חשבתם שמכור הוא רק אותו נרקומן שלא מצליח לצאת ממעגל הסמים או אלכוהוליסט שחייב את הטיפה המרה? הסתכלו על האישה עמוסת השקיות בקניון שלא מצליחה להפסיק לקנות, על האצנית הרזה מדי שעוברת ברחוב: גם הם מכורים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לא רבים יכולים להודות בפה מלא שהם משוחררים לגמרי מהתמכרויות. גם אם זה רק לקפה, לשוקולד מריר, לפייסבוק, או לסם הכי ממכר של ימינו: העבודה. אופירה ציטרין, מאמנת ומטפלת המתמחה בפסיכותרפיה ובטיפול בחרדות ובהתמכרויות, טוענת אפשר להתמכר כמעט לכל דבר שאנחנו מאמינים שעושה לנו טוב: "כשמדברים על התמכרויות מתייחסים בדרך כלל לתלות בחומרים כמו סמים, אלכוהול, ניקוטין, תרופות, פחמימות וקפאין", אומרת ציטרין. "אבל יש גם התמכרות להתנהגויות או לעיסוקים מסוימים. לקניות, שהיא התמכרות נפוצה, להימורים, לסקס, לספורט אקסטרים. אפילו לקעקועים ופירסינג מתמכרים".

יש גם התמכרויות הרסניות לריגושים רומנטיים. "מישהי סיפרה לי שהיא קמה בבוקר ומיד פותחת את הטינדר ומזמינה מישהו לדייט", מספרת ציטרין. "אף אחד מהדייטים האלה לא מניב שום דבר, אבל היא אוהבת את הריגוש ומאמינה בכל פעם מחדש שזו התאהבות".

התמכרות, לדברי ציטרין, היא סוג של מחלה כרונית. הנטייה לפתח התמכרות, כמו לפתח אלרגיה, שונה מאדם לאדם. היא לא חולפת; מקסימום מחליפים התמכרות אחת באחרת, אידיאלית אחת שהיא פחות מזיקה. וההתמכרות מופיעה לרוב ברגעים הקשים בחיים - כשאין לך יכולת להתמודד, כשאתה בתחושת חוסר אונים. זה קורה הרבה בגיל ההתבגרות וזה יכול לקרות לאורך כל החיים במצבי משבר חברתיים, משפחתיים או כלכליים.

מי שמתמכרים כי אין להם יכולת פנימית להתמודד והם מחפשים דרך להתנתק ולהיות במצב של "היי"; יש פרפקציוניסטים ווורקוהוליקים, שנוטים להתתמכר לעבודה שלהם. כך או כך, הנטייה להתמכרות מתגלה בדרך כלל בגיל צעיר, אבל לעיתים מקבלת כיוונים חדשים בבגרות.

זוג בדייט
התמכרות לדייטים? יש דבר כזה | צילום: nd3000, Shutterstock

האם יש גם התמכרות חיובית? לא לדברי ציטרין. "התמכרות היא איבוד שליטה על החיים", היא מדגישה. "גם מי שמכור לספורט, שהיא פעילות בריאה וחיובית, עלול להגיע למצבים של פגיעה גופנית. גם מי שמתמכר לאוכל בריא, ויש דבר כזה, עלול להגיע לתת-תזונה אם יסרב בכל מצב לאכול מזון שאינו עומד בדרישות. התמכרות פוגעת ביחסים עם בני הבית ואחראית ללא מעט מקרי גירושין. אנשים שסובלים מהתמכרויות נפלטים ממקום העבודה, נזרקים ממקום למקום, לא מצליחים להתפתח".

ברגע שמזוהה דפוס התמכרותי חשוב לפנות לעזרה. שיטת הגמילה שהוכיחה את עצמה יותר מכולן, לדברי ציטרין, היא "תכנית 12 הצעדים" שנוצרה על ידי ביל וילסון, אלכוהוליסט לשעבר וממייסדי "אלכוהוליסטים אנונימיים". התכנית משמשת לגמילה גם מהתמכרויות אחרות. "הסטטיסטיקה מדווחת על ניקיון באחוזים מאוד גבוהים להמשך החיים", היא אומרת, "ברגע שמפנימים את התהליך".

השיטה מדברת על שינוי בחשיבה ובאורח החיים: "זו למעשה תוכנית שלא נגמרת. ברגע שמפנימים אותה, ממשיכים לתחזק אותה כל החיים. מרבית מרכזי הגמילה עובדים בשיטה, ויש תכנית כזאת גם בבתי כלא. בגמילה מסמים ומאלכוהול, התהליך מתחיל בטיפול תרופתי כי הגוף צריך להתנקות ורק אחר כך נכנס הטיפול הנפשי".

עוד ב-mako בריאות
>> משהו מוזר קורה לגוף כשאתם משלימים שעות שינה
>> כך תשיגו את הבטן שגרמה לאנה ארונוב לקנא
>> הסוד לאושר הוא פשוט יותר ממה שאתם חושבים

שיטת 12 הצעדים עושה שימוש רב במושג "כוח עליון", אבל לדברי ציטרין אפשר להגדיר אותה כרוחנית יותר מאשר דתית, ושלושת הצעדים הראשונים הם ההכרחיים ביותר לטענתה: ההודאה בכך שאיבדת שליטה, ההכרה בעובדה שרק כוח גדול ממך יחזיר לך את השפיות והנכונות להתמסר לאותו כוח עליון (שוב, לא בהכרח אלוהים, אלא ניצוץ רוחני שקיים בכל אחד).

אופירה ציטרין
"התמכרות היא איבוד שליטה על החיים". אופירה ציטרין | צילום: הדר נדלר

4 סימנים: כך תדעו אם פיתחתם התמכרות

1) התחלתם לעשות שימוש נרחב, גובר והולך, בחומר מסוים - אלכוהול, סמים, תרופות, אוכל או כל דבר אחר. לחילופין, התחלתם לחזור על עיסוק מסוים על חשבון עיסוקים אחרים.

2) אתם חשים אובדן שליטה על הכמויות ועל התכיפות של צריכת החומר, או על התדירות של ביצוע הפעולה או העיסוק.

3) אתם ממשיכים לצרוך את החומר או לבצע את הפעולה גם כשאתם יודעים בוודאות שהם מזיקים לכם ולסביבתכם ושההשלכות שלהם הרסניות.

4) אתם מרגישים שמי שמנהל את חייכם הוא ההתמכרות.

10 סימנים: כך תדעו אם בן משפחה או חבר פיתח התמכרות

1) כספים מתחילים להיעלם ללא הסבר.

2) האדם נעדר מהבית למשך שעות רבות.

3) יש פגיעה בתפקוד היומיומי שלו.

4) מצב רוחו דכאוני או רגוז בקביעות.

5) הוא חסר עניין בדברים שהתעניין קודם לכן, ואדיש כלפי בני המשפחה.

6) מתגלה אצלו תוקפנות למרות שאינו תוקפני מטבעו.

7) הוא עייף וישן בשעות היום, או דווקא נמצא בערנות מוגברת וחוסר שקט.

8) נראים שינויי משקל קיצוניים בזמן קצר.

9) מורגשת הזנחה חיצונית חריגה.

10) במקרים של התמכרות לסמים או לאלכוהול, יש ריח של אלכוהול או סימני הזרקה.