ליסה מונטגומרי, הרוצחת בת ה-43 שהייתה אמורה להפוך לאישה הראשונה שמוצאת להורג בארה"ב ב-70 השנים האחרונות, עשויה להישאר בחיים. הסיבה: כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן, שכבר הצהיר בעבר שיתנגד בתוקף לעונש מוות ואף יפעל לביטולו לאחר שיהפוך לנשיא ארה"ב.

בחודש אוקטובר האחרון דיווחנו כי מונטגומרי צפויה הייתה להיות מוצאת להורג ב-8 בדצמבר. ההליך נדחה להיום, ושעות לפני קבלת הזריקה הקטלנית שופט פדרלי במדינת אינדיאנה הוציא צו מניעה מטעמי בריאות הנפש. ההחלטה לעצור את עונש המוות אושרה מאוחר יותר על ידי בית המשפט לערעורים – שדחה את ההוצאה להורג של מונטגומרי למועד חדש, לאחר שממשל ביידן ייכנס לבית הלבן.

בימים האחרונים הגישו עורכי דינה של מונטגומרי בקשת חנינה מהנשיא טראמפ ואמרו כי היא ביצעה את הפשעים לאחר חיים שלמים של התעללות ואונס. בבקשת החנינה, שהכילה כמעט 7,000 עמודים, ביקשו עורכי הדין מטראמפ להמיר את עונש המוות במאסר עולם.

למרות בקשת החנינה, טראמפ נחשב לתומך נלהב של מוסד עונש המוות. תחת חסותו, הוצאו להורג 10 אסירים בשנת 2020 בלבד, לאחר שממשלו אפשר אותן שוב אחרי הפסקה של 17 שנים .החלטתו של השופט ג'יימס פטריק הנלון לעצור את הזריקה הקטלנית של מונטגומרי התבססה על ראיות לכך שהיא לא מצליחה להבין את נימוקי הממשלה להוצאתה להורג.

השופט אישר את עיכוב ההוצאה להורג כדי לאפשר לבית המשפט לקיים דיון על מנת לקבוע אם היא כשירה להוצאה להורג. עורכת דינה של מונטגומרי, קלי הנרי, בירכה על פסק הדין ואמרה שבית המשפט צודק לשים קץ להוצאתה להורג. "גברת מונטגומרי מתדרדרת נפשית ואנחנו מחפשים הזדמנות להוכיח את חוסר יכולתה", הצהירה.

מונטגומרי נמצאה אשמה ברצח של בובי ג׳ו סטינט, צעירה הרה בת 23 ממיזורי ב-2004. לאחר שחנקה אותה למוות, הרוצחת חתכה באמצעות סכין את בטנה של ג'ו סטינט והוציאה מתוכה את העובר שלה. למרבה המזל, התינוקת נותרה בחיים – ויקטוריה ג׳ו סטינט היא כיום נערה בריאה בת 16.

מונטגומרי הורשעה בכך שפנתה לסטינט אונליין תחת השם דרלין פישר, וטענה שהיא מעוניינת לקנות ממנה כלב. היא שיקרה וטענה שגם היא בהיריון, מה שהוביל לחיבור ראשוני בין השתיים. הן נפגשו ב-16 בדצמבר בביתה של סטינט ושם חנקה אותה מונטגומרי באמצעות כבל תאורה ורוד, חתכה את התינוקת מבטנה וניסתה להעמיד פנים שהיא שלה.

גופתה המרוטשת של סטינט התגלתה על ידי אמה באותו היום. המשטרה איתרה את מונטגומרי למחרת יחד עם התינוקת, שהוחזרה מיד לאביה. מונטגומרי עצמה עברה קשירת חצוצרות בשנת 1990 לאחר לידת ילדה הרביעי, ועל כן לא הייתה יכולה להיכנס להריון יותר. יחד עם זאת, היא המשיכה לטעון שהיא הרה, ובמשפטה אף אמרה להגנתה שהיא סבלה מהזיות ולא הבחינה בין טוב לרע. עורך דינה טען כי גזר דין מוות אינו הוגן משום שהיא חולה בנפשה ועברה התעללות בילדותה.

התובעים הוכיחו בניגוד מוחלט לכך שהרצח היה מתוכנן כהלכה, ושמונטגומרי חשבה על כל הפרטים לכיסוי סיפורה כאשר סיפרה לבעלה שהיא ילדה את התינוקת בזמן שהייתה בשופינג. נמצא שהיא הייתה מודעת למעשיה ולכן יכולה לשאת באחריות לרצח המצמרר. 

האישה האחרונה שהוצאה להורג בארה״ב באמצעות תא גז הייתה בוני הידי, שחטפה ורצחה את בובי גרינליס בן ה-6 בשנת 1953. היא ושותפה לפשע חטפו את גרינליס מבית ספרו לאחר ששכנעה את המורים כי היא דודתו. השניים דרשו כופר של 600 אלף דולר תמורת השבתו, אך לאחר שקיבלו את הסכום ירו בילד בכל זאת ונמלטו.