ריח של שנה חדשה היא כמו ריח של עוגה נאפית בתנור. רק להפך.

אם העוגה מחדדת את חיישני הקרייבינג שלנו, אז שנה חדשה מעוררת בנו דווקא את המוטיבציה לנטוש את הג'אנק פוד, לאזן את המשקל, לאכול יותר בריא ולהתחיל לעשות ספורט. מוכר לכם?

שנה חדשה היא לגמרי הזדמנות לקבל עלינו כמה החלטות חשובות ומומלץ לקבל כאלה שיהיו ישימות. מבין הנושאים שעולים בחשבון הנפש, עם הרבה רצון טוב וכוונה, נמצאת השמירה על אורח חיים בריא, אם בתזונה או בפעילות ספורטיבית. לצערנו ברוב המקרים החלטות הטובות מתפוגגות להן עם ארוחות החגים. למה זה קורה? ומה יכול לסייע לכם השנה להחליט וגם לממש את ההחלטה על אכילה טובה יותר?

המוח שלנו בנוי ממסלולים עצביים שעושים לנו את החיים קלים ואוטומטיים. זהו בעצם כוחו של הרגל. לשנות הרגל זה דבר מאתגר, מאמץ מנטלי וגופני - זה כמו ללכת בשביל סלול ומוכר לעומת לפלס דרך בין עשבים, קוצים וענפים. כך ההתמודדות שלנו עם הרגלים חדשים תזונתיים (ולא רק) שאנו רוצים להכניס לחיינו. כדי שזה יצליח לקרות באמת ולהחזיק מעמד, חשוב שיקרו כמה דברים. הנה הם.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

החלטות ספציפיות

כשאנחנו מחליטים "לאכול בריא",  חשוב להגדיר בדיוק מה זה אומר לאכול בריא: למשל: לשלב 3 ירקות בכל ארוחה, או לסיים לאכול בשעה 20:00 בערב הן החלטות ספציפיות. אם זה לא יהיה מוגדר וספציפי, הסיסמאות והאמירות הגדולות והמרשימות האלו פשוט יתפוגגו.

החלטות ריאליות

גם אם התמקדנו בהחלטות ספציפיות, הן צריכות להתאים לאישיות שלנו. כדאי שזה יהיה ריאלי לסדר היום, לאופי, לאורח החיים. אישה עסוקה שמג'נגלת בין ילדים, עבודה, ובקושי יש לה זמן לעצמה, שתחליט להשקיע שעות בבישולים - הסיכוי שההחלטה הזאת תחזיק לאורך זמן מזערית, ורק תעורר בסופו של דבר תחושת כישלון, תסכול וייאוש במקום הרגשת הצלחה וסיפוק. כך גם לגבי אדם חובב כורסה ועייף. אם הוא יחליט לעשות 5 ימים בשבוע TRX או להתחיל לרוץ למרתון זאת תהיה פנטזיה על מישהו בעל אישיות אחרת. החלטה להתחיל עם צעידות בים או חדר כושר פעמיים בשבוע יכולה, לעומת זאת, להוביל להישג משמעותי.

תוכנית דיאטה (צילום: Cozine, shutterstock)
תהיו ספציפיים וריאליים | צילום: Cozine, shutterstock

כוח המילים

למילים שבהן נשתמש בתהליך יש משקל משמעותי. שימוש במונחים של מניעה או אי אכילה, אסור לאכול את זה או זה – המילים הללו עלולות לגרום לתחושה של תסכול, חוסר ואפילו מסכנות, מה שלא ממש יעזור ליישם  את ההחלטות. אבל ביטוי ההחלטות בדרך חיובית, באמירות כגון: "אתפנק כל בוקר על פירות ואגוזים" במקום "לא אוכל עוגיות או קורנפלקס בבוקר" יעזור לתחזק את המוטיבציה לשינוי הנהדר שאנו מייחלים לעצמנו לאורך זמן.

הכל  או כלום? בום

החלטות לשינוי אורח חיים מורכבות מהרבה פרמטרים, ולהתחיל מיד לבצע את כולם בבת אחת כמעט בלתי אפשרי. נתקלתי בלא מעט מקרים של מטופלים שקיבלו החלטות מאוד חדות ומהר מאוד התייאשו. "הכל או כלום" פחות מתאים במקרים כגון אלה, ולכן מומלץ. להיכנס לתהליך בהדרגה. זאת הדרך הטובה יותר להשיג תוצאות משמעותיות.

גלו סלחנות וחמלה כלפי עצמכם

לוקח זמן לסלול שביל חדש בראש שלנו ולהטמיע את ההרגל והחלטה החדשים. חשוב מאוד להיות סלחניים כלפי עצמכם ומודעים לעובדה שיש ימים או תקופות מאתגרות. מה קורה אם התוכניות משתבשות? דווקא אלו הנקודות הכי מצמיחות. ואין צורך לשבור בהן את הכלים. פעמים רבות התפיסה היא "אם כבר אז כבר", ואז תגיע רגרסיה רצינית. הלקאה עצמית ורגשות אשם הם בסופו של דבר מקל בגלגלים ופוגעים במשקל ובבריאות. חמלה, קבלה עצמית והבנה שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו הם תרגול חשוב מאוד וחייב להיות חלק מההחלטות לאורח חיים חדש.

אוכלת עוגה ובוכה (צילום: Dean Drobot, Shutterstock)
בלי הלקאה עצמית | צילום: Dean Drobot, Shutterstock

בקשו עזרה

ספרו על החלטתכם בסביבה הקרובה שלכם, לבני המשפחה, חברים ואפילו במקום העבודה. אל תהססו  לבקש תמיכה ועזרה. יצרו גם סביבה פיזית תומכת. לפני שנים הייתי 17 ק"ג יותר מהיום  עם כולסטרול גבוה והייתי חייבת לשנות את אורח החיים שלי. עם תחילת התהליך ביקשתי מבן זוגי הרזה שיעזור לי ושנתפנק על עוגות מחוץ לבית, כי הנוכחות שלהן במטבח תקשה עלי מאוד. לשמחתי הוא נרתם לתמוך בתהליך שעברתי ובכך הרוויחה גם כל המשפחה.

אפשר לבקש מחברים לתמוך ולעודד או אפילו להצטרף לאתגר. גם ליווי מקצועי הוא דבר שיכול לתמוך וליצר מסגרת, גם אם נראה שהדברים פשוטים. במרוץ החיים סדר עדיפויות משתנה עם הזמן והדברים עלולים להתמסמס.

העלו על הכתב מטרות מוגדרות להשגה

כתבו על איגרת את המטרה שאתם רוצים להשיג, זאת השנה טובה שלכם, ציינו עליה הבטחה לעצמכם מה תשיגו כאשר תגשימו את כל ההחלטות והוסיפו צ'ופר שבו תזכו אם תשיגו את המטרות. יהיה נחמד להתבונן באיגרת בעוד שנה מהיום ולגלות כמה השגתם.

לשנה בריאה ומאוזנת לכולנו. 

* אלמוג גולד-רוטנברג היא נטורופטית ומרצה בבית הספר לנטורופתיה במכללת רידמן.