אומרים שבחיים יש רק דבר אחד בטוח: המוות. רבים מאתנו עשויים להתבלבל ולחשוב שבעידן הנוכחי, עם כל הקדמה הטכנולוגית, כבר לא נותר מה לחשוף בעולם המדעים – אבל זאת תהיה טעות, במיוחד בכל הנוגע למוות.

מדענים וחוקרים פועלים כבר עשרות שנים לנסות ולפענח מה קורה לתודעה שלנו לאחר המוות, מדובר באחת התעלומות שמעסיקות הכי הרבה אנשים בעולם. למעשה, רק בשבוע שעבר פורסמו ממצאי מחקר פורץ דרך הנוגע לחוויות סף מוות (NDE), אשר בחן את עדויותיהם של אנשים שחזרו לחיים ממוות קליני וקבע כי החוויה נתפסת כ"אופורית ונעימה" ברוב המקרים.

אף אחד עדיין לא יודע כיצד חוויות סף מוות בדיוק מתחוללות ומה משמעותן, אבל עדויות של התופעה יש בשפע ברחבי הרשת. אז מה חוו האנשים שזה קרה? בואו תקראו: 

"אני יודעת שזה לא הזמן שלי למות"

View this post on Instagram

A post shared by Esp.CTBMF_IMMES (@esp.ctbmf_immes) on

"ריחפתי מעל הגוף שלי ויכולתי לראות את חדר הניתוח מזווית של 360 מעלות": אניטה מורג'ני אובחנה עם סרטן מסוג לימפומה בשנת 2002. כעבור 4 שנים, היא אושפזה לאחר שלקתה בתרדמת. מאוחר יותר, אחרי שחזרה לחיים, היא תיארה את החוויה הבלתי רגילה.

"יכולתי לראות את כל מה שקרה בחדר, אבל לא רק את זה", סיפרה מורג'ני. "יכולתי לראות גם את כל מה שמעבר לחדר". בשלב מסוים, מורג'ני סיפרה כיצד פגשה את רוחו של אביה המת, שאמר לה שלא תוכל להמשיך הלאה ותיאלץ לחזור בחזרה אל גופה הגשמי – אך היא לא רצתה.

"היה יפהפה שם", היא העידה. "לראשונה מזה שנים, כל הכאבים שלי חלפו. כל אי-נחת שחוויתי התפוגג. הרגשתי מדהים. כאילו הייתי עטופה באהבה חסרת פשרות". זמן קצר אחרי שהתעוררה נודע לה כי מצבה הרפואי השתפר באופן משמעותי. לטענתה, 70% מהגידולים הסרטניים שלה נעלמו והיא עמדה להחלים מהמחלה. באותו זמן, היא הקפידה לומר לכל חבריה: "אני יודעת שאהיה בסדר. אני יודעת שזה לא הזמן שלי למות".

"שדה ענקי מלא פרחים"

לפני כמה שנים, גולש באתר Reddit ביקש ממשתמשי האתר שלקו במוות קליני וחזרו לחיים, לתאר את החוויה המצמררת – ומתוך אלפי התגובות שהתקבלו הייתה אחת שסיקרנה את הגולשים.

אחד הגולשים התייחס לשאלת המחבר והסביר שאמנם זה לא החוויה האישית שלו, אבל היא התחוללה לאדם קרוב אליו מאוד – אמו. "הלב של אמא שלי הפסיק לפעום בזמן שהייתה בניתוח", כתב הגולש. "היא אמרה שהדבר היחיד שהיא זוכרת היה כיצד היא שהתה בשדה ענקי מלא בפרחים".

"חשתי כאילו נשמתי פשוט יצאה מגופי"

View this post on Instagram

A post shared by simonacirelli (@cinnam8n) on

אחד מגדולי המוחות הספרותיים בהיסטוריה האנושית חווה NDE במהלך שירותו הצבאי במלחמת העולם הראשונה. הסופר ארנסט המינגווי תיאר את החוויה שלו לחבר, בזמן שהתאושש מפציעת רסיס בבית חולים באיטליה – וכמובן שהוא עשה את זה בצורה האופיינית לסופר.

המינגווי סיפר: "מרגמה אוסטרית התפוצצה בחשיכה. מסוג הפצצות שהיינו קוראים להן 'פחיות אפר'. מתתי אז. חשתי כאילו נשמתי פשוט יצאה מגופי. כמו ממחטת משי שתופסים מאחת הפינות שלה ושולפים מן הכיס. התעופפתי באוויר מסביב, עד שחזרתי בחזרה למטה ונכנסתי שוב לגופי. אז, כבר לא הייתי מת".

"ראיתי מקום שהיה מעורפל וצלול באותו זמן"

View this post on Instagram

A post shared by Terri Armenta (@terriarmenta) on

אתר האינטרנט של האגודה לחקר חוויות סף מוות נוהג לפרסם עדויות של אנשים שונים שעברו NDE. אחד מהם, גבר שהזדהה בתור "ג'ון ד.", תיאר את מה שקרה אחרי שמצא את עצמו מעורב בתאונת דרכים.

"ריחפתי מעל הגוף שלי בגובה של כעשרה מטרים", כתב ג'ון. "יכולתי לראות את האמבולנסים מגיעים עד שבשלב מסוים, ראיתי מקום שהיה מעורפל וצלול באותו זמן. אז שמעתי מישהו שואל: 'אתה יודע משהו לגבי קרובי משפחה?'" – ומה שקרה בהמשך באמת לא יאומן.

