לא מספיק הקורונה, אוגוסט השנה היה חם במיוחד. ולא מספיק אוגוסט חם, דקה אחריו מגיעים החגים, ושוב אנחנו מוצאים את עצמנו בלי מסגרות לילדים, ובתוך קלחת משפחתית שלא תמיד באה לנו טוב. בכל העולם מתמודדים עם מגיפה, חום, חגים, אבל יש תחושה שדווקא כאן, יש יותר עצבים. יכול להיות? שאלנו את ניצן פרימור, רוקח ראשי בנווה פארמה, ומי שמכיר את נושא העצבים היטב.

יכול להיות שישראלים יותר עצבניים מאחרים?

"כן, ויש סיבות טובות לכך. כמובן שבכל העולם חווים את משבר הקורונה, אבל בישראל יש תנאים מיוחדים שגורמים לעצבנות יתר. יש פה את המתח הביטחוני המתמיד, יש פה תחושה של ג'ונגל בכבישים, הפקקים נוראיים - לאנשים לוקח להגיע לעבודה לפעמים שעתיים במקום עשרים דקות, והם מבלים כל יום ארבע שעות על הכביש. הצפיפות פה קשה, כשאי אפשר לטוס לחו"ל המלונות מלאים ויקרים. בקיצור, כן. ישראלים עצבניים יותר".

לא כיף. מה אפשר לעשות?

"קודם כל לעשות סטופ. אם בנאדם חוטף עצבים – פשוט לעצור שניה הכול, ולקחת שלוש נשימות ארוכות. זה אולי נשמע בנאלי אבל זה מאוד מרגיע. ובכלל, אני מאוד ממליץ באופן קבוע לעשות פעילות שמרפה את השרירים ומורידה את הלחץ כמו יוגה, מדיטציה, ספורט שאוהבים. משהו שעושה לנו נעים".

מה מבחינת תזונה?

"נושא התזונה באמת מאוד חשוב להרגעת עצבים, וככל שהגוף יהיה מאוזן יותר עם הוויטמינים והמינרלים החשובים, כך נצליח להיות רגועים יותר. יש כל מיני צמחים מרגיעים כמו ולריאן או לקריץ שעושים טוב ומרגיעים, אבל הדברים הכי פשוטים ונגישים הם ויטמין בי 6 ומגנזיום, שהם שני חומרים ממש מרגיעים. המגנזיום מרפה שרירים, מאט את קצב דפיקות הלב ומונע את המתח שמצטבר בגוף, וויטמין בי 6 גם מרגיע, אבל גם מגדיל את הספיגה של המגנזיום ועובד איתו בסינרגיה".

מגנזיום (צילום: shutterstock by Tatjana Baibakova)
נמצא בהמון מזונות | צילום: shutterstock by Tatjana Baibakova
לרכישת מגנוקס, תוסף מגנזיום, לחצו כאן>>

כמה מגנזיום אנחנו צריכים?

"הגוף דורש כ-400 מ"ל מגנזיום, אבל יש חשיבות לדרך הצריכה שלו. מחקרים מראים שיחס של 1 בי 6 ל-10 מגנזיום עוזר להרגעה ולהרפיה, עם השפעה שממש דומה לכדור וליום. אנשים שמרגישים עצבניים מתמיד, כואבים ומכווצים יכולים ממש להרוויח מלקיחת תוסף מגנזיום. מעבר להרגעה המיידית, המגנזיום גם מסייע לשינה יותר טובה, דבר שבעצמו עוזר להוריד סטרס".

מה אפשר לאכול כדי לקבל מספיק מגנזיום?

"המגנזיום נמצא בהמון מזונות – אגוזים, שקדים, סויה, דגנים, ירקות ירוקים ועוד. אבל עדיין, כשבודקים מגלים שלרוב האנשים יש חוסר במגנזיום. הסיבה היא שמדובר במינרל שמאוד קשה לספוג דרך אוכל, והתפלת מי הים הוציאה את המגנזיום מהמים. לכן, ההמלצה עבור כולם היא לקחת תוסף של מגנזיום. במחקר שנערך בתל השומר גילו שהמגנזיום שנספג הכי טוב הוא "מגנזיום אוקסיד מונוהידראט", והוא נכנס לסל התרופות בעקבות המחקר הזה. אגב, במים מינרלים יש רק 30-20 מ"ג מגנזיום לליטר וזה כמות אפסית שלא ניתן להסתמך עליה, לעומת כמוסת מגנזיום אחת שתכולתה 520 מ"ג מגנזיום, משהו כמו לפחות 15 בקבוקים של מים מינרליים".

צריך לעשות בדיקות דם לחוסרים לפני שלוקחים מגנזיום?

"אין צורך בבדיקות דם. אין דבר כזה עודף מגנזיום, ולאפשר פשוט לקחת תוסף בלי לחשוש. פעולות המעיים ישתפרו, השינה תשתפר, והעצבים פשוט יפחתו".