ניסיתם את הדיאטה הקטוגנית והתייאשתם אחרי ימים ספורים? אתם בהחלט לא לבד. אין ספק שמדובר בתזונה די קיצונית שדורשת לא מעט עבודה (וגם היפרדות מכמה מאכלים טובים). אולי זאת הסיבה שהמציאו את הדיאטה הקטוגנית "לעצלנים", שהיא למעשה גרסה קצת פחות קיצונית ויותר קלה לביצוע מהגרסה המקורית. הנה כל מה שצריך לדעת עליה.

מהי הדיאטה הקטוגנית לעצלנים?
כאמור, דיאטה קטוגנית היא די קיצונית ודורשת בחינה דקדקנית של כל דבר שאתם מכניסים לפה, במטרה להכניס את הגוף למצב של קטוזיס, שבו הוא מתחיל לשרוף שומן ולא פחמימות בשביל אנרגיה. אך בדיאטה הקטוגנית לעצלנים, מדובר כמובן בגרסה קלה יותר לביצוע – אתם רק צריכים לשים לב לצריכת הפחמימות. אתם יכולים לאכול בין 20 ל-50 גרם פחמימות ביום ולהשתדל שהתפריט היומי יהיה מורכב בעיקר משומנים, מעט פחמימות וכמובן להתמקד בתזונה בריאה וכמה שפחות מעובדת.

למרות שנראה שרק לאחרונה החליטו לתת לדיאטה שם רשמי, היא למעשה נמצאת בסביבה כבר זמן מה. "זה למעשה מה שאנשים רבים עושים כשהם אומרים שהם עושים את הדיאטה הקטוגנית", מסבירה דיג'יי בלטנר, דיאטנית קלינית. "מרבית האנשים לא סופרים את כל אבות המזון שהם צורכים, הם רק מנסים לאכול תזונה דלת פחמימות/עשירה בשומנים. הם שומעים על התזונה הקטוגנית מחברים ועושים גרסה משלהם".

האם אפשר לרדת במשקל מהדיאטה הזאת?
לפי בלטנר, ככל הנראה תצליחו לרדת במשקל אם תעשו את הדיאטה הקטוגנית לעצלנים, אבל זה יקרה בגלל שהתחלתם לשים יותר לב למה שאתם אוכלים ולא בגלל שהגוף שלכם הגיע לקטוזיס, כיוון שקשה להגיע לזה בלי ממש לספור מדי יום כמה אתם אוכלים מכל אב מזון בצורה קפדנית, כפי שנדרש בדיאטה הקטוגנית הרגילה.  "אתם יכולים לרדת במשקל בדרך זו אם מנות החלבונים שלכם מתונות ואתם צורכים מספיק ירקות דלי פחמימות, שתורמים לתחושת שובע", מציינת בלטנר.

סלט דל פחמימות (צילום:  Elena Shashkina, shutterstock)
תזונה דלת פחמימות ועשירה בשומנים | צילום: Elena Shashkina, shutterstock

"אבל למען האמת, ברגע שאנשים מתחילים לשים לב למה שהם אוכלים, לא משנה איזו דיאטה הם עושים, הם נוטים לרדת במשקל בהשוואה לתקופה שהם כלל לא שמו לב מה הם אכלו". נוסף לכך, דיאטות באופן כללי גורמות לכם לבשל יותר אוכל ביתי ובהתאם לכך מובילות לכך שאתם צורכים פחות מזון מעובד ועתיר קלוריות, סיבה נוספת שגם אם הדיאטה הקטוגנית לעצלנים לא קפדנית כמו הרגילה, עדיין תוכלו להיעזר בה כדי לרדת במשקל. 

האם יש סיכונים?
ראוי לציין שמאחר שמומלץ לצרוך מכל אבות המזון, דיאטה שדורשת מכם לצמצם משמעותית צריכה של חלק מהם עשויה להוות סיכון במידה מסוימת. פחמימות, עד כמה שהן נחשבות לאויבות הדיאטה, למעשה חשובות מאוד לתפקוד הגוף, בייחוד לחיידקים הטובים המצויים במעיים. בלטנר מזהירה כי צריכה של דיאטה דלת פחמימות כמו הקטוגנית לעצלנים עשויה להוביל לחוסר איזון באוכלוסיית החיידקים במעיים ולפיכך לגרום לבעיות בעיכול. נוסף לכך, אחד הדברים החשובים בכל דיאטה הוא שתהיה מותאמת לכם באופן אישי. לכן תמיד מומלץ להיוועץ ברופא או בדיאטן קליני לפני שמתחילים דיאטה מסוימת, בייחוד אם היא מגבילה באופן משמעותי את צריכת הפחמימות ודורשת צריכה מרובה של שומן.

אז מה עושים?
דבר ראשון שמומלץ לעשות בדיאטה הקטוגנית לעצלנים – זה להיגמל מפחמימות מעובדות ולעבור למזונות פחות מעובדים ומזינים יותר, כמו פירות, ירקות, כמויות קטנות של דגנים מלאים, כמו שיבולת שועל, קינואה ואורז מלא.