ביקור ביריד האמנות והעיצוב התל אביבי "צבע טרי" מגלה תופעה לא שגרתית: אנשים שואלים "איפה השירותים?", ולא כי הם חייבים ללכת, דחוף. אחרי רגע האסימון נופל - זה לא תור לשירותים, זה תור כדי לראות את השירותים. כן, כן, המתחם שרובנו בדרך כלל לא מתקרבים אליו אלא אם אנחנו ממש צריכים, הפך ביריד לאטרקציה בפני עצמה.

הסיבה להתעניינות היא חמישה תאי שירותים ציבוריים שהפכו ביריד ליצירות אמנות מרהיבות, בחסות חברת AbbVie. כל תא במתחם מספר סיפור שונה על החיים לצד שתי מחלות - קרוהן וקוליטיס כיבית - ומעניק למבקרים בו הזדמנות להכיר מקרוב את המחלה בצורה מפתיעה ואישית. לפרויקט גויסו אמני עיצוב צעירים ומבטיחים שהתבקשו לדמיין מחדש את מרחב השירותים כפי שהוא משתקף מבעד לעיני הסובלים ממחלות מעיים דלקתיות.

יריד צבע טרי בתל אביב (צילום: שיר עציץ)
יריד "צבע טרי" בת"א. מתחם שרובנו לא מתקרבים אליו הפך לאטרקציה | צילום: שיר עציץ

למה דווקא שירותים? כי אנשים שחיים עם קרוהן וקוליטיס כיבית מבלים בהם חלק ניכר מזמנם, ותמיד מוודאים שיהיה בקרבתם לפחות תא אחד זמין. התסמינים של שתי המחלות כוללים בין היתר כאבי בטן מתמשכים וצורך דחוף ותכוף לרוץ לשירותים. למעשה, עמותת קרוהן וקוליטיס - שלוקחת אף היא חלק בפרויקט – אפילו יצרה ״תעודה סגולה״ שמעניקה לבעליה פטור מתור לשירותים. בקיצור, מדובר במחלות שיכולות לגרום לפגיעה קשה באיכות החיים, ומתבטאות גם במגבלות תזונה, במבוכה חברתית, ובהימנעות מפעילויות שונות.

תא שירותים בצבע טרי (צילום: שיר עציץ)
צילום: שיר עציץ

שירותים? זה דיסקו!

עכשיו דמיינו שירותים ציבוריים שמעוצבים כמו דיסקוטק בשנות ה-70 העליזות, בגווני סגול, כשהקירות מצופים באריחי מראות קטנות, ושנדלייר בצורה של מעיים משתלשל מן התקרה. מרגע שנכנסים – בוקעת בחדר השירותים הססגוני הזה מוזיקת דיסקו סוערת, שכמובן מטשטשת את רחש ה"ביצועים" מעל האסלה. בקיצור, אפשר "לשחרר" את הבושה.

"מסיבה אישית" – כך קוראים לעיצוב המסעיר הזה, שהוא אחד מחמישה המוצגים בשבוע הקרוב ביריד צבע טרי (3-8 ביולי). מאחוריו עומדים שני מעצבים תעשייתיים: רחל לפידות (29), ובן זוגה לחיים שגיא ממן (32).
״שמענו שיש השנה ביריד פרויקט שמערב שירותים וזה נשמע לנו מגניב. לא ידענו מה בדיוק למה אנחנו נכנסים, וכשהבנו – זה תפס אותנו והחלטנו להשתתף״, חושפת לפידות. ״מחלות מעיים דלקתיות הן מחלות מאד ׳לא סקסיות׳, ודווקא בגלל זה ראינו הזדמנות לעשות משהו עבור אנשים שסובלים מהן. הבנו שמדובר במחלות נפוצות מאד, שמנהלות לאנשים את החיים".

 

יריד צבע טרי בתל אביב (צילום: רחל לפידות)
תא שירותים ביריד "צבע טרי". "החלטנו להפוך את השירותים ממקום של בושה למקום שבו אפשר לגלות קצת הומור" | צילום: רחל לפידות

"החלטנו להפוך את השירותים ממקום של בושה וחוסר נוחות למקום שבו אפשר לגלות קצת הומור, לייצר מרחב שמאפשר אינטימיות מחד, ומאידך מאפשר להשתחרר, ולחגוג, תרתי משמע".

מה הקטע עם הסגול?

"זה צבע המודעות של מחלות מעיים דלקתיות״, מספרת לפידות. וזה גם היה ממש מגניב להאיר ולצבוע את החדר באור סגול. אריחי המראות משקפים ומעצימים את התאורה ויוצרים דימוי של כדור דיסקו, אפקט של מסיבה".

מסיבה? לא בדיוק מסתדר עם מחלות שפוגעות באיכות החיים.

"זה בדיוק העניין, ברור שלא מאד כיף לאדם שחולה במחלת מעיים דלקתית לבלות כל כך הרבה זמן בשירותים, אז החלטנו טיפה להרים, לאפשר הנאה בזמן ששוהים בתא. המטרה היא חגיגה פרטית ואישית שתעלה קצת חיוך ותסיר את הבושה ואת האשמה של החולים במחלת מעיים דלקתית. זה המעט שאנחנו יכולים לעשות כדי להעלות מודעות ולהכניס אור".

**"צבע טרי" הוא אירוע האמנות השנתי המוביל בישראל. הוא מושך אליו עשרות אלפי שוחרי תרבות, לצד משפיענים ומובילי דעת קהל. 8-3 ביולי, מרכז הספורט העירוני, שטרית 4, תל אביב**