לאתר של ד"ר גיא פרידמן >>

מהו הלוקס ולגוס?

הלוקס ואלגוס או בוהן קלובה הוא עיוות נפוץ מאוד בכף הרגל, אשר בא לידי ביטוי בסטייה של האצבע ובליטה שלה. העיוות גורם לחיכוך עד כדי גרימת כאב, אי נוחות וקושי בתפקוד היומיומי. בוהן קלובה נפוצה יותר בקרב נשים, ביחס של 1:8 בין המינים.

טיפול בהלוקס ולגוס

תיקון העיוות הוא למעשה יישור של האצבע ועל ידי כך הפחתת החיכוך והכאב. בעבר, הטיפול העיקרי בבוהן קלובה היה ניתוח פתוח, המתבצע באמצעות חתך גדול בכף הרגל. ניתוח זה היה מלווה בכאבים משמעותיים, זמן החלמה ארוך ותופעות לוואי אפשריות: כגון זיהום, נמק והופעת צלקת בולטת.

בשנים האחרונות התפתחה שיטה חדשה לטיפול בבוהן קלובה, באמצעות ניתוח זעיר פולשני. בשיטה זו, הניתוח מתבצע באמצעות חתכים קטנים בלבד, דרכם מוחדרים כלי ניתוח מיוחדים. הליך ניתוחי זה מאפשר הפחתת כאב, זמן החלמה קצר יותר, וצלקת זעירה בלבד.

כיצד מתבצע ניתוח זעיר פולשני?

הניתוח הזעיר פולשני מתבצע בהרדמה מקומית של כף הרגל תחת שיקוף. במהלך הניתוח מוחדרים דרך חתכים קטנים כלי עבודה וברגים זעירים לקיבוע התיקון, ועל ידי כך סיכויי החזרה  של העיוות פחותים. זמן הניתוח קצר יחסית.

הלוקס ולגוס - החלמה

לאחר הניתוח, המטופל/ת נדרש/ת להישאר עם רגל מורמת למשך מספר ימים, ולנעול נעל ייעודית כדי להקל על תהליך ההחלמה. בשונה מניתוח בשיטה הפתוחה, בניתוח זעיר פולשני מותרת דריכה מיידית על הרגל המנותחת, וזמן ההחלמה קצר יותר. הכאבים נמשכים בדרך כלל ימים ספורים בלבד (בין יום לשלושה ימים), וניתנים לשליטה והקלה בעזרת תרופות נוגדות כאבים.
כמו כן, לאחר שישה שבועות מותרת, במרבית המקרים, חזרה לשגרת פעילות מלאה.

אחוזי ההצלחה של הניתוח הזעיר פולשני גבוהים, והסיכונים לסיבוכים נמוכים יחסית. עם זאת, חשוב לבחור מנתח מנוסה בתחום זה, על מנת להבטיח תוצאה מוצלחת. אם הינך סובל/ת מבוהן קלובה, חשוב לפנות לרופא מומחה לקבלת ייעוץ.

לסיכום, ניתוח בשיטה זעיר פולשני לתיקון עיוותים ברגליים הינו חידוש והתקדמות גדולה בתחום ניתוחי הקרסול וכף הרגל.

אודות ד"ר גיא פרידמן

ד"ר גיא פרידמן הוא מומחה בכירורכיה אורתופדית, פגיעות ספורט, קרסול וכף הרגל. ד"ר פרידמן סיים את לימודי הרפואה בשנת 2001 ואת ההתמחות בכירורגיה אורטופדית בשנת 2013, והמשיך בהתמחות-על בתחום פגיעות ספורט, קרסול וכף רגל. כמו כן, עבר הכשרות בחו"ל וכיום הוא מנתח קרסול וכף רגל בכיר.

לעמוד מומחה באינפומד של ד"ר גיא פרדימן