EFT, ראשי תיבות של Emotional Freedom Technic, היא שיטת טיפול בהקשה שמזכירה דיקור סיני, אך במקום להדביק סיכות בנקודות לוחצות בגוף, המתרגלים משתמשים בהקשות עדינות או בנגיעות כדי להחזיר את האיזון האנרגטי לגוף. במהלך הטיפול מתופפים עם קצות האצבעות על נקודות ספציפיות בפנים ובגוף, במקביל לשיחה טיפולית. התיפוף מפעיל את מערכת העצבים, ודרכו עובר מסר מרגיע למוח שלומד להגיב באופן חדש.

"מייגן משוכנעת שהתיפוף סייע גם לה וגם להארי לשחרר דפוסים שליליים המוטבעים ב-DNA שלהם מדורות קודמים - דורות שחוזרים אחורה אפילו לזמנים האפלים ביותר, כולל עבדות ומלחמה". כך סיפרו מקורבים של השחקנית והדוכסית מסאסק, בעקבות ראיון של הנסיך הארי שסיפר על הנסיבות שגרמו להם לעזוב לקנדה.  

הנסיך הארי התארח בפודקאסט של השחקן דקס שפרד וסיפר, על הכאבים 'הגנטיים', כלשונו, שהוא סובל מהם. לדבריו, מייגן הכירה לו את המונח 'ריפוי אבות' שיעזור לו לשבור את המעגל. בראיון הוא תקף את ההורות של הנסיך צ'ארלס, ואמר שעבר לקליפורניה עם משפחתו כדי לשנות את הסביבה בה יגדלו ילדיו. "כחבר במשפחת המלוכה. אני צריך לשנות את זה עבור הילדים שלי". הדוכס אף כינה את חיי המלוכה: "תערובת בין מופע טרומן לבין להיות בגן חיות", ואמר שהוא עזב בשנה שעברה כדי לשים את משפחתו ובריאות הנפש שלו במקום הראשון.

מקורבים למרקל מייגן, סיפרו למגזין הבריטי ה"דיילי מייל" כי מייגן למדה על טראומה דורית מאמה והיא זאת שהכירה את המושג להארי. "מייגן אמרה שגם היא וגם הארי מגיעים משושלת ארוכה של כאב וסבל, דורות של מטען גנטי ושעכשיו זה תלוי בהם לשבור את המעגל אחת ולתמיד", הוסיפו. לדבריהם, "מייגן היא גם חסידה גדולה של טיפול בטאפינג, והיא התחילה 'להקיש' באופן קבוע לאחר צפייה בסרט התיעודי HEAL (סרט שיצא בשנת 2017 שמציג GH מומחי רפואה מכל העולם את הכוח של הגוף לרפא את עצמו)".

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

טאפינג (צילום: אולגה סמיונוב)
נקודות תיפוף בשיטת טאפינג | צילום: אולגה סמיונוב

האכילה המיותרת משתחררת מעצמה

השיטה צברה פופולריות בשנים האחרונות בעיקר במטרה לרדת במשקל, אך טאפינג (Tapping) לא רק מאזן את הפעילות של המערכת הלימבית, אלא גם מוריד ואף מנטרל את ההשתוקקות למאכלים שאנחנו מכורים אליהם. השיטה נחקרה גם לטיפול בחרדות, דיכאון, טראומות ושחרור מפוביות.

מחקר שנערך בשנת 2019 בקרב אנשים הסובלים ממשקל עודף, הראה שלאחר הטיפול בטאפינג התגובה של המערכת הרגשית במוח למאכלים המשמינים התאזנה, במקביל המשתתפים בניסוי דיווחו כי המשיכה למאכלים המשמינים ירדה.

טאפינג (הדמיה: Stapleton et al)
סריקות מוחיות לפני ואחרי טיפול EFT | הדמיה: Stapleton et al

"הנתונים מראים כי עד 72% מהאכילה המיותרת בקרב מי שסובל ממשקל עודף, נובע מאכילה רגשית", אומרת ד"ר אולגה סמיונוב, פסיכולוגית ומנחה תהליכי ירידה במשקל ללא דיאטה באמצעות שיטת טאפינג, "זו הסיבה שדיאטות רבות פשוט לא עובדות ברובן, הן מתמקדות בריסון ולא נוגעות בשורשי ההתנהגות. בשיטת טאפינג אנחנו משתחררים מההרגלים שגורמים לעלייה במשקל. בסיום הטיפול אנשים באופן טבעי צורכים פחות קלוריות, הירידה במשקל מתרחשת ללא תהליך של דיאטה והשינוי מתרחש באופן טבעי".

אולגה (צילום: פרטי)
ד"ר אולגה סמיונוב | צילום: פרטי

איך השיטה עובדת בפועל?

"אני מנחה את המטופל להתמקד על נקודות מסוימות בפנים ובגוף בעזרת תיפוף. המונחה מבצע את התיפוף על עצמו, תוך כדי שאנחנו משוחחים על החוויה הרגשית שלו שמתעוררת מול האוכל. בדרך כלל ניגע בחוויות של חוסר שליטה, פחד לפספס או להרגיש מקופח והצורך להתנחם אחרי יום עבודה ארוך.

התפיסה היא הוליסטית, ומתמקדת ברמות הסטרס והאנרגיה הכללית שמניעה את הרגלי האכילה. לפעמים אדם בא לטיפול בגלל אכילה רגשית ותוך כדי תהליך נוצר שחרור מדברים אחרים עמוקים יותר. בסוף תהליך של סדרת פגישות, המונחה מדווח שאין לו חשק למאכל והוא מרגיש הרבה יותר שליטה. הפיתרון הוא שורשי לטווח ארוך ובעיקר לא משאיר את האדם במאבק יומיומי". להדרכה מעשית של שיטת טאפינג לירידה במשקל.