סויסה גדל בשדרות והתחנך בבית חינוך משותף בשער הנגב וכבר בילדותו עבד ברדיו קול הנגב והיה ממקימיו. לאחר שסיים את השירות הסדיר בחר לעבור לסין כשזו התחילה לעבור שינוי משמעותי וצמיחה אדירה בכלכלה שלה. "החלטתי להתמקד בתעשיית המזון שמאוד התפתחה בסין בשנים הללו". הוא אומר.  וכך, בשנת 2011 הקים סויסה את חברת NPG, חברת אגרו-טק שהייתה הראשונה בסין שגידלה ושיווקה עופות ללא שימוש באנטיביוטיקה בעזרת שימוש בטכנולוגיה מתקדמת שפותחה על ידי החברה: "הבשורה הגדולה שלנו הייתה שזו לא בושה לאכול בריא, ואוכל בריא לא חייב להיות יקר כל כך.”

ב-2014 החברה קיבלה אף הכרה ממשרד המדע והטכנולוגיה בסין, כאשר המשרד קבע שהחברה היא פרויקט בעל עדיפות לאומית. "זה נתן דחיפה גדולה לחברה ומשם היא התפתחה והפכה לאחת החברות הגדולות בסין שמייצרות עוף בלי אנטיביוטיקה.

את אשתו הוא הכיר בסין, להם שלושה ילדים והמשפחה חיה כיום בלוס אנג'לס . לסויסה תשובה פשוטה למדי למי ששואל אותו איך הוא הגיע מענף העופות לתעשיית הקנאביס אותה הוא לא הכיר בכלל בזמנו: "כשנכנסתי לתחום העופות בסין לא ידעתי דבר וחצי דבר על לולים ותרנגולות. אבל לאחר מחקר מקיף והבנה טובה של השוק, מצאתי את מה שחסר בענף ואותו התחלתי לקדם.״

מהלך זהה הוא ביצע עם חברת התרופות EPM אותה הוא ייסד. את הקנאביס הרפואי הכיר לו בן דוד של חבר ילדות, בשם אסף אוחנה. "אסף נפצע במלחמת לבנון השנייה מפיצוץ טנק והיה אחד ממטופלי ה-CBD הראשוניים בישראל. השימוש בקנאביס ממש שיפר לו את החיים, הקל לו על הכאב ואפשר לו תפקוד יום יומי. אבל הבנתי דבר מה נוסף קריטי", הוא אומר, "והוא שיש פער בלתי נתפס בין יכולת הריפוי של הצמח לבין חוסר העניין של חברות התרופות בפיתוח תרופות על בסיסו. לכן הוא התחיל לחקור האם ניתן להתרכז בחומרים הפעילים בצמח הקנאביס ולתרגם אותם לתרופה שתהיה מקובלת על הגופים הרגולטוריים האחראים על אישור תרופות ואולי אף חשוב באותה מידה, ניתנת לרישום כקניין רוחני.
 
בנקודה זו  הכיר אסף לרשף את פרופ׳ רפאל משולם, חתן פרס ישראל לחקר הכימיה, החוקר הראשון בעולם שבודד בשנות ה-60 את החומרים הפעילים בצמח הקנאביס והצליח לפתח חומצות קנאביס המיוצרות באופן סינתטי במעבדה. אז הגעתי להבנה המלאה של הפוטנציאל הגלום בתעשייה שכלל לא התחילו לעבוד עליו, משתף סויסה. לאחר למידת התחום דרך הניסיון של פרופ׳ משולם, הגיעה הנקודה בה הבין רשף שעל בסיס הרעיון של פרופ׳ משולם לייצור חומצות יציבות וסינתטיות, ניתן יהיה  לנסות ולפתח תרופות מרשם , בלי קשר או תלות בצמח. כימיה נטו.

בתמיכת רפי (שעד היום אני מודה למזל שהאמין בי), התחלתי במגעים עם יישום ,חברת מסחור הטכנולוגיה של האוניברסיטה העברית. לאחר משא ומתן ממושך, חתמנו איתם על הסכם מחקר ורשיון אשר מבוסס על הטכנולוגיה שפיתח פרופ׳ משולם. בדיעבד הסכם מחקר זה היה אחד מחוזי המחקר הגדולים שלהם באותה שנה. בהמשך הרחבנו את המחקר למעבדות נוספות באוניברסיטה, כולל המרכז לחקר קנבינואידים, והמעבדה להשמנה ולמטבוליזם של האוניברסיטה העברית בניהולו של פרופ׳ יוסי תם. מאז ועד היום פיתחנו מספר רב של מולקולות אשר לגבי 14 מהן אנחנו בהליכי רישום פטנט.

המשמעות היא היא ש-EPM אינה חברת קנאביס אלא חברה לפיתוח תרופות, אשר לוקחת השראה מהמבניים הכימיים של צמח הקנאביס.

הוא החל לאגד סביבו אנשי מפתח מעולמות הבריאות, המחקר והמדע. "הייתי מוכן להשקיע כסף אישי רב על תהליכים צופני פני עתיד. הייתי מוכן לקחת סיכון וחיפשתי שותפים אמיתיים שיוכלו לבנות איתי תהליך ארוך שבסופו של דבר יצליח".

החזון שלי לחברת EPM הוא לייצר בהשראת קנאביס תרופות יעילות עם מינימום תופעות לוואי. "אנחנו רוצים לשפר את החיים של החולים ושל האנשים הסובבים אותם. הבשורה שעליה אנו עמלים היא חומרים שיש להם פוטנציאל לטיפול במנעד רחב של מחלות דלקתיות,  שיוכלו להוות בעתיד תחליף ראוי לסטרואידים".

את החברה עוטפים אנשי המקצועי הטובים ביותר בעולם, שנותנים שירותים לחברות הפארמה הגדולות. "קיבלנו את הגב המקצועי הכי טוב שאפשר. נותני השירות שלנו עובדים גם עם חברות התרופות הגדולות בעולם, כמו חברת פייזר, וזה יתרון אדיר".

פוטנציאל הצמיחה גבר, וסויסה החליט להנפיק את החברה בישראל. "EPM היא חברה ישראלית והיא קודם כל תהיה חברה ציבורית בישראל. השאיפה שהיא תביא ערך לציבור בישראל ובהמשך הדרך תגיע לבורסות הבינלאומיות". באופן ראשוני וייחודי בישראל, החברה תונפק בשיתוף הציבור הישראלי: "כל אזרח יוכל להיכנס לאתר, לקבל מידע עסקי על החברה, לבחור סכום השקעה ולהשתתף בהנפקה בקליק אחד. הערך הכי חשוב לנו בחברה הוא שקיפות ושיתוף, אנחנו מאמינים שמשם הצלחות מגיעות".

"EPM פועלת להנגיש מגוון רחב של טיפולים ולקדם דור חדש של תרופות כאשר טובת המטופלים היא ערך עליון. חשוב לנו לשים את המטופלים בראש סדרי העדיפויות שלנו כחברה. זו חברה שמפתחת מוצר כדי להשיק טכנולוגיה ולא מפתחת טכנולוגיה כדי להשיק מוצר. החזון הכי גדול שלי הוא לראות כמה שיותר תרופות המופקות מ-14 המולקולות שייצרנו מגיעות לחולים הזקוקים להן, דרך שיתופי פעולה עם מגוון רחב של חברות".

 

*אין לראות באמור הזמנה או הצעה להשקיע בחברה, ואין לראות בו ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה בניירות הערך של החברה. המידע הכלול בכתבה זו אינו מקיף ואינו כולל את כל המידע ביחס ל-EPM ולעסקיה, ויש לקרוא את האמור בה יחד עם תשקיף החברה אשר פורסם ביום 27 בפברואר 2022 ונגיש לעיון באתר האינטרנט של רשות ניירות ערך שכתובתו: www.magna.isa.gov.il לרבות גורמי הסיכון המתוארים בתשקיף ביחס לפעילות החברה והאתגרים הניצבים בפניה.