נתחיל מהבסיס - כולנו יודעים שחשוב לצרוך חלבון. השאלה היא - למה בעצם? ובכן, חלבון הוא אחד מאבות המזון ולכן, גוף האדם חייב לצרוך אותו כדי לבנות ולחזק את השרירים. למעשה, בקרב ספורטאים ומתאמנים חשיבותו עולה אף יותר, מכיוון שצריכתו עוזרת לשריר להתאושש במהלך האימון ולאחריו, ומפחיתה את הסיכון לפציעות.

ישנם סוגים שונים של חלבונים – ששונים בהרכבם ובתכולתם האחד מהשני. אחד מהחלבונים המוכרים ביותר הוא חלבון מי הגבינה (WHEY) –חלבון זה מכיל את כל  חומצות האמינו חיוניות הנחוצות לבנייה של חלבוני השריר. זו בדיוק הסיבה שלרוב משתמשים במי הגבינה האלה גם בתוספי מזון, מוצרי אפייה, משקאות עתירי חלבון.

כמו כן, חלבון מי הגבינה מכיל כמויות משמעותיות של "לאוצין" - חומצת אמינו הידועה המעודדת לבדה את תהליך בניית החלבונים בתאי השריר, מה שהופך אותה לחיונית במיוחד למתאמנים. לכן, אם אנחנו מדברים על ערך ביולוגי של חלבון, משמע דירוג המזונות לפי תכולת חומצות האמינו החיוניות שבהם, חלבון מי הגבינה נהנה מערך ביולוגי גבוה במיוחד, בשל התכולה הגבוהה של חומצות האמינו החיוניות, ובפרט לאוצין.

שילוב חלבון מי גבינה בתזונה

את חלבון מי הגבינה ניתן לצרוך לאורך כל היום וגם לפני ואחרי אימון. מה שכן, חשוב לשים לב לכמות החלבון אותה אתם צורכים. ההמלצה הרווחת לעוסקים בפעילות גופנית היא 1.2-2 גרם חלבון / ק''ג משקל גוף / ליום. הכמות המדויקת נקבעת על פי המשתנים האישיים של כל ספורטאי או מתאמן. יחד עם זאת, חלוקת צריכת החלבון המומלצת לאנשים פעילים היא לאורך כל היום, בפריסה של בין 3-6 ארוחות.

שייק חלבון (צילום: Yuriy Golub, shutterstock)
השוק רווי במוצרים המכילים את החלבון המבוקש – החל מאבקות חלבון למיניהן ועד שייקים וחטיפים | צילום: Yuriy Golub, shutterstock

אז אילו מוצרים מכילים 100% חלבון מי גבינה? ובכן, לא חסר. השוק רווי במוצרים המכילים את החלבון המבוקש – החל מאבקות חלבון למיניהן ועד שייקים וחטיפים, ועל מנת לזהות אותם - פשוט צריך לבדוק את תכולת הרכיבים המוצגים על גבי האריזה. יטבתה PRO WHEY, מכיל 100% חלבון מי גבינה ו-25 גרם חלבון. המשקה הינו דל לקטוז ובנוי על בסיס מים – מה שהופך אותו לקליל לשתייה.

אז בפעם הבאה שאתם מתאמנים, זכרו שמומלץ לא רק לצרוך כמות גדולה של חלבונים, אלא חשוב לשים לב לתכולת הרכיבים שאותם חלבונים מכילים וכיצד הם יכולים לסייע לכם להשיג את המטרות שלכם. חלבון מי גבינה הוא אופציה מעולה במיוחד לקהל הספורטאים עקב תרומתו הרבה לבנייה השרירים.