המונה ליזה, יצירת האומנות המפורסמת ביותר של לאונרדו דה וינצ'י מהמאה ה-16, היא ככל הנראה הציור המפורסם בעולם. מה הפך אותו לכל כך מוכר ואוהב? למה דווקא היצירה הזו הפכה את דה וינצ'י לאמן הרנסאנס הגדול ביותר?

נכון, "צופן דה וינצ'י" ניסה לענות על השאלות האלה לפחות באופן חלקי, אבל מצד שני גם גרם ליותר מדי אנשים להאמין בתיאוריות קונספירציה. מדובר בשורה שלמה של תעלומות נסתרות, מסרים סודיים ושמועות עיקשות שצוברות פופולאריות גם היום, חמש מאות שנה לאחר שצויר. המבקרים מצדם עדיין מתווכחים מי היא המונה ליזה עצמה, או האם היא חלק מתמונה גדולה יותר, אבל הנה שמונה דברים שבאמת מצליחים להעיף לנו את המוח בכל הקשור לציור האייקוני:

1. ההיריון

התיאוריה המקובלת ביותר בדבר זהותה של המונה ליזה היא שמדובר באישה בשם ליזה דל ג'וקונדו, שהייתה אשתו של סוחר בדים מפירנצה בשם פרנצ'סקו די זאנובי דל ג'וקונדו. רבים תהו מדוע זרועותיה של האישה שבציור שלובות, כשבאחת התיאוריות שמנסות לתת לכך מענה נטען כי היא בהריון ומנסה להסתיר את בטנה.

מבחינה היסטורית זה די מסתדר, כי דל ג'וקונדו אכן הייתה בהריון עם בנה השני כשהציור נוצר. בנוסף, מדענים קנדיים שביצעו בשנת 2006 שחזור תלת מימדי של הציור הבחינו כי המונה ליזה לובשת מעין צעיף סביב כתפיה, פריט לבוש שלעיתים קרובות נלבש ברנסאנס על ידי נשים שציפו לתינוק, או כשבדיוק ילדו אחד.

A post shared by Heather MacDougall (@msheatherrose89) on

 2. ויכוח המקצוע

כמו שציינו, ישנן תיאוריות רבות בדבר זהותה של המונה ליזה. ישנם הטוענים כי מדובר באמו של דה וינצ'י ויש אפילו שטוענים כי מדובר בדיוקן עצמי של דה וינצ'י. תיאוריה נוספת גורסת כי מדובר באישה העוסקת במקצוע העתיק בעולם. הראייה שלכאורה מגבה את הטענה הזו, היא העובדה שלמונה ליזה שיער ארוך ופזור, דבר שהיה מזוהה בעיקר עם זנות בעת ההיא. אולם, על פי המומחים שביצעו את השחזור התלת מימדי שהוזכר קודם, שיערה של המונה ליזה ככל הנראה אסוף ברישול מאחורי ראשה.

3. הבעיה הרפואית

רבים לאורך השנים תהו מה פשר חיוכה המרומז של המונה ליזה בציור. תיאוריה מעניינת בהקשר הזה, היא שהאישה המצוירת פשוט סבלה מכולסטרול גבוה. ד"ר ויטו פרנקו מאוניברסיטת פלרמו שבאיטליה סבור כי המונה ליזה מראה סימנים ברורים של חולי - כולל גידול שפיר בעינה הימנית.

4. השיער שלא נמצא

טיעון נוסף בוויכוח האם המונה ליזה הייתה זונה או שמא גבירה אצילה משתמש בגבות ובריסים שלה כראייה.

באיטליה של המאה ה-16, נשים שהיו כל כך חסרות שיער פנים היו לרוב זונות. מהנדס צרפתי בשם פסקל קוטה החליט להתעמת עם הטענה הזו: הוא לקח מצלמה דיגיטלית באיכות גבוהה במיוחד וצילם את המונה ליזה כפי שהיא מוצגת במוזיאון הלובר בפריז. לאחר הגדלה מאסיבית של התוצרים, הוא גילה שיערה אחת מעל עינה השמאלית, או לפחות, כך הוא טוען.

A post shared by paintimes (@paintimes) on

 

5. יחס הזהב

יחס הזהב הוא יחס שמתקבל מחלוקת האורך של מלבן ברוחבו. הרעיון בשימוש בו באמנות (וגם בתחומים נוספים כמו מוזיקה, אדריכלות ועוד) הוא שיחס הזהב מפיק את הפרופורציות הנעימות ביותר לעין האנושית. הוא בא לידי ביטוי במונה ליזה בפניה, וכך גם בתמונה הגדולה, מה שאולי מסביר למה אנחנו אוהבים לבהות בה כל כך.

6. החיוך הנסתר

כמו שציינו, אחד הוויכוחים הגדולים ביותר סביב הציור עוסק בחיוך של המונה ליזה. אינספור מדענים, היסטוריונים ומבקרים ניסו לתת לו הסבר: חלק חשבו שדה וינצ'י סיפר בדיחה גרועה שגרמה למונה ליזה לצחוק. אבל, האם היא בכלל מחייכת?

פרופ' מרגרט ליווינגסטון מאוניברסיטת הרווארד סבורה ש"אחוז החיוך" של המונה ליזה כל כך נמוך, שהוא ניכר יותר אם מסתכלים לה בעיניים מאשר בפה עצמו בעקבות "רעש במערכת הראייה האנושית".

7. הצופן הנסתר

האם המונה ליזה באמת טומנת בחובה קוד סודי? על פי סילבנו וינצ'טי, הממונה על ביצוע החפירות מטעם "הוועדה הלאומית לשימור הנכסים ההיסטוריים, התרבותיים והסביבתיים של איטליה" (איזה תפקיד מחייב!), העין הימנית של המונה ליזה כוללת את האותיות "LV" ועין שמאל את "CE" או "B". בעוד שאת ראשי התיבות "LV" אפשר להסביר באמצעות השם לאונרדו דה וינצ'י, נטען כי ברקע מוצג המספר 72. אין לנו מושג מה זה אומר, אבל פאק, זה מגניב.

A post shared by The Real Gentlemen's Club (@therealgentlemensclub) on

8. ראש הסוס הנעלם

תיאוריה נוספת טוענת שאם נטה את המונה ליזה על צדה (רק בבקשה אל תעשו את זה בלובר!), ניתן יהיה לראות חיות שצוירו ברקע, כולל ראשים של סוס, קוף ואריה. אנחנו באופן אישי לא רואים את זה, אבל היי, יש אנשים מספיק עקשנים באינטרנט שטוענים שהם כן.