אומרים שיופי הוא בעיני המתבונן, שהוא הרבה יותר מתווי פנים, מדובר בשילוב של אופי, כריזמה ואישיות. ועדיין, כשחושבים (ומסתכלים) על זה, אנשים מושכים הם אלו שבגדול מנהלים את העולם ומצליחים יותר מאחרים, לפחות בראיונות עבודה ובעמדות פוליטיות, וממחקרים עולה כי מראה אף משפיע על גובה המשכורת שלנו.

יופי קונבנציונאלי הוא בחלט עניין תרבותי וסובייקטיבי שמשתנה. עם זאת, מחקרים מצאו כי ישנן תכונות פיזיות שפשוט נחשבות למושכות יותר מאחרות. בהנחה שאתם לא בעניין של ניתוחים פלסטיים ושאר הליכים פולשניים, יש להניח שבחלק מהמקרים לא תוכלו לעשות דבר שהגנטיקה לא עשתה למענכם, אבל הבשורה הטובה היא שחלק מהתכונות הן בהחלט דברים שתוכלו לאמץ ולרכוש. קבלו הצצה לכמה מהפיצ'רים בפנים שלנו שאנשים נוטים לסובב ראש בגללם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

סימטריה מושכת

ישנן שתי סיבות אפשריות לכך שאנשים תופסים סימטריה כמושכת. תיאוריה אחת היא שסימטריית פנים מייצגת גוף בריא מכיוון שמחלות עלולות לשנות את הסימטריה. ואכן, מחקר שנערך בשנת 2004 בנושא אבולוציה והתנהגות אנושית הראה כי אנשים תופסים פנים סימטריות כבעלות עור בריא יותר מאשר פנים א-סימטריות. עם זאת, מחקר מעשור לאחר מכן, לא מצא כל קשר בין פנים א-סימטריות לבריאות לקויה.

תיאוריה שנייה טוענת שהמוח מעבד עצמים סימטריים במהירות רבה יותר מאשר עצמים א-סימטריים. מחקר שנערך בשנת 2016 ב-Scientific Reports השתמש בסריקות MRI כדי לבחון כיצד המוח מגיב לפנים בעלות פרופורציות שונות. החוקרים מצאו פעילות מוחית שונה בקליפת המוח האורביטופרונטלית - המעורבת בקבלת החלטות, כמו גם בגרעין הזנב, המעורב באינטראקציות רומנטיות, ובאמיגדלה, המהווה את האזור במוח שמווסת את ההתנהגות החברתית שלנו ומעורבת במוח בתהליכים של ויסות רגשות.

View this post on Instagram

A post shared by Gigi Hadid (@gigihadid)

חיוך משפיע

מלבד אנרגיה חיובית, לחיוך יש כוחות על רבים - כולל היכולת לגרום לכם להיראות צעירים יותר. מתברר כי לצפות באדם מחייך זו חוויה מתגמלת למוח, וזו אולי הסיבה שחיוכים כל כך מושכים, כך לפי מחקר שנערך בשנת 2003 ב-Neuropsychologia. 

חיוך גם מגביר משיכה כיוון שהוא מרמז על תכונות חיוביות באדם. מחקר שנערך בשנת 2012 בנושא מיומנויות תפיסתיות ומוטוריות מצא כי אנשים מושכים חייכו יותר, מה שגרם להם להיראות אמינים יותר. כמו כן, מחקר שנערך בשנת 2010 מצא כי אנשים מעדיפים להסתכל ישירות על פרצופים שמחים ושנחשבים גם למושכים יותר מבחינה פיזית. גם גברים שחייכו יותר נמצאו מושכים ונתפסו כמועמדים טובים יותר למערכות יחסים ארוכות טווח, על פי מחקר שנערך בשנת 2015 בפסיכולוגיה אבולוציונית.

View this post on Instagram

A post shared by ⚜️mer•_•lin⚜️ (@merlin_monroeee_)

דמיון בין אנשים תורם גם הוא

המדע מצא כי אנחנו נוטים להגדיר אנשים מושכים כשהם מזכירים לנו את עצמנו. מי אמר נרקיסיזם ולא קיבל? "לראות אנשים אחרים שחולקים תכונות דומות לשלנו עשויים להוביל לחיבה רבה יותר מסיבה זו", אמר הפסיכולוג החברתי ג'סטין להמילר ל"טיים".

מומחים אחרים מאמינים שדמיון בין אנשים הוא גם לא פעם מפתח למשיכה טובה בין בני זוג שתורמת גם למכנה משותף רחב יותר. "קווי דמיון גנטיים גורמים לאנשים להיות בסביבות דומות, או פשוט להיות מתואמים לדברים אחרים שגורמים לאנשים להיות בסביבות דומות", אומר בן דומינגו, מאוניברסיטת סטנפורד. עם זאת, מסייגים כי משיכה לא בהכרח מובילה לאהבה. "דמיון ראשוני עשוי להוביל אותך להימשך למישהו, אבל זה לא אומר שיהיה לך קשר מאושר. משיכה אינה דבר שקל לחזות," הוסיף להמילר.

View this post on Instagram

A post shared by Kate Moss (@__katemoss)

דמיון להורים זה אחלה

ודאי שמעתם את האמירה הזאת בעבר - ויש לה גם סימוכין במחקרים. מתברר שהסיכויים שנתאהב באדם שדומה להורים שלנו די גבוהים. מחקר שנערך בשנת 2004 מצא כי נשים נוטות לבחור גברים שמזכירים את אבא שלהן, ביולוגי או מאמץ, אגב. כמו כן, מחקר שנערך בשנת 2002 בנושא אישיות והבדלים פרטיים מצא כי גברים נוטים יותר לבחור בני זוג שדומים פיזית לאמותיהם.

מדוע זה קורה? ובכן, הכל טמון בזיכרונות ילדותינו. "כתינוקות אנו מפתחים הבנה לא מודעת של מהי אהבה, בהתבסס על האופן שבו מטפלים העיקריים בנו מטפלים בנו ואז, כמבוגרים, אנו נמשכים לאנשים שמעוררים אותנו באותו אופן", אומרת ג'ודית רייט, מטפלת בזוגיות, למגזין מארי קלייר. לעומת זאת, אנשים שגדלו בבית עם הורים שאינם פנויים רגשית יכולים לקבל הבנה מעוותת של אהבה. "כשאישה אומרת 'אה, הוא נחמד מדי' לגבי בן זוג פוטנציאלי, זה עשוי להיות סימן שהיה לה אב לא זמין, רגשית או פיזית".

View this post on Instagram

A post shared by Bar Refaeli (@barrefaeli)

גבר מבוגר יותר - מושך יותר

מחקר שנערך בפסיכולוגיה אבולוציונית משנת 2010 מצא כי נשים נמשכות יותר כלפי גברים מבוגרים. מדענים טבעו זאת "אפקט ג'ורג 'קלוני". המחקר מצא גם כי נשים חשות ביטחון כלכלי כשלצדן גבר שנקרא מזוקן ומבוגר, גם אם אין לו הוכחות בארנק. "מחקרים קודמים מראים שגברים מייחסים חשיבות רבה יותר למראה הפיזי של הפרטנר שלהם ואילו נשים מתמקדות הרבה יותר בשאלה אם מישהו יכול לספק להן משאבים מהותיים", אמרה פיוננה מור, מחברת המחקר הראשי. "עם זאת, הפרש הגילים המועדף לא השתנה כפי שציפינו - יותר נשים עצמאיות כלכלית העדיפו למעשה גברים מבוגרים. אנו חושבים שהדבר מרמז על עצמאות כלכלית גדולה יותר שמעניקה לנשים ביטחון רב יותר בבחירות של בני זוג, ומושכת אותן לגברים מבוגרים חזקים ומושכים".

View this post on Instagram

A post shared by George Clooney (@ggeorgeclooney.official)

משיכה למראה ממוצע

מפליא ומעודד: המדע מגלה כי אנשים דווקא מעדיפים את המראה "הרגיל" על פני האקזוטי, הייחודי והשונה שבולט מאוד על מסלולי הדוגמנות ושערי המגזינים. מחקר שנערך בשנת 2009 באקטה פסיכולוגיקה מצא כי גברים דירגו תצלום יפה יותר כשהפנים סימטריות ונראות די ממוצעות. ההעדפה טמונה כנראה בהבנה שקל לנו יותר לעבד חזותית מראה "רגייל" ולא אוונגרד. מחקר שנערך בשנת 2015 בנושא מדעי המוח הקוגניטיביים, האפקטיביים וההתנהגותיים מצא כי "פרצופים נתפסים כמושכים כאשר הם מעריכים תצורת פנים קרוב לממוצע האוכלוסייה".

צלקות זה סקסי

זוכרים את "אפקט ג'ורג' קלוני"? אז עכשיו תוסיפו גם צלקת וקיבלתם את המסוקס שבגברים, כך לפי מחקרים. מחקר שנערך בשנת 2008 בכתב העת Personality and Individual Differences מצא כי נשים דירגו גברים עם תכונת פנים בלתי צפויה זו כמושכים ביותר. עם זאת, בהערכת פוטנציאל ההזדווגות, נשים התחשבו בהן יותר עבור מערכות יחסים קצרות ולא ארוכות טווח. צלקות פנים לא שינו את האופן שבו גברים תופסים את האטרקטיביות של נשים.

מדוע? ובכן, "נשים אולי דירגו את הצלקות כיתרון למערכות יחסים קצרות טווח מכיוון שהן מצאו שזה סמל לגבריות, תכונה שקשורה לרמות טסטוסטרון גבוהות ואינדיקטור לאיכויות גנטיות טובות שניתן להעביר לצאצאים", מסביר רוב בוריס, פסיכולוג אבולוציוני, את הממצאים "לעומת זאת, גברים ללא צלקות יכולים להיתפס כיותר אכפתיים ולכן מתאימים יותר למערכות יחסים ארוכות טווח".

View this post on Instagram

A post shared by Joaquin Phoenix (@joaquinphoenixofflcial)

גבות קובעות

איפה היינו בלי הגבות האיקוניות של פרידה קאלו או קארה דלבינגן? על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים, גבות עוזרות להגן על עינינו מפני גירויים כגון אבק, גשם וזיעה. עם זאת, הן גם התפתחו מאז לעזור להבעות פנים עדינות, על פי מחקר שנערך בשנת 2018 ב-Nature Ecology & Evolution.

מחקר שנערך בשנת 2018 מצא כי גברים מצאו גבות עבות על נשים מושכות מאוד, בייחוד עבור היכרויות ארוכות טווח. מעניין שלקבוצות גיל שונות יש העדפות מצח שונות, על פי מחקר שנערך בשנת 2007 בניתוחים פלסטיים אסתטיים. אנשים צעירים העדיפו גבות שקרובות לעין ואילו אנשים מעל גיל 50 העדיפו גבות מקושתות וגבוהות, כאלו שרחוקות מן העין. קחו את זה לתשומת לבכן בביקור הבא אצל הקוסמטיקאית.

View this post on Instagram

A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne)

עוד ב-mako בריאות:
>> אוהבים תרד? יש משהו שאתם צריכים לדעת
>> מחקר מצא יתרון נוסף לחיסון הקורונה
>> יש לכם טעם מוזר בפה? זו עלולה להיות הסיבה

השפתיים המושלמות

מרגישים שרוב נשות העולם מסתובבות בשפתיים של קיילי ג'אנר? ובכן, מחקר שנערך בשנת 2017 בכתב העת Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery מצא כי שפתיים סימטריות הן האטרקטיביות ביותר. מחקר שנערך בניתוחים פלסטיים פנים של JAMA מעלה כי נשים לבנות העדיפו פרופורציות שפתיים עם שפה תחתונה מלאה יותר.

View this post on Instagram

A post shared by Penélope Cruz (@penelopecruzoficial)

שפתיים מלאות עשויות להיות אטרקטיביות משום שהן מסמלות נעורים."שפתיים צעירות מלאות מכיוון שעור צעיר מכיל שפע של קולגן וחומצה היאלורונית המופיעה באופן טבעי, שומר על שפתיים לחות ושמנמנות מבפנים החוצה", אומרת ג'סיקה וו, רופאת עור. עם השנים, הנפח והמלאות בשפתיים יורדים באופן טבעי.

רוצות לשמר את המראה המלא ללא הזרקות? על מנת לעכב את ההידללות בשפתיים, הימנעו מעישון, הישמרו מהשמש ואל תגזימו עם אלכוהול.