עם דגני הבוקר, בקפה או סתם כמשקה של בוקר: חלב הוא מוצר יומיומי שפוגש את כולנו.
לשמחתנו בשנים האחרונות קיבלנו בונוס נוסף בצורת מוצר משודרג – החלב המועשר. אז מה מייחד חלב מועשר מחלב רגיל ולמה מומלץ לשלב אותו בתזונת ילדכם? הנה כל הדברים שצריך לדעת.

במה הוא מועשר?

חלב מועשר נכנס תחת הקטגוריה של "מזון מעשיר", כלומר כזה שיש בו עושר תזונתי ביחס לכמות הקלוריות שלו בזכות תוספת של רכיבי תזונה. במקרה של החלב המועשר מדובר בתוספת של סידן ובוויטמין D שידועים בתרומתם הרבה להתפתחות ולגדילה של ילדים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

למה זה טוב לילדים?

סידן חשוב בבניית עצמות ושיניים ובעל תפקיד מרכזי בתפקוד מערכת העצבים, בקביעת קצב הלב, בתפקוד תקין של מנגנוני קרישת הדם ובתפקוד בלוטת התריס. ד"ר רוברט הופמן, מומחה ברפואת המשפחה במכבי ובמאוחדת, מסביר שהעצמות שלנו נבנות החל מגיל הינקות ועד שנות העשרים. "רוב הסידן בגופנו נמצא בעצמות ויכול להסתכם ב-7-10 קילוגרמים, כאשר כמות הסידן תלויה בעיקר בתזונה במשך השנים".

אבל לא רק סידן - גם לוויטמין D יש חשיבות עצומה בבניית העצם, "על מנת לגרום לסידן להיספג, הוא זקוק לעזרה מגורמים נוספים כמו למשל וויטמין D ששומר על רמות תקינות של סידן וזרחן בדם ומעודד בכך את בניית העצמות ההכרחית", מסבירה ענת מטיאש, דיאטנית קלינית MPH מומחית בתזונת ילדים ונוער. "כמו כן, מחקרים מעמיקים שנעשו הוכיחו כי יש לוויטמין D תפקיד חשוב במניעת הסיכון לפתח סכרת, מסייע לבלוטת התריס לווסת את כמויות הסידן בדם, והוא חיוני גם במניעת דיכאון, אלצהיימר ומחלות אוטואימוניות".

ילד שותה חלב (צילום: Serhiy Kobyakov, Shutterstock)
הסידן בחלב בעל תפקיד מרכזי בתפקוד מערכת העצבים ובניית העצם | צילום: Serhiy Kobyakov, Shutterstock

למי עוד זה טוב?

תקופת הילדות (גיל שנה עד שמונה) היא חלון הזדמנויות לבניית עצמות בריאות וחזקות יותר, אולם אל תעצרו שם. בגיל ההתבגרות (9-18), שלב ההתבגרות המינית, הגדילה היא מואצת וזה הזמן "להשקיע" עוד יותר במה שנכנס לנו לגוף, בדגש על צריכת הסידן. חשוב לזכור שמדובר בגיל הפכפך בו מתבגרים רבים מתחילים לגלות את עולם הדיאטה הלא מאוזנת ולא מספקים לגוף את מה שהוא באמת צריך. באמצעות צריכת חלב מועשר, המתבגר יכול לקבל יותר סידן לעומת הכמות אותה הוא היה מקבל מצריכת חלב רגיל, זאת גם באמצעות תוספת וויטמין D שמסייע כאמור לספיגתו.

עוד ב-mako בריאות:
>> חוקרים טוענים שמצאו את הסוד לירידה במשקל
>> הטעות הכי גדולה שאתם עושים עם הקפה של הבוקר
>> אלה המאכלים הטובים ביותר להעלמת הצמיגים

בנוסף, חשוב להדגיש כי הצריכה היומית המומלצת של סידן משתנה בהתאם לגיל ולמין. "בקרב מבוגרים פירוק העצמות מהיר יותר מיצירתן, זהו חלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות הנורמלי. לכן צריכת סידן היא חשובה ביותר גם בגילים אלו", מוסיפה מטיאש.

וכמה באמת צריך לצרוך?

ההמלצה היומית לסידן בגילאי 4-8 שנים: 1,000 מ"ג. כוס אחת של חלב מכילה 200 מ"ג של סידן ואילו כוס אחת של חלב מועשר מכפילה את הנתון ומקפיצה אותו לכ-400 מ"ג, כאשר ערכו הקלורי הוא כ-120 קלוריות. כך 2 כוסות וחצי ליום של חלב מועשר יספקו את הכמות הנחוצה עבור ילדיכם.

כוס חלב (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
צריכת סידן היא חשובה גם בקרב מבוגרים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

ההמלצה היומית לסידן בגילאי 9-18, הגיל בו בניית העצמות מואצת, היא 1,300 מ"ג סידן ליום. מומלץ למתבגרים שלכם לשתות ביום כ-3 כוסות של חלב מועשר כדי להשיג את המטרה.

בגילאים 19-70 בגברים ו-19-51 בנשים (כולל תקופות הריון והנקה), ההמלצות עומדות על 1,000 מ"ג סידן ליום, שכאמור מתורגמות ל-2.5 כוסות חלב מועשר. מעל גילאים אלו, ההמלצה עולה ל-1200 מ"ג סידן ליום.