אם החלומות שלכם מוזרים או דרמטיים במיוחד לאחרונה, דעו שאתם לא היחידים שזה קורה להם. כמעט כל מי ששוחחנו איתו דיווח על נרטיבים מלחיצים בחלומות הימים האחרונים. חלק מדווחים על דמויות מהעבר שמופיעות בחלום ומנסות להעביר להם מסרים שונים. ובכן, כפי שאתם ודאי מנחשים, התופעה קשורה במידה כזו או אחרת לבהלת הקורונה.

"חלמתי שאני רואה קיר ועליו כתוב בבירור: 'לכל מקום שתלך תמצא כאב'"

לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

ד"ר אילן טל, פסיכיאטר מומחה ומנהל "מרכז ד"ר טל לתמיכה רגשית ונפשית", מסביר כי סיוטים או חלומות משמעותיים אינם בהכרח סיבה לדאגה: "אני חושב שמדובר בעניין טבעי ואפילו בריא וחיוני בעיקר בתקופה הנוכחית. החלום בעצם מאפשר לאדם להביע את חששותיו ופחדיו. זוהי למעשה הדרך שלנו 'לעבד' את החוויות היומיות. בדרך כלל הפרטים שנזכור מהחלום יהיו אלה שעמם נוכל 'להתמודד' ולעבד, ויתר הפרטים יופיעו רק בחלום וייעלמו עם היקיצה". 

"חלמתי שמשהו בלתי נראה תופס אותי חזק ואני לא מצליחה להשתחרר"

"אחד ההיבטים המשמעותיים בחלום הוא תהליך של עיבוד החוויות שאנחנו עוברים לאורך היום. מבחינה 'טכנית', אפשר לומר שמטרת החלום היא להעביר את אותן חוויות לאזור במוח שאחראי על הזיכרון לטווח הארוך", מוסיף נדב הריס, פסיכולוג קליני. לדבריו, יש שני הסברים לכך שהחלומות שלנו מקבלים תפנית דרמטית בתקופה שבה הקורונה תופסת חלק משמעותי מהטרדות היומיות ומהמחשבות שלנו:

"באופן טבעי, אם במצב רגיל החלומות מושפעים במידה כזאת או אחרת מהמציאות היומיומית, סביר שבתקופה שבה רב המידע שמגיע למוח שלנו הוא בעל אופי אפוקליפטי ישפיע על תכני החלום. סיבה נוספת שיכולה להסביר את העניין נובעת מהעובדה שאיכות השינה עלולה להיפגע בימים שבהם המציאות מורכבת ומלחיצה. חוסר השגרה הזה למעשה גורם למתח שמשפיע על האופן שבו אנחנו ישנים, ולעיתים גורם לשינה קלה יותר. מצב זה עשוי לגרום לכך שנזכור יותר חלומות ואולי נחוש יותר בהשפעתם".

 

"חלמתי שאני בסופר והכל שם נראה כמו מתוך הנוסע השמיני, אנשים עם חליפות, עשן ברקע, סכנה מרחפת"

 

 >> 25 דברים מפתיעים שהחלומות שלכם יכולים לגלות לכם 

אלא שבעוד שחלקנו נזכור היטב את החלום, אחרים לא יזכרו דבר. ההסבר לכך לדברי ד"ר טל נובע מכמה גורמים: "קודם כל זה תלוי בשלב שבו מתעוררים. כלומר - ישנם ארבעה שלבי שינה במהלך הלילה. אם נתעורר בשלב REM (rapid eye movement), זהו השלב שבו אנחנו חולמים ולכן נוכל לזכור את החלום. כמו כן, מנגנוני הדחקה שונים גורמים לנו לשכוח מחלומות שקשה לנו מדי להתמודד איתם, ואפילו תרופות מסוימות יכולות להשפיע על העניין".

"חלמתי שמייגן מרקל התאבדה ושכל העולם מתאבל והארי המסכן נותר אב חד-הורי"

 

אז מה כדאי לעשות?

נדב הריס מסביר שאם החלום מסעיר או מלחיץ אתכם מדי, לא בטוח שזוהי אכן העת להתמודד איתו בכל מחיר. לעומת זאת, אם הוא מעורר בכם עניין, רשמו אותו על דף נייר ונסו להבין אילו תחושות הוא מעורר בכם. פעולה זו תסייע למנוע מצב של הדחקת רגשות ותסייע להתמודד איתם טוב יותר. 

“חלמתי שהאקס שלי מת - אולי מקורונה לא ברור -  ואני מגלה על זה בהודעת וואטסאפ בקבוצה המשפחתית, ואז מוחקים אותה”

 

<< איך להתמודד עם לחץ בזמן קורונה?
<
5 דרכים טבעיות להתמודדות נפשית בבית

נוסף לכך, נסו פשוט להירגע: "באופן טבעי חלק גדול מאיתנו חושש בתקופה הנוכחית, אבל ישנן טכניקות שניתן להיעזר בהן כדי להפחית מתח וחרדה: אפשר לבצע תרגילי הרפיה גופניים או מבוססי נשימות ודמיון מודרך וגם לנסות לשלב פעילות גופנית במהלך השהות בבית. אם כל זה לא עוזר אפשר כמובן להיעזר בצוות של מומחים – פסיכולוגים ופסיכיאטריים, שזמינים מרחוק בימים אלה, ומעניקים סיוע למי שזקוק לכך. ניתן גם לברר בקופת החולים אם קיים שירות ייעוץ אונליין בעלות מופחתת או ללא עלות. 

>> יש קשר משמעותי בין חלומות לבריאות הנפש
>
> החלומות שמעידים שאתם לחוצים מדי