ג'ון ממשיך: "שכבתי על אלונקה במיון עם סדין מעל הראש שלי. אחרי ששמעתי את השאלה, התיישבתי במקומי ועניתי 'אני יכול להגיד לכם'. אחות שהייתה עם הגב אליי צרחה באימה והפילה מגש שהיה בידיים שלה. הרופא שדיבר אליה ניגש אליי והתחלתי לענות על השאלות שלו – מי אני, מה שמה של אשתי או מה הטלפון של אבי. מיד אחר כך התמוטטתי ולא התעוררתי במשך יומיים".

"מתּי והגעתי לגיהינום!"

השנה הייתה 1981 כאשר ורוניקה אולריך-ברת'ל, אז בת 22, נפגעה על ידי ברק בזמן שנסעה במכוניתה. הגברת הצעירה סיפרה שהיא הייתה מסוגלת לראות את עצמה ממשיכה לשבת בכלי הרכב, כשידיה החרוכות אוחזות בהגה, וזה רק הולך ונהיה  מצמרר יותר.

ברת'ל מצאה את עצמה במנהרה ארוכה. כשהגיעה לסופה, ראתה שלט גדול עליו נכתב: "ברוכים הבאים לגיהינום". האמריקאית הצעירה תיארה כיצד הובילו אותה אל חדר המתנה, בו היא יכלה לראות אינספור נשמות מיוסרות שעוברות עינויים נוראיים בידי שדים ומפלצות. למרות זאת, זה לא היה הגורל שלה.

ברת'ל מספרת כי פגשה בשלב מסוים את ישוע, אשר הוביל אותה משם בחזרה אל גופה הגשמי. כשהיא התעוררה בחזרה במכוניתה, היא לא הפסיקה לומר לאנשים סביבה: "מתּי והגעתי לגיהינום! מתּי והגעתי לגיהינום!".

"אני חושב שאולי פגשתי את המלאך השומר שלי"

View this post on Instagram

A post shared by Billy Wade (@mostormchaser2010) on

גולש נוסף באתר Reddit תיאר את חווית סף המוות המסתורית שלו לאחר שנקלע לתאונת דרכים איומה. אחד החברים שלו הצליח לחלץ אותו מרכבו והשכיב אותו לצד המכונית ההרוסה. עד כאן לחלק הנורמלי של הסיפור – מפה העניינים מתחילים להיות משונים.

"הדבר הבא שני זוכר זאת אישה בלונדינית בחליפת אפורה שניגשה אליי", כתב הגולש. "היא אמרה לי שהיא פראמדיקית לא בתפקיד. הייתי מאוד מעורפל באותו זמן, אבל אני זוכר שהיא אמרה להירגע ולהשאיר את הרגליים שלי באוויר". מאוחר יותר, הוא תיאר כיצד הרגיש עייפות איומה לאורך התקרית. כאילו לא משנה עד כמה הוא נלחם בה, הוא פשוט לא מצליח להישאר ער.

בימים שלאחר התקרית, הוא שאל עדי ראייה שהיו במקום לגבי הפראמדיקית הבלונדינית – אך למרבה תדהמתו, רבים אמרו שלא הייתה בזירה אף אישה שעונה לתיאור הזה. במילים אחרות, הפראמדיקית לא קיימת. הוא מסכם: "אני לא אדם דתי, אבל אני חושב שאולי פגשתי את המלאך השומר שלי".

"נותרו לך 45 שנים"

בשנת 1943, ד"ר ג'ורג' ריצ'י הדהים את קהילת הרפואה לאחר שמותו נקבע פעמיים באותו יום ובאורח נס, הוא שב לחיים. התקרית התחוללה בזמן ששהה בבית חולים צבאי, כשהוא לוקה בדלקת ריאות קשה. בשלב מסוים, מצבו התדרדר כל כך, שהוא אובחן כמת במשך 9 דקות – ומה שקרה לו באותו זמן מוכר עד היום בתור אחת מעדויות ה-NDE המסתוריות בהיסטוריה.

אחרי שריצ'י שב לחיים, הוא תיאר כיצד פגש את "בורא עולם", או ישוע לכל הפחות, בעולם הבא. שם, הייתה לישות העל-טבעית מסר בשבילו. "נותר לאנושות לבחור באיזה כיוון הם ילכו", נאמר לרופא. "הגעתי לכוכב הלכת הזה להראות לכם את דרך חיי וכיצד לאהוב. ללא אבינו, לא תוכלו לעשות דבר – וגם אני לא. הראיתי לך כל מה שהיית צריך לראות. נותרו לך 45 שנים".

כאשר ד"ר ריצ'י התעורר בחזרה לחיים, הוא תיאר כיצד "הרגיש את גרונו בוער ואת ריאותיו קורסות תחת משקל אימתני". מאז אותו יום, הוא לא הפסיק לחשוב מה הייתה כוונת אותה ישות מסתורית. לאורך השנים, הוא התייחס לחוויה שלו מספר פעמים ואמר: "המוות הוא בסך הכל דלת – שער שאתה צריך לעבור דרכו". בגיל 84, יותר מ-60 שנה אחרי החוויה שלו, הוא מת אחרי מאבק ארוך במחלת הסרטן.