התזונה המערבית מלאה בסוכר. קרוב ל-75 אחוזים ממזונות ומשקאות מעובדים מכילים תוספת סוכר. המודעות לסכנות הבריאותיות שבצריכה מוגזמת של סוכר עלתה בשנים האחרונות וכתוצאה מכך, משקאות דיאטטיים ללא סוכר שמשווקים כגרסה בריאה יותר של משקאות מסוכרים, השתלטו על השוק. מחקרים מוכיחים כי קיים קשר בין משקאות עתירי סוכר למחלות לב וכלי דם, תסמונת מטבולית וסוכרת. משקאות מתוקים ללא סוכר נחשבים לאופציה הטובה ביותר למי שרוצה לשמור על הגזרה, אך על פי המחקר החדש, זה לא כל כך מדויק.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר הוא שיתוף פעולה בין אוניברסיטת אימפריאל קולג' בלונדון, אוניברסיטת סאו פאולו, האוניברסיטה הפדרלית של פלוטס בברזיל ואוניברסיטת וושינגטון בארה"ב. החוקרים למעשה ביצעו סקירה של מחקרים שונים שנעשו על משקאות דיאט. מסקנותיהם מסקירת המחקרים פורסמו בכתב עת הרפואי PLOS. 

החוקרים מצאו כי משקאות ללא סוכר אינם יעילים במניעת השמנה כפי שמשקאות ממותקים רגילים אינם מונעים השמנה. לטענתם, משקאות ממותקים מהווים שליש מכמות הסוכר הנצרכת על ידי בני נוער. בארה"ב, משקאות ממותקים מהווים מחצית מסך הסוכר הנצרך בתפריט היומיומי.

 יש בציבור תפיסה מוטעית שמשקאות ללא סוכר עוזרים לרזות

החוקרים מסבירים למה ישנה תפיסת מוטעית בכל הנוגע למשקאות ללא סוכר.

משקאות המכילים ממתיקים מלאכותיים עשויים עדיין להפעיל "מנגנון פיצוי" על ידי הפעלת קולטני מתוק במוח שלנו. זה עלול לגרום להגברת התיאבון ולעורר הפרשת הורמוני מעיים. עצם הידיעה שמשקאות אלה בעלי ערך קלורי נמוך יותר, זה עלול להעצים תופעות לוואי אלו ולהוביל לצריכה מוגברת של מזונות אחרים. תגובה זו עשויה לגרום להשמנת יתר ולסיבוכים בריאותיים כתוצאה מהשמנה.

עוד ב-mako בריאות
>> קים קרדשיאן: "הפסוריאזיס התפשט לי לפנים"
>> ארוחות הבוקר שיעזרו לכם לרדת במשקל
>> טור אישי: האיש שחי 21 שנה בלי מעי

כמובן שהחוקרים הביאו בחשבון כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר וצורכים משקאות דיאטטיים לאו דווקא מעידים על קשר של סיבה ותוצאה. ייתכן שהם צורכים משקאות ללא סוכר כי הם מנסים לרדת במשקל ואין מדובר בהוכחה שבהכרח המשקאות הדיאטטיים הם אלו שגרמו להשמנה מלכתחילה.

יחד עם זאת, החוקרים גילו שמשקאות המכילים ממתיקים מלאכותיים לא משפיעים כלל על ירידה במשקל ובחלק מהמקרים השפיעו ברמה מזערית. הם מזהירים מפני מחקרים מוטים מראש ואינטרסים מנוגדים. הם מתייחסים לסקירות של מחקרים שהראו כי מחקרים רבים על משקאות ללא סוכר שמומנו על ידי חברות משקאות נוטים לדווח על השפעות חיוביות בשמירה על המשקל.

החוקרים כתבו: "המחסור בראיות תומכות בתפקיד של משקאות ללא סוכר במניעת עלייה במשקל והמחסור במחקרים הבודקים השפעות בריאותיות ארוכות-טווח מחזקים את העמדה שמשקאות המכילים ממתיקים מלאכותיים אינם יכולים להיות מקודמים כחלק מדיאטה בריאה". 

>> למה אתם לא צריכים להתאמן כל יום?