תעלומת המונולית במדבר יוטה קיבלה לאחרונה תפנית ביזארית אחרי שהתברר שהחפץ המסתורי נעלם. פחות משבוע אחרי שדווח על הימצאותו על ידי צוות של שירות חיות הבר של יוטה, העצם המתכתי כבר איננו – וכמו שאף אחד לא יודע מי שם אותו שם, כך גם אף אחד לא יודע מי לקח אותו.

בהודעה שנמסרה בחשבון הפייסבוק של המחלקה למנהל מקרקעין של יוטה, דווח כי המונולית ככל הנראה נלקח בלילה שבין יום שישי לשבת. בהמשך ההודעה הודגש כי המחלקה לא פינתה את העצם ממקומו ושאין להם סמכות לחקור מקרי גניבה. נכון לעכשיו, לא הוגשה תלונה למשרד השריף המקומי בגין גניבה.

View this post on Instagram

A post shared by Spencer Owen (@thespencerowen)

View this post on Instagram

A post shared by (@canyon.state.overland)

העצם המסתורי, אשר זכה לכינוי "המונולית" בהשראת סרט המד"ב "אודיסיאה בחלל", נמצא ב-18 בנובמבר במדבר מואב, דרום יוטה. העצם אותר במהלך משימה מוטסת של ביולוגים מטעם שירות חיות הבר. ברט האצ'ינגס, טייס המסוק של המשימה, התייחס לתגלית הביזארית בשיחה עם סוכנות הידיעות KSL ואמר: "אחד הביולוגים זיהה אותו ראשון בזמן שטסנו מעליו. הוא אמר: 'תסתובב, תסתובב! יש שם משהו, אנחנו חייבים ללכת להסתכל על זה'".

מיקומו המדויק של המונולית מעולם לא פורסם על ידי הרשויות מחשש שהוא יגרום לסקרנים ללכת לאיבוד במדבר. למרות זאת, כמה ימים אחרי חשיפת העצם המסתורי, מיקומו נחשף באתר Reddit אחרי שמטיילים הצליחו לאתר אותו באופן עצמאי – ביניהם גם דיוויד סורבר, שפרסם סרטון שלו לצד העצם המשונה.

בסרטון שפרסם בחשבון האינסטגרם שלו, סורבר תיעד את המונולית מקרוב וערך בו כמה בדיקות לבקשתם של הגולשים. בתיאור הסרטון הוא כתב: "הנה העובדות: זה עשוי מאלומיניום. זה לא מגנטי. זה עשוי משלושה חלקים שמחוברים אחד לשני". מעבר לזה, הוא הוסיף שהמונולית חלול ו"נשמע כמו קרטון כשדופקים עליו".

View this post on Instagram

A post shared by David Surber (@davidsurber_)

בשיחה עם רשת CNN, סורבר אמר שלמונולית הייתה השפעה טובה על תושבי האזור – בין אם הוא מעשה יד אדם או חייזרים. הוא הוסיף: "המונולית נתן לאנשים הזדמנות להשקיע את הזמן שלהם במשהו חיובי. בהרפתקה. זאת הייתה בריחה מדהימה מכל השליליות שאנחנו חווים ב-2020". כעת, עומד כרגע במקום המונולית השריד האחרון ממנו – משולש אלומיניום שככל הנראה היה חלקו העליון או הבסיס של העצם המסתורי.