בואו נודה בזה: ילדים ותזונה נכונה לא תמיד הולכים ביחד. פסטה בלי רוטב, פיצה ובורקס, לחם לבן והרבה סוכרים מציפים את התפריט של ילדנו מדי יום. למה? בראש ובראשונה כי זה הכי טעים להם. אבל אם נהיה כנים לרגע, גם לנו, ההורים, זה הכי קל לגשת למזונות הללו. אחרי יום עבודה מפרך וריצות בין חוגים ומטלות, למי יש זמן לחשוב על אוכל אמיתי ומזין בשבילם?

אבל האמת, שתזונה נכונה ומאוזנת מאוד חשובה לילדים שלנו ולבריאותם. פחמימות מלאות ומורכבות, ירקות ופירות, קטניות וחלבונים חייבים להיות חלק מהתפריט היומי בבית. למעשה, כשמדובר בילדים ובמתבגרים, יש חשיבות רבה לצריכה יחסית של חלבון.

החלבון דרוש ליצירת אנזימים שאחראיים על תהליכים רבים וחשובים בגוף, וגם לבנייתה ותחזוקתה של מערכת החיסון. את החלבון אפשר למצוא למשל במוצרי חלב, ביצים, בשר ועוף – שעשיר בחלבון איכותי ומסייע בגדילתו של הילד.

הנה עוד כמה סיבות לתת לילדים שלנו עוף:

בעל אחוז שומן נמוך

מחקרים שונים מראים כי ישראל היא מדינה שמובילה בשיעור השמנת יתר בקרב ילדים. העניין נובע מאורח חיים בלתי פעיל, שכולל צפייה ממושכת במסכים ומחסור בשעות פעילות גופנית. לכן, חשוב ליצור הרגלי תזונה בריאים כבר מגיל צעיר, שעדיין יספקו להם את הערכים התזונתיים החיוניים. חזה עוף למשל, הוא מאכל פופולרי בקרב הקהל הצעיר, והוא דל יחסית בשומן (חזה עוף ללא עור מכיל פחות מ-3 אחוזי שומן). בהחלט מדובר במנה עיקרית מזינה ובריאה שמתאימה לילדים. 

ילד אוכל שניצלונים
קיימת חשיבות רבה לצריכה יחסית של חלבון | צילום: kateafter | Shutterstock.com

מחפשים מתכונים שילדים אוהבים? >>

מכיל מינרליים חיוניים

העוף מכיל מינרלים שונים כמו מגנזיום, אבץ, ברזל וסלניום, הדרושים לתפקוד תקין של מערכות שונות בגוף ביניהן מערכת העצבים, הלב וכלי הדם.

מכיל ויטמינים מקבוצת B

העוף מכיל ויטמינים מקבוצת B- כמו למשל ניאצין, ויטמין 6B וויטמין 12B, המשפיעים בין היתר על יכולת הריכוז של הילד בזמן הלימודים ועל חיוניותו ותפקודו התקין לאורך היום.

מהווה חלק מהנחיות משרד הבריאות לתזונה בריאה

לפי ההנחיות החדשות שפורסמו לאחרונה ע"י משרד הבריאות, מומלץ להקפיד על תזונה ים תיכונית, המבוססת על מזונות מן הצומח כמו ירקות ופירות, דגנים, קטניות וצריכת עוף מתונה.

עשיר בחלבון איכותי

כאמור, העוף מספק לילד חלבון איכותי, בעל ערך ביולוגי גבוה. מדובר בחלבון המכיל את כל חומצות האמינו החיוניות לגוף והוא מסייע בגדילה וחשוב להתפתחותו התקינה של הילד.