תעלומת הבן והאם שאבדו בים: חוקרי משטרה באנגליה מספרים על התפתחות בפרשת היעלמותם של גבר ואמו, שיצאו למסע ימי כדי לערוך "טקס גירוש שדים".

אדריאן מנבו, בן 56, ואמו פליסיטי לאבדיי, בת 83, עזבו את העיר פרנקסטון לשיט של שלושה ימים בסירה קטנה, שיצאה לדרכה ממפרץ פורט פיליפ ב-11 בדצמבר 2019 . אולם 4 ימים לאחר מכן, סירתם נמצאה על ידי דייג כשהיא הפוכה ולא מונעת - ללא זכר לשניים שהיו עליה.

חוקרים הניחו תחילה שאדריאן רצח את אמו ושם קץ לחייו. ההשערה שלהם התחזקה לאור העובדה שלצד הסירה נמצאו גם חליפות ההצלה שלהם. לאחר שנמצא התיעוד האחרון של השניים, בו רואים את האם יושבת בקדמת הסירה ואת הבן מאחוריה, עלתה תיאוריה מצמררת נוספת, לפיה האם הייתה ללא רוח חיים כבר בשלב זה, וכי אדריאן לקח אותה בסירה כדי להיפטר ממנה בלב ים. 

למרות הראיות המצביעות על כך שתכנן להרוג אותה ולהתאבד, בית המשפט בבריטניה החליט כי אדריאן לא ניסה להיפטר מאמו, אלא שיתף פעולה עם אמונה מיסטית שלה. נמצא שהשניים האמינו כי גברת לאבדיי העלתה באוב "קדם רע" באמצעות העיניין שלה במיסטיקה בודהיסטית. אדריאן, שחלק עם אמו את העניין באמנויות האופל, אמר לאחותו כריסטינה שהוא שואף לבטל את הכישוף על ידי יציאה למפרץ יחד איתה למשך שלושה ימים.

זו לא הייתה הפעם הראשונה בה האם ובנה ניסו לשחרר כישופים באמצעות הפלגה. השניים טענו בפני קרוביהם בעבר כי ביטלו קסם רע באמצעות הפלגה מעל ים המלח. כמו כן, התגלה כי אדריאן טיפל באמו - שסבלה מדמניה ולקתה בשבץ ב-2018 - במשרה מלאה בשבע השנים האחרונות לחייהם.

לפי ממצאי החקירה, מה שגורם עדיין לרבים לפקפק במניעי הבן היא הסירה עצמה שקנה, אותה אדריאן רשם וביטח על שם אחותו. לדברי החוקרים, אדריאן היה אמור לדעת שכלי השיט הקטן לא היה מחזיק מעמד בלב ים במשך שלושה ימים, בוודאי אם נהג לעשות הפלגות קצרות עם אמו באופן קבוע.

בנוסף, בית המשפט שמע שאדריאן שילם את דמי השכירות שלו מראש, נתן לאחותו את כל הסיסמאות המקוונות שלו, אישורי בנק ומסמך שנראה כצוואה, והותיר את עיזבונו לידיה. הוא לא הזכיר מחשבות אובדניות בימים ובשבועות שקדמו להפלגה, אבל הייתה לו היסטוריה של דיכאון, חרדה ופסיכוזה.

"אין מספיק ראיות כדי לתמוך בממצא שהוא שם קץ לחייו שלו או לחיי אמו בכוונה, אך באותה מידה לא ניתן לשלול את האפשרות באופן הגיוני, שכן ראיות מצביעות על כך שנראו לבושים בחליפות ההצלה", נאמר בהחלטת בית המשפט. כיצד ומדוע הסירו השניים את חליפות ההצלה שלהם יישאר בגדר תעלומה, סיכמו בבית המשפט, והכריעו שאדריאן "תרם" למותה של אמו בכך שמלכתחילה הוציא אותה אל המפרץ בכלי שאינו מתאים למטרה.