לפעמים יש יתרונות לעובדה שאנחנו גרים במזרח התיכון, בעיקר בגלל האוכל. יש לנו אחלה שמן זית, חומוס מטמטם וירקות טריים טריים. ואם חשבתם שיש יותר מדי שמן זית בחומוס שלכם, המחקר הבא מוכיח שאין לכם סיבה לדאוג – דיאטת דלת שומן פשוט משמינה יותר.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

במחקר ספרדי שנעשה על 7,000 משתתפים בין הגילאים 55-80, חוקרים בדקו אם הימנעות משומן היא הדרך הנכונה לעשות דיאטה. חלק מהנבדקים קיבלו קצבה יומית של 30 גרם אגוזים או 50 מ"ל שמן זית להוסיף למזון שלהם, ואחרים נאלצו לוותר על השומנים לתקופת המחקר, ולפצוח בדיאטה דלת שומן. המחקר נערך 5 שנים, בהן נעשו שקילות פעם בשנה. תוצאות המחקר תומכות בתזונה הכוללת שומנים בריאים מהטבע.

לנו זה נשמע להיט, אבל חשוב להדגיש שדיאטה ים תיכונית מאוד מגבילה בה אסור לאכול בשר אדום, מתוקים וחמאה. "תזונתם של המשתתפים התבססה בעיקר על ירקות, שומנים מהטבע ודגים", אומרים החוקרים לגארדיאן. "המשתתפים לא אכלו חמאה, בשר אדום, ג'אנק פוד, סוכרים ומשקאות ממותקים. כל אלה קשורים לעליה במשקל לטווח ארוך, ולכן יש להימנע מהם".

יותר מ-90 אחוז מהמשתתפים סבלו מהשמנת יתר בדרגה כלשהי לפני כניסתם למחקר, והירידה במשקל בסופו לא הייתה מאוד משמעותית. המנצחים הגדולים היו קבוצת שמן הזית שזכו לירידה הגדולה ביותר במשקל. לעומת זאת, בקטגורית צמצום ההיקפים דווקא קבוצת האגוזים זכתה לעלייה הכי פחות משמעותית בהיקף המותניים. לפי החוקרים, התוצאות תומכות בטענה כי תזונה ים תיכונית אינה משמינה, ואפילו פחות משמינה מאשר דיאטה דלה בשומנים.

מיקס אגוזים (צילום: istockphoto)
לא היה אכפת לנו לעשות דיאטת אגוזים | צילום: istockphoto
עוד ב-mako בריאות:
>> האם תפוצצו את החצ'קון הזה: עד כמה אתם דוחים?
>> מחפשים ריגושים: למה אנשים כל הזמן בוגדים בבני הזוג?
>> מפחדים מבדיקות דם? ההמצאה הזאת היא בדיוק בשבילכם

ספירת קלוריות זה אאוט

לצד שמירה על משקל יציב, שומנים מהטבע הם בריאים מאוד ללב ומורידים את הסיכון לחלות בסרטן. "יותר מ-40 שנה של מדיניות בריאות שתומכת בצמצום צריכת השומנים לא הצליחו להשפיע על שיעורי השמנת היתר בעולם", אומרים החוקרים. "המחקר שלנו מראה שתזונה עשירה בשומנים מהטבע היא מאוד בריאה ודווקא לא גורמת להשמנה. העניין שבאמת מפריע לנו לרזות הוא אוכל מעובד, חמאה, בשר אדום וסוכר. שם צריכה להיות מדיניות תקיפה יותר".

עולם הדיאטות כפי שאנחנו מכירים אותו היום נראה מיושן אל מול המחקר החדש הזה, והחוקרים דורשים לשנות את ההנחיות לתזונה נכונה. "בחינה של אוכל לפי כמות השומן שבו זו לא שיטה טובה, וגם ספירת קלוריות היא שיטה בעייתית ומטעה. חשוב להתמקד בצריכת יותר קלוריות מפירות, ירקות ושומנים מהטבע, ובאופן כללי מאוכל לא מעובד", הם מוסיפים. "גם קטניות, יוגורט ודגנים כמה שפחות מעובדים הם טובים לתזונה, אבל כל מה שמעובד, עשיר בסוכר או נתרן ומכיל שומן טרנס צריך לצאת לכם מהתפריט כמה שיותר מהר". התחזית החדשה לאורח חיים בריא – רק דיאטה ים תיכונית: תתפנקו עם ירקות, שמן זית ואגוזים, ותרגיעו עם הבשר, השומן מהטבע והאוכל המעובד. 

>> כל בית צריך מרפסת: נוף לים ירגיע אתכם