משערים כי פסיכופתים מהווים אחוז אחד מהאוכלוסייה. זה אומר שלמרות שאולי לא הבחנתם בכך, סיכוי גבוה שפגשתם בחייכם לא מעט אנשים בעלי מאפיינים פסיכופתיים. לא כל פסיכופת מסוכן לציבור, אך הסיכון קיים ולכן כדאי לדעת כיצד לזהות פסיכופת. הקושי המשמעותי ביותר בזיהוי פסיכופתים הוא שלרוב מדובר באנשים שמשדרים כלפי חוץ המון כריזמה וביטחון עצמי ולכן עלולים להיראות ממבט ראשון כאנשים נורמטיביים לחלוטין. ממחקר שפורסם בשנת 2015 נמצא כי פסיכופתים נוטים להיות "ציפורי לילה", שמעדיפים לעבוד ולעסוק בתחביבים בשעות המאוחרות של הלילה. לכן, אם יש דרך טובה לזהות פסיכופת – היא באמצעות ההרגלים הליליים שלו.

פסיכופתים מתאפיינים בחוסר אמפתיה, חשיבות עצמית, חוסר חרטה או תחושת אשמה, אימפולסיביות, צורך בגירויים ועוד. התנהגויות אלו יכולות להוביל לפגיעה בסביבתם של הפסיכופתים ועל כן חשוב להישמר מפניהם. הנה כמה הרגלים ליליים האופייניים לפסיכופתים, שיסייעו לכם לזהות אם ישנו פסיכופת בקרבתכם.

 >> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

1. הם מגזימים בטיפוח עצמי

אין לנו שום בעיה עם קצת טיפוח עצמי, כן? אבל אם אתם זוכרים, בסרט "אמריקן פסיכו" בכיכובו של כריסטיאן בייל, האובססיה שלו לטיפוח עצמי הייתה מטרידה ומוגזמת. היא כללה ריטואלים של טיפוח עור הפנים ופעילות גופנית רבה, שני דברים שמאוד אופייניים לפסיכופתים. ריטואלים של טיפוח עצמי יתרחשו לרוב בשעות הלילה והם נועדו לגרום להם להרגיש "מושלמים" – בעיני עצמם ובעיני אחרים.

via GIPHY

2. הם אוהבים סטוצים

פסיכופתים ידועים בהיותם לרוב מלאי כריזמה ובעלי קסם אישי, שאוהבים לקחת סיכונים. לפי קיילב באקי, מומחה בתחום הבריאות במרפאה הוליסטית, השילוב המסוכן הזה של כריזמה ונטילת סיכונים יכול להיות הרסני. "פסיכופתים מחפשים בלהיטות הזדמנויות כדי לנצל אחרים ואף עשויים להיות מעורבים במפגשים מיניים עם אנשים שונים בלילה אחד".

3. יש להם דפוסי שינה מוזרים

אמנם פסיכופתים הם לרוב אנשים ליליים שאוהבים לעבוד ולהיות פעילים יותר בשעות הלילה, אך כשהם כן הולכים לישון, גם אם זה לשעות מועטות – הם ישנים די טוב. "אנשים שמתקשים לישון בדרך כלל מתלוננים על סטרס או על מחשבות רצות, שני דברים שהם לא אופייניים לאדם בעל נטיות פסיכופתיות", מסביר ד"ר סאל רייכבך, המתמחה בפסיכולוגיה, לאתר Bustle. לפי רייכבך, אם אתם מצליחים לתפקד עם רק 2-3 שעות שינה בכל לילה, זה לא בהכרח אומר שאתם פסיכופתים. "משערים כי פסיכופתים מהווים רק אחוז אחד מהאוכלוסייה, בעוד שכארבעה אחוזים מהאוכלוסייה מוגדרים כסוציופתים", מסביר רייכבך.

עוד ב-mako בריאות:
>> מומחית מהרווארד: "שמן קוקוס הוא רעל טהור"
>> שותים מים אחרי שאכלתם מתוק? תפסיקו מיד
>> סובלים מחרדה? הטריק הזה יעזור לכם בקלות

4. הם אוהבים יצירתיות ויעילות

למרות שהם לא חזקים במוסריות, לחלק מהפסיכופתים יש "מוחות מדהימים שזקוקים להרבה גירויים", אומר ד"ר פול הוקמייר, פסיכותרפיסט. אז כדי לוודא שהמוח שלהם מקבל מספיק גירויים, פסיכופתים יתעסקו בדברים יצירתיים בשעות הקטנות של הלילה, בזמן שכולם ישנים. לפי האתר Psychology Today, מאחר שלפסיכופתים דפוסי מחשבה סוטים, הם יכולים להשתמש בהם לחשיבה "מפוצלת", המאפשרת לחקור אמנות (ודברים אחרים) בגישה חדשנית ולעתים אף גאונית.

via GIPHY

5. הם ממוקדים במטרות שלהם

לפי ד"ר ג'ין ברזין, ההרגלים הליליים של פסיכופתים שונים ומשונים. אין דבר אחד שמשותף לכל הפסיכופתים באשר הם. למרות זאת, ניתן להגיד שכל דבר שיבחרו לעשות – יהיה ממוקד בהם עצמם. "לא משנה מה עוד קורה סביב האינדיבידואל (גם אם זה משמעותי), אם זה לא קשור ישירות במה שהפסיכופת מתעניין בו באותו רגע, הוא יזכה להתעלמות", מסביר ברזין.

למרות שלא כל הפסיכופתים אלימים, עדיין חשוב להיות מודעים לנטיות האלימות שעשויות להיות להם. אם אתם מכירים מישהו שעשוי להיות פסיכופת, "ודאו שהם מקבלים עזרה מקצועית נאותה, כך שיוכלו לגלות אם אכן הם פסיכופתים, או אם יש משהו אחר שאולי גורם להם להתנהג באופן שבו הם מתנהגים. כך איש המקצוע יוכל להראות להם כיצד לראות את המצב.

מובן שרק ההרגלים הללו בלבד אינם מספקים כדי לאבחן את עצמכם בפסיכופתיה, לכן אל תיבהלו אם אתם מוצאים נקודות דמיון. אך אם ההרגלים האלו מלווים במאפיינים התנהגותיים נוספים, כמו חוסר אמפתיה, חוסר מוסריות, מחסור בתחושת אשמה או בושה כלפי מעשים מסוימים, גם כאלה שפוגעים באחרים – כדאי לבדוק את זה.