"זאת הסיבה שתאורה חשובה כל כך בעיצוב פנים": גולשת בטיקטוק הדהימה את הרשת אחרי שחשפה את כובע הצמר החדש שלה שמחליף צבעים כשהיא עוברת בין החדרים בדירתה. אוטליה כרמן תיארה בסרטון הוויראלי כיצד רכשה את הכובע בחנות בגדים ונדהמה לגלות שצבעו התחלף כשהגיעה לביתה.

"אז קניתי את הכובע הירוק הזה בחנות וכשהגעתי הביתה והוצאתי אותו, הייתי כזה: 'למה הוא חום?'", ציינה בסרטון שנצפה כבר 4 מיליון פעמים ברשת החברתית. "ואז קלטתי: זה בגלל מטמריזם". איבדנו אתכם? נסביר.

@oteliacarmen Why lighting should be just as important as color/material selections!! #interiordesign #learnontiktok #designertips #colortheory  #shopwithme ♬ Do It To It - ACRAZE

מטמריזם היא תופעה הקשורה לפיזיקה של צבעים שבה גוון כלשהו משתנה בהתאם לתנאי תאורה. למעשה, לכל מקור אור יש צבע ייחודי משלו שכאשר הוא מוקרן על משטח צבעוני מסוים, הוא עשוי לשנות אותו. במקרה של כרמן, המשטח הוא כובע הצמר שלה ומקורות האור הן הנורות השונות בדירה שלה. כתוצאה מכך, הכובע מחליף את צבעו כמו זיקית מירוק, לאדום ולחום.

הסרטון גרף מאז יותר מ-665 אלף לייקים וכמעט 3,800 תגובות, רובן מגולשים שנותרו המומים מהתופעה. "המוח שלי התפוצץ הרגע", ציינה גולשת אחת, בזמן שאחרת כתבה: "תארי לעצמך שאת יוצאת מהבית עם תלבושת מסוימת ואז מגלה פתאום שהתאורה הרסה אותה לגמרי". מנגד, היו גם כמה גולשים שחשבו שמדובר בפייק ושכרמן ערכה את הווידיאו – ועל כן, היא פרסמה סרטון נוסף.

@oteliacarmen Reply to @koko.t_ Do you believe it now!? Brought the hat to my parents house to test it out with witnesses! #metamerism #colortheory #physics #stemtok ♬ original sound - Art + Design

כרמן לקחה את הכובע לבית של הוריה והדגימה את התופעה לקרובי משפחתה. אחת הנשים בסרטון נדהמה משינוי הצבע ואמרה: "מה?! למה?! אני לא מבינה". מאוחר יותר, גולשת נוספת שהזדהתה בתור מעצבת בגדים ציינה שהסרטון מדגים את אחד החוקים החשובים ביותר בקניית בגדים חדשים. "לעולם אל תשכחו", כתבה. "לפני שקונים בגדים, תמיד תבדקו איך הם נראים מתחת למקורות אור שונים".

גולשים רבים הוסיפו שהסרטון הזכיר להם את "השמלה ששיגעה את העולם" מלפני 5 שנים – אז אנשים לא הצליחו להבין האם הבגד בצבע לבן וזהב או כחול ושחור.