אין ספק בכלל שיש הרבה יתרונות לסקס בריא, מעבר לסיפוק של יצר החרמנות הבסיסי: סקס יכול למלא אותנו באנרגיות, לגרום לנו להרגיש נוח יותר עם הגוף שלנו, ליצור תחושה של אופוריה ולחוות העצמה אישית. "כשאנחנו עושים סקס טוב אנחנו למעשה לוקחים אחריות על הצרכים המיניים שלנו ואין לנו בעיה לבקש מאחרים למלא אותם והגוף שלנו הופך לסימפוניה של חושים", אומרת וונדי סטרגר, מחברת הספר "Sex That Works: An Intimate Guide to Awakening Your Erotic Life".

אבל חלק גדול מסקס טוב ובריא הוא גם ללמוד מטעויות ולא ליפול למקומות שיכולים להשפיע דווקא לרעה על הבריאות המנטלית והפיזית שלנו במהלך האקט עצמו. הנה כמה מהם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אל "תשמרו" זרע

אחת הטעויות הנפוצות של זוגות שמנסים להיכנס להיריון היא הימנעות משפיכה של הגבר במשך כמה שבועות כדי שהשפיכה "החשובה" תתרחש כאשר האישה מבייצת. אלא שהימנעות משפיכה במשך למעלה משבעה ימים עשויה דווקא לפגום באיכות הזרע, אומרת מומחית הפוריות שיבה טיילביאן ל-byrdie.com. כך שההמלצה עבור הגבר היא דווקא לשמור על שפיכה שגרתית עד לחלון הפוריות.

אל תפחדו "להרוס את האווירה"

מחקר שנערך בקרב מעל 1,000 נשים גילה כי הדבר הכי חשוב שמשותף לאורח חיים מיני בריא הוא תקשורת כנה בין בני הזוג. "פתיחות לגבי מה אנחנו אוהבים ולא אוהבים חשובה ביצירת גבולות", אומרת ג'ורדנה קייר, בעלת מותג טמפונים. "כמו כן, חשוב לזכור שהסכמה לאקט מיני מסוים לא בהכרח אומרת הסכמה אוטומטית לאחר, כך שכדאי לבדוק עם הפרטנר שהכל בסדר לפני – והכי חשוב במהלך – החוויה המינית, ולשמור על ערוצי התקשורת פתוחים. הפחד להרוס את האווירה בהחלט מובן, אבל חשוב יותר לוודא שכולם מסכימים".

זוג מאוהב (צילום: shutterstock | MJTH)
העיקר התקשורת | צילום: shutterstock | MJTH

שימו לב לחומרי הסיכה

אם אתם מנסים להיכנס להיריון, כדאי לשים לב לחומרי הסיכה שאתם משתמשים בהם שכן חלק לא ממש "ידידותיים לפוריות", אומרת טיילביאן. "בהרבה מחומרי הסיכוך הנפוצים יש חומרים קוטלי זרע, ולכן כדאי להשתמש בחומרים שדווקא מיועדים עבור זוגות שמנסים להרות".

התנוחה לא ממש חשובה

ואגב, אנשים רבים חושבים שיש משמעות לתנוחה שבה מקיימים יחסי מין כדי להיכנס להיריון, ושיש כאלו שתומכות יותר בתהליך מאחרות, אבל טיילביאן מבהירה – "אין אף תנוחה שנחשבת מוצלחת יותר מאחרות".

עוד ב-mako בריאות:

>> ליהיא גרינר חושפת: זה תפריט הדיאטה היומי שלי
>> מה מזיק יותר? לישון מעט מדי או יותר מדי?

לכו לשירותים

באופן כללי, אחרי שנשים מקיימות יחסי מין, חשוב שהן יתנקו, ישתינו וישטפו את אזור הווגינה. "אם השתמשתם בחומרי סיכה, ודאו שאין בהם חומרים כמו גליצרין או פרופילן גליקול", אומרת לורן סטיינברג, מומחית לבריאות האישה. "ודאו שאתן משתמשות במגבונים לחים עם רמותPH  מאוזנות כדי לנקות את אזור הווגינה לאחר הסקס", וכדאי כמובן להיות מודעות לסימנים של כאב או דימום. גם הגניקולוגית פרודנס הול מדגישה שוב את חשיבות הטלת השתן כשעה או שעתיים לאחר הסקס כדי לשטוף החוצה בקטריות. "אם לאישה יש נטייה לפתח דלקות בדרכי השתן", היא אומרת, "כדאי לשתות כוס מים כדי לעודד את תהליך ריקון השלפוחית". כמו כן, טיילביאן מדגישה שנשים רבות שמנסות להיכנס להיריון חוששות להטיל שתן מחשש שהן "ירופפו" את הזרע, אבל זה כמובן לא נכון ורק עלול להוביל לדלקות.

>> זה מה שקורה לגוף שלכם כשאתם לא מקיימים יחסי מין
>> זה הטיפ הכי טוב לחיי מין מושלמים

אל תפסיקו לשוחח גם אחרי

מעבר לפעולות הפיזיות שצריך לעשות, קייר מדגישה גם את החשיבות של לבדוק עם בן/בת הזוג איך הם מרגישים לאחר האקט. "חשוב להרהר על ההעדפות והתשוקות של כל אחד לאחר המפגש המיני", היא אומרת. "בדקו עם עצמכם מה הכי נוח לכם, ואם אתם במערכת יחסים ארוכה המשיכו ליצור דיאלוג פתוח עם הפרטנר".