אנחנו יודעים שמחלות מין זה נושא שרבים לא אוהבים לדבר עליו, אבל המודעות חשובה. רבים משערים שמחלות מין קשורות רק באיברי המין, אבל למעשה הן יכולות להגיע גם לאזורים אחרים בגוף ולשבש את המערכת החיסונית בדרכים שונות ומשונות. הנה ארבעה אזורים בגוף שניתן להידבק בהם במחלות מין שהם לא איברי הרבייה שלכם. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

באזור הפנים

אתם ככל הנראה יודעים שאם חלילה קיימתם מין אוראלי עם אדם שנגוע בהרפס, הנגיף יכול לעבור לשפתיים שלכם. אבל מה שאתם אולי לא יודעים זה שאותו סוג של הרפס באיבר המין יכול להתפשט לאזורים נוספים בפנים, כמו סביב הפה, בלשון או באזור האף. אז איך ניתן להבדיל בין פצע רגיל להרפס בפנים? הסימנים הראשונים זהים לסימנים המופיעים כשסובלים מהרפס באיברי המין: דגדוג וגרד ופצע שדומה למעין שלפוחית עם גלד. אם אתם לא בטוחים שאכן מדובר בהרפס, כדאי בכל זאת לקבוע תור עם רופא עור ומין כדי לקבל את הטיפול המתאים.

שפתיים יבשות
נגיף ההרפס יכול להגיע לשפתיים | צילום: sruilk, shutterstock

באזור העיניים

מחלות מין מסוימות, כמו זיבה, כלמידיה ועגבת, עלולות להיות טריגר לזיהומים בעיניים. התסמינים ייראו כמו דלקת עיניים רגילה – כאבים, נפיחות, אדמומיות והפרשות מהעיניים. אך אם מדובר בזיהום של הרפס בעיניים, זה ייראה אחרת. הרפס שמגיע לאזור העיניים עלול לגרום לפצעים בעפעפיים ואף בקרנית העין, מה שמוביל לכאבים ורגישות שעלולים לסכן את הראייה שלכם. אם אתם חווים תסמינים כמו אלה שצוינו, פנו לרופא העיניים שלכם בדחיפות.

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר חושף: למה נשים נמשכות לפסיכופתים?
>
> חובבי פירה? יש לנו חדשות מעולות
>
> שיחק עם הכלב שלו על הספה - ונותר משותק

באזור הישבן

זה לא נעים, אבל זה בהחלט יכול לקרות. זיבה, כלמידיה ועגבת – הן כולן מחלות שיכולות לעבור לאזור הישבן אם קיימתם מין אנאלי עם פרטנר נגוע, מסבירה ד"ר קרן ברודמן, גינקולוגית ל-Health.com. הסיכון להידבקות במחלות הללו עולה אם בישבן שלכם ישנן שריטות ומעין קרעים קטנים בעור העדין של פי הטבעת, שדרכם חיידקים יכולים לחדור.

כמו כן, מחלות מין המועברות באמצעות מגע, כמו הרפס ונגיף הפפילומה, גם כן יכולות להתפתח באזור הרקטום. גם נגיף ה-HIV יכול לעבור במין אנאלי, וכך גם וירוסים המועברים בדם כמו הפטיטיס B ו-C. איך תזהו מחלת מין באזור הישבן? הסימנים לרוב יכללו תחושת צריבה באזור פי הטבעת, הפרשות יוצאות דופן, דימום וכאבים. נוסף לכך אתם עלולים לסבול מגרד באזור החלציים. אם אחד או יותר מהתסמינים הללו מופיעים, מומלץ להיוועץ ברופא. ואל תתביישו, רופאים כבר ראו הכל בעבר והם לא ישפטו אתכם, רק יטפלו בכם.

באזור הגרון

מחלות מין באזור הגרון נפוצות יותר ממה שנדמה לכם. כלמידיה וזיבה יכולות "לשבת" באזור הזה, אם אדם נדבק במחלות אלו כתוצאה ממין אוראלי. ייתכן שאתם סובלים מאחת מהמחלות האלו בלי להיות מודעים לכך, מהסיבה הפשוטה שלעתים התסמין היחיד הוא כאב גרון. נגיף הפפילומה גם כן יכול להגיע לגרון ויש הטוענים כי הוא קשור לעלייה שנצפתה במקרים של סרטן הראש והצוואר, בייחוד בקרב גברים.