כ-4-6 אחוזים מהילדים סובלים מהפרעות קשב וריכוז. מדובר בהפרעות נוירו - התפתחותיות המתבטאות בחוסר קשב ובהתנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית. במקרים רבים, התופעה פוגעת בתפקוד היומי; והיא עשויה להתבטא למשל בקשיי ריכוז, בבעיות בוויסות רגשי, בקשיי שפה, בקשיים חברתיים ובבעיות נוספות.

הפסיכותרפיסט דורון מרגלית מטפל בילדים הסובלים מההפרעה כבר כמעט 25 שנה. לדבריו, לא רבים מודעים לכך שאחת הסיבות שגורמות להתגברותן של הפרעות מסוג זה הוא מחסור באומגה 3 – חומצות שומן החיוניות לפעילותו התקינה של הגוף.

"חיפשתי פתרונות ידידותיים יותר"

דורון מספר על הניסיון האישי שלו שהוביל אותו לתובנה שאומגה 3 למעשה יכולה להוות תחליף לריטלין: "הבן שלי אובחן עם הפרעת קשב וריכוז, שהתבטאה במגוון תסמינים כגון: בעיות התארגנות, מוסחות, תנועתיות וקושי ללמוד בכיתה ובבית. בשלב מסוים, הוא החל להשתמש בריטלין. תופעות הלוואי שהיו כרוכות בתרופה היו רבות: הוא סבל מכאבי בטן, מדכדוך תחושת 'זומביות'. לנוכח המצב, חיפשתי פתרונות ידידותיים יותר מצד אחד יעזרו לו להתגבר על התסמינים של הפרעה מצד שני – לא יגרמו לתופעות לוואי מרובות ולא נעימות.

כששמעתי על טיפול באומגה 3, הייתי סקפטי. אבל עם עובדות קשה להתווכח – כשהילד התחיל להשתמש בתוסף, השיפור ניכר במהרה, וכל התופעות האופייניות לבעיית הקשב והריכוז מהן סבל פחתו באופן משמעותי". בנוסף לנטילה קבועה של אומגה 3, בנו של דורון עבר שינוי תזונתי, והחל לצרוך מוצרי מזון שמבוססים בעיקר על שומנים ומעט פחמימות וסוכר.

הסיפור האישי של בנו, הוביל את דורון לחשיבה אחרת, כזו שאפשרה לו להציע למטופלים אופציה נוספת מלבד השימוש המוכר בריטלין. עד כה טופלו אצלו כבר עשרות ילדים בשיטה זו.

אחרי שטיפלת בלא מעט ילדים הסובלים מהבעיה, איך היית מסכם את השפעת השימוש באומגה 3?

"ההשפעה ניכרת בתחומים רבים. הורים שטופלו אצלי באמצעות התוסף מדווחים על שינוי חברתי, על שיפור ביכולת ההתארגנות של הילד, על היכולת של הילד לשבת באופן ממושך במהלך יום לימודים ועוד".

שני המקרים הבאים ממחישים היטב את העניין: "ילד בגיל 9 שאובחן עם הפרעות קשב וסבל מבדידות בהפסקות, כי לא ידע איך ליצור קשרים חברתיים. כעבור שבועות בודדים לאחר התחלת השימוש באומגה 3 הוא החל להזמין חברים הביתה ובהמשך גם לשחק איתם בהפסקה. סיפור דומה קרה לילדה שנכשלה כמעט בכל המקצועות בכיתה ה', ובתוך מספר חודשים בהם השתמשה בתוסף אומגה 3 הצליחה לשפר כמעט את כל הציונים שלה מ 50 ל 80. השיפור התאפשר גם הודות לסיועם מצד ההורים בבית ולמידה פרטנית בביה"ס".

לכתבות נוספות על אומגה 3 היכנסו>

הקשר המפתיע בין אומגה 3 לשיפור בעיות בעור

ענו על הסקר ותיהנו מ-50 שקל הנחה לאומגה 3 טרייה עד הבית

הפרעות קשב וריכוז (צילום: shutterstock By fizkes)
צילום: shutterstock By fizkes

לאילו ילדים תמליץ להשתמש דווקא בתוסף?

"ברגע שמגיע אליי ילד לאבחון והוא אכן מאובחן עם הפרעת קשב וריכוז, אציע להורים לבחור: או טיפול בריטלין שהוא הטיפול התרופתי המוכר, או טיפול באמצעות תוסף של אומגה 3. רוב הילדים שמטופלים בריטלין סובלים מתופעות לוואי כמו: חוסר תיאבון, מצב רוח ירוד וזומביות'. לעומת זאת, ילדים שטופלו באומגה 3 לא חוו שום תופעה. האפקט של שני הטיפולים מאוד דומה ובשניהם רואים שיפור ניכר בהפרעת הקשב. מובן שבסופו של דבר הבחירה באופן הטיפול היא תמיד של ההורים".

תוך כמה זמן רואים שיפור כתוצאה משימוש באומגה 3?

"ככל שהבעיה חמורה יותר, כך השינוי מורגש מהר יותר בהתחלה. את ההטבה הראשונית ניתן לראות לעיתים כבר לאחר 3 שבועות או לכל היותר לאחר 3 חודשים".

"באופן כללי, אמליץ לנסות להשתמש קודם כל בתוסף טבעי לפני שחושבים על ריטלין, כי אני לא רואה סיבה שהילד יסבול מתופעות לוואי של טיפול תרופתי אם אפשר להימנע מהן. במקרה הפרטי שלי זה עבד וכפי שאני נוכח לגלות בשטח – גם מטופלים נוספים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז יכולים להשיג שיפור ניכר ביכולות המופלאים של האומגה 3", אומר דורון לסיכום.

 

הטבה מיוחדת לגולשי mako: הנחה של 50 שקל בהזמנת צנצנת 200 כמוסות אומגה 3 טרייה מהמקרר מאתר אומגה גליל, כולל משלוח עד הבית.

לקבלת ההנחה הזינו בעמוד התשלום את קוד הקופון OMEGAMAKO. ההטבה מוגבלת לצנצנת אחת ללקוח, בתוקף עד 31.1.22. האחריות על ההטבה ומימוש הקופון הינה של חברת אומגה 3 גליל בע"מ ולא של אתר mako.

 

*התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.