ט"ו בשבט במיתון

אין טעם למלא את הבית בכל סוגי הפירות המיובשים שקיימים בשוק. אם אתם מארחים, קנו כמות קטנה ומעט סוגים. מומלץ בעיקר לקנות אגוזים מכיוון שאלה עשירים בחומרים תזונתיים כמו ויטמינים, מינרלים, חלבון, שומן, סיבים תזונתיים ודלים יחסית בפחמימות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

רכישה נבונה

אם אתם מחליטים לקנות את הפירות, הקפידו לקנות אותם ארוזים ולא בתפזורת, היות שאלה שבתפזורת עלולים לצבור עובש והוא מכיל אפלוטוקסינים שצריכתם מעלה את הסיכון לסרטן. כמו כן, מאחר שחלק מהמוצרים הנמכרים היום הוכנו בחום ובטבילה בתחמוצת גופריתית למניעת השחרה, מומלץ להרתיח את הפירות למשך דקה במים, לסנן, לשטוף, לייבש ולאחסן בכלי אטום.

אישה מחזיקה קערת פירות
שלבו גם פירות טריים | צילום: shutterstock

ארוחת בריאות

במקום להגיש כיבוד על טהרת הפירות היבשים, שלבו פירות יבשים בארוחת בריאות. פרסו שזיפים, משמשים או תאנים יבשים לפרוסות קטנות ופזרו כף או 2 בתוך סלט ירוק. כדי להפוך את הסלט לעוד יותר טעים ועוד יותר בריא אפשר להוסיף לו אגוזי מלך או כף של זרעי פשתן טחונים, המכילים חומצות שומן מסוג אומגה 3, שהן חומצות שומן התורמות להפחתת הסיכון למחלות לב. כמו כן, השומן (כמובן שמתבלים בשמן זית) מעכב את ספיגת הסוכר לדם וכך גם הסיבים שבירקות.

לא רק מיובשים

שלבו בקערת הפירות היבשים גם פירות טריים, הפרי הטרי ישביע אתכם הרבה יותר מהפרי המיובש מכיוון שהוא עשיר יותר בנוזלים והוא גם יותר בריא. הוא מכיל ויטמינים רבים כמו C, A ו-B, שנהרסים כמעט כליל בתהליך הייבוש. נוסף לכך, מומלץ להעדיף תותים כפרי דל פחמימות ביחס לאחרים.

מזעור נזקים

לא עמדתם בפיתוי של הפירות היבשים והאגוזים וזללתם יותר מדי? יש דרכים למזער את הנזק. מחקרים מראים שאנשים שירדו במשקל ושלבו בדיאטה שלהם פעילות גופנית שמרו על המשקל באחוזים גבוהים יותר בהשוואה לאנשים שלא שילבו פעילות גופנית בדיאטה שלהם. אגב, כדי לשרוף שני משמשים מיובשים - צריך לצעוד חצי שעה.

>> המחיר התזונתי של הפירות היבשים

מים, מים, מים

חשוב להקפיד על שתייה. חוש הצמא שלנו אינו מפותח ולעיתים קרובות אנו אוכלים במקום לשתות. היצמדו לבקבוק מים ושתו בכל פעם שמתחשק לכם לנשנש, אל תחכו לתחושת הצמא, המים מסייעים גם בתהליך שריפת השומנים והירידה במשקל.

עוד ב-mako בריאות:
>> אתם חייבים לנסות את אתגר התזונה של ג'יי לו
>> נגיף הקורונה: האם מסוכן להזמין חבילות מסין?
>> נשים, הנה 5 דברים שאסור לכן להשתמש בהם

לפניכם מידע על כמות הקלוריות והפחמימות במגוון פירות מיובשים, כך שתוכלו להפעיל שיקול תזונתי בבחירתם: 

הפרי

כמות

כמות פחמימות בגרמים

כמות קלוריות

משמש מיובש

3 יחידות

14

60

תאנה מיובשת

3 יחידות

15

65

תמר מיובש

3 יחידות

15

65

שזיף מיובש

4 יחידות

17

70

תפ"ע מיובש

25 גר'

15

50

אננס מיובש

20 גר'

16

65

צימוקים

50 יחידות

21

80

חרוב

1 יחידה

10

45

פפאיה מיובשת

2 יחידות

12

100

בננה מיובשת

15 יחידות

15

50

האם יש יתרונות לפירות מיובשים?

עבור ציבור הסוכרתיים והטרום סוכרתיים, מומלץ להתייחס גם לריכוז הסוכר הגבוה שיש בפירות יבשים. עם זאת, מומלץ לבדוק כיצד כל אחד משפיע על רמות הסוכר על ידי מד סוכר רציף ללא דקירות על מנת להבין את ההשפעה. כמו כן, פירות יבשים עשירים באשלגן ובסיבים תזונתיים ודלים בנתרן, ובמידה שמקפידים על כמויות קטנות והטיפים, ניתן אף ליהנות מהיתרונות שבהם.

* עדינה בכר, דיאטנית קלינית קלינית במרכז DMC לטיפול בסוכרת