פציעות ספורט הן חלק בלתי נפרד מפעילות גופנית מאומצת, הן בקרב ספורטאים חובבנים והן בקרב ספורטאים מקצועיים. הפציעות יכולות להיגרם בשל מספר גורמים, כגון טראומה, פעילות מאומצת יתר על המידה או חוסר איזון בשרירים, והן יכולות להשפיע על כל חלק בגוף, אך שכיחות יותר במפרקים, בשרירים, בגידים וברצועות. 

הטיפול בפציעות ספורט נועד להפחית את הכאב, להחזיר את טווח התנועה, ולמנוע הישנות של הפציעה. אופן הטיפול עצמו תלוי בסוג הפציעה ובחומרתה: טיפולים ראשוניים במקרה של פציעות קלות כוללים בעיקר מנוחה, קירור מקומי לאזור הפגוע ועוד. עבור פציעות חמורות יותר, פותחו בשנים האחרונות טיפולים חדשניים רבים לפציעות ספורט. 

ד"ר יניב יונאי, מנהל היחידה הארתרוסקופית ופגיעות ספורט , מומחה לכירורגיה אורתופדית ומנתח בכיר מסביר מהם הטיפולים הכי מתקדמים כרגע בעולם, שיעזרו לכם/ן לחזור להתאמן בהקדם.

רפואה רגנרטיבית וטיפולים אורתו-ביולוגי 

רפואה רגנרטיבית - ענף רפואה המתמקד בתיקון ובשיקום רקמות ואיברים פגועים. הטיפול כרוך בשימוש בטכניקות כמו הנדסת רקמות, ריפוי גנטי והשתלת תאים, וזאת במטרה לעורר התחדשות של רקמות ואיברים. טיפולים רגנרטיביים מתקדמים כוללים:

1. זריקות PRGF 

ראשי תיבות של Platelet-Rich Growth Factor, הוא סוג של טיפול רגנרטיבי הכולל הזרקת תמיסה מרוכזת של גורמי גדילה (הורמון הממריץ חלוקת תאים) שמקורם בדם המטופל/ת. בשלב ראשון כמות קטנה מדם המטופל/ת נלקחת. לאחר מכן מעבדים את דגימת הדם במכונת צנטריפוגה, המפרידה את הדם לרכיבים שונים על בסיס צפיפות. תהליך זה מאפשר הפרדה של פלזמה עשירה בגורמי גדילה, טסיות דם ותאים מתחדשים אחרים. הפלזמה המרוכזת, העשירה בטסיות ובגורמי גדילה, עוברת תהליך של הוספת תמיסת סידן כלורי , כדי לעורר את טסיות הדם ולמקסם את שחרור גורמי הגדילה. לאחר מכן מוזרקת התמיסה לאזור הפגוע. גורמי הגדילה הקיימים בתמיסה ממריצים את הנדידה והשגשוג של תאים למקום הפגוע, ומעודדים תיקון והתחדשות. זריקות אלו בשימוש למתיחות שרירים, נקעים ברצועות, דלקת גידים ופציעות מפרקים.

2. זריקות פלזמה עשירה בטסיות דם (PRP) 

זריקות אלו כרוכות בהוצאת דגימה קטנה של דם המטופל/ת, ולאחר מכן עיבוד של דגימת הדם במכשיר צנטריפוגה כדי להפריד את טסיות הדם. הטסיות המרוכזות,מוזרקות לאזור הפגוע כדי לעורר התחדשות וריפוי רקמות על ידי גירוי מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף.

3. הזרקות תאי גזע 

הזרקות תאי גזע משתמשות בתאי גזע של תורם או של המטופל/ת הנלקחים בדרך כלל ממח העצם או מרקמת שומן. מן הדגימות מבודדים את תאי הגזע בעזרת צנטריפוגה או מכשיר ייעודי אחר , ולאחר מכן מזריקים אותם לאזור הפגוע. למעשה תאי הגזע מחליפים את התאים הפגועים או הפצועים באזור אליו הוזרקו. טיפול זה נועד לפציעות ספורט שונות כמו דלקת גידים, מתיחות בשרירים ונזקי סחוס.

4. פרולותרפיה

הזרקה של תמיסה, בדרך כלל דקסטרוז (סוג של סוכר), לאזור הפגוע. התמיסה מקדמת את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף על ידי הגברת זרימת הדם וגירוי תיקון רקמות. טיפול זה משמש בדרך כלל לפציעות ברצועות ובגידים, כגון נקעים ומתיחות.

 
5. זריקות אקסוזום 

אקסוזומים הם שלפוחיות זעירות המופרשות על ידי תאים המכילים מגוון גורמי גדילה וציטוקינים (חלבונים הקשורים למערכת החיסון). ניתן לבודד את האקסוזומים הללו ולהזריקם לרקמה פצועה, כדי לקדם ריפוי והתחדשות רקמות. טיפול באקסוזום הוא תחום מתפתח והראה תוצאות מבטיחות בקידום תיקון רקמות.

6. זריקות פפטידים 

הזרקת פפטידים ספציפיים לאזור הפגוע. פפטידים הם שרשראות קצרות של חומצות אמינו המווסתות תפקודים תאיים שונים, כולל תיקון רקמות וצמיחה מחודשת. כמה פפטידים, כגון BPC-157 ו-TB-500, הראו פוטנציאל לשיפור ריפוי רקמות והפחתת דלקת.


ניתוח זעיר פולשני 

התקדמות בטכניקות כירורגיות הובילה לפיתוח הליכים זעיר פולשניים לפציעות ספורט. ניתוחים אלה כרוכים בחתכים קטנים מאוד (כ 1 ס"מ ), שימוש במכשירים מיוחדים ובטכנולוגיית הדמיה, אשר מפחיתים את הנזק לרקמות הסובבות לפציעה, ומקדמים התאוששות מהירה יותר. 

גירוי חשמלי נוירומוסקולרי 

טיפול זה כולל שימוש בגירוי חשמלי כדי לקדם את הפעלת השרירים, להגביר את הכוח ולסייע בהחלמה מפציעה. צורות מתקדמות של גירוי חשמלי עצבי-שרירי הן פעולות לא פולשניות הנעשות באמצעות אלקטרודות המחוברות לעור, כגון גירוי חשמלי פונקציונלי (FES) וגירוי עצבי חשמלי (TENS). טיפולים אלו נועדו לגרות את העצב ולכווץ את השריר, ובכך לשפר את תפקוד השרירים ולהקל על שיקום לאחר פציעות ספורט – ניתן לקבל טיפול מסוג זה בעיקר במכוני הפיזיותרפיה .  

תוכניות שיקום מתקדמות

לתוכניות שיקום יש תפקיד מכריע בהחלמה ממגוון סוגים של פציעות ספורט. תוכניות שיקום מתקדמות משלבות טכנולוגיות מתקדמות כמו מציאות מדומה, לכידת תנועה , לייזר טיפולי והתקנים לבישים כדי לנטר ולשפר את תהליך ההתאוששות. טכנולוגיות אלו מספקות משוב בזמן אמת, אימון מותאם אישית ושיפור מעורבות המטופל/ת במהלך שלב השיקום - ניתן לקבל טיפולים מסוג זה בעיקר במכוני הפיזיותרפיה המובילים.  

 ***

לסיכום, תחום הטיפול בפציעות ספורט עובר מהפך של ממש בשנים האחרונות. שיטות חדשניות לטיפול יכולות להעניק טיפול יעיל ובטוח להתמודד עם מגוון פציעות, ולאפשר איכות חיים גבוהה והמשך פעילות ספורטיבית

פרטים נוספים באתר

כתבה זