מבול ההאשמות בתקיפה, הטרדה מינית ואונס כנגד מפיק-העל הארווי ויינשטיין לא פוסק ונכון לעכשיו הגיע לכ-30 האשמות. כעת על פי דיווחים מארה"ב, ויינשטיין החליט לאשפז את עצמו במכון גמילה כדי  (לכאורה) לטפל בהתמכרות למין, שעל פי המקורבים אליו, היא הסיבה לכך שתקף מינית נשים במשך שלושה עשורים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בהצהרה לעיתונות ברביעי שעבר, אמר ויינשטיין כי "מצבי לא טוב, אני מנסה. אני צריך לקבל עזרה". אחיו בוב ויינשטיין אמר "אחי הארווי הוא ללא ספק אדם חולה. הפצרתי בו לפנות לטיפול מקצועי כיוון שהוא זקוק לזה נואשות".

אולם, מומחים בפסיכולוגיה ובטיפול מיני טוענים כי למעשה אין דבר כזה התמכרות למין. אכן עד היום, התמכרות למין איננה מופיעה ב-DSM (מדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות) וגם לא מופיעה ב-ICD (מסמך של ארגון הבריאות העולמי המכיל קטלוג של מחלות ידועות והפרעות נפשיות).

המושג התמכרות למין הופיעה לראשונה ככל הנראה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, כאשר מאז נעשו מחקרים שונים בנושא. מחקר שנעשה על ידי אוניברסיטת לוס אנג'לס ב-2012, ביקש להגדיר התמכרות מינית כמצב שבו מטופלים סובלים מ"פנטזיות מיניות חוזרות ונשנות, דחפים מיניים והתנהגות מינית", שיכולים להימשך לפחות חצי שנה. לטענת החוקרים, התמכרות מין היא כזו כאשר הפנטזיות המיניות כה משתוללות, שהן משפיעות על החיים האישיים והמקצועיים של האדם שחווה אותן. זאת כמובן כל עוד דברים נוספים אינם משפיעים על חייהם, כמו סמים, אלכוהול או הפרעה נפשית אחרת.

יחד עם זאת, התאחדות האמריקאית למחנכים, מייעצים ומטפלים המתמחים במין (AASECT) אומרת כי אין כזו אבחנה "התמכרות למין". ד"ר טום מארי, מטפל מיני, אמר לדיילי מייל: "ה-AASECT לא מצא שום הוכחה אמפירית שתומכת בסיווג של התמכרות למין. שנית, ה-AASECT סבורים כי שיטות הטיפול בהתמכרות למין אינן רציניות מספיק". הוא מוסיף ואומר שלדעתו, כל תעשיית הטיפול בהתמכרות למין דחקה הצידה את תחום מדעי המוח וכתוצאה מכך הובילה למסקנות שגויות בנושא. "בפשטות – אם מישהו רוחץ את ידיו אלף פעם ביום, לא היינו אומרים שיש לו התמכרות לשטיפת ידיים", סיכם.

מה גורם לאדם לתקוף מינית? לא התמכרות למין

ד"ר מארי הוא בהחלט לא היחיד שיוצא נגד ההתמכרות למין כהפרעה לגיטימית. ד"ר דיוויד לי, פסיכולוג קליני ומחבר הספר "המיתוס של ההתמכרות למין", כתב בטוויטר: "הארווי ויינשטיין פונה לטיפול בהתמכרות למין? אתם צוחקים? תירוצים למיזוגיניה וניצול". ד"ר לי הוסיף בראיון לרשת NBC כי לאחרונה רואים בתקשורת הרבה גברים שנתפסים בצביעות. "לאחר מכן הם טוענים שהתנהגותם היא תוצאה של לכאורה הפרעה, כשכולנו יודעים שמדובר בגברים שניצלו את הכוח והפריבילגיה שלהם".

הארווי ויינשטיין, היידי קלום (צילום: יחסי ציבור, Gettyimages IL)
עוד ועוד כוכבות ממשיכות לחשוף תקיפות מיניות שהתרחשו במשך 3 עשורים | צילום: יחסי ציבור, Gettyimages IL

על פי מחקרים וסקרים שנעשו בקרב אנשים שהורשעו בתקיפה מינית, הסיבות שמובילות אדם לכפות את עצמו על אדם אחר, הן מורכבות ולא כוללות רק גורם יחיד עיקרי. התמכרות למין היא בהחלט לא אחת הסיבות לכך. סקר שנעשה בקרב תוקפים מורשעים מצא כי רובם כלל אינם זוכרים מה הקורבנות שלהם לבשו בזמן התקיפה, מה שמצביע על כך שלא מדובר ב"משיכה מינית עזה", אלא באקט של אלימות גרידא. ממחקר שנעשה בשנת 1979 עולה כי מקור התקיפה נובע לרוב כתוצאה מלפחות אחד מהדברים הבאים: סדיזם, כעס ושליטה. בנוסף, במחקר נכתב כי תקיפה מינית היא "התנהגות מינית המשרתת צרכים לא-מיניים".