מדענים מאוניברסיטת נוטינגהאם באנגליה גילו ששתיית כוס קפה יכולה לשפר תפקוד של "שומן חום", מנגנון הגנה טבעי של הגוף נגד השמנת-יתר, שעשוי להיות המפתח למלחמה בעודף משקל ובסוכרת.

המחקר, שתואר על ידי מקורות בחו"ל כ"חלוצי", פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Scientific Reports. הוא נחשב לאחד המחקרים הראשונים שנעשה בבני אדם במטרה למצוא מרכיבים שעשויה להיות להם השפעה ישירה על ה"שומן החום" בגוף.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

רקמת שומן חום (Brown Adipose Tissue) היא אחד משני סוגים של רקמות שומן הקיימות בגוף שלנו (השנייה היא רקמת שומן לבן). השומן החוּם מייצר חוֹם ומשחק תפקיד חשוב בקביעת המהירות שבה הגוף שורף קלוריות לאנרגיה. התפקיד העיקרי של שומן חום הוא הפקת חום גוף על ידי שריפת קלוריות. שומן לבן, לעומתו, משמש לאחסון עודפי אנרגיה ולכן מקושר להשמנה. בהתאם לכך, אנשים עם BMI נמוך יותר, לרוב בעלי יותר רקמות שומן חום בגוף.

"עשוי להיות הפתרון למגפת הסוכרת והשמנת-יתר"

פרופ' מייקל סימונדס מבית הספר לרפואה באוניברסיטת נוטינגהאם, שניהל את המחקר, אמר כי "שומן חום עובד בצורה שונה משומן אחר בגוף, הוא מפיק חום על ידי שריפת סוכר ושומן, לרוב כתגובה לקור. שיפור פעילותו משפר שליטה ברמת הסוכר בדם, כמו גם משפר את רמת הליפידים (שומן) בדם והקלוריות שנשרפות תורמות לירידה במשקל. אולם, עד כה, אף אחד לא מצא דרך מקובלת לעורר את פעילותה בבני אדם".

לטענתו, מדובר במחקר הראשון בבני אדם שמראה שלמשהו כמו כוס קפה יכולה להיות השפעה ישירה על תפקוד השומן החום בגוף. ההשלכות הפוטנציאליות לתוצאות אלו הן די גדולות, מאחר שהשמנת-יתר היא בעיה בריאותית בחברה ונוסף לכך ישנה מגפת סוכרת הולכת ומתגברת ושומן חום עשוי להיות חלק מהפתרון לבעיות הללו", הוסיף פרופ' סימונדס.

עוד ב-mako בריאות:

>> "אם אתם רואים את הסימן הזה, תיבדקו במהירות"
>> משרד הבריאות: היזהרו משימוש בתבלינים האלה
>> רוב הנשים לא יודעות שהדבר הזה גורם לסרטן שד

באמצעות טכניקת דימות תרמית, הצליחו החוקרים לבדוק במחקרם באופן מיידי לאחר שהמשתתפים שתו קפה, אם השומן החום בגוף התחמם יותר כתוצאה מזה. כעת החוקרים מנסים לבדוק אם תוספי קפאין יעילים כמו שתיית כוס קפה בשיפור תפקוד השומן החום. "ברגע שנדע איזה מרכיב אחראי להשפעה הזו, יש לו פוטנציאל להיות חלק מתוכנית לשמירה על המשקל, או כחלק מתוכנית לשליטה ברמות הגלוקוז למניעת סוכרת".