחיד של הנשיא אלכסנדר לוקשנקו, שנחשב ל"דיקטטור האחרון באירופה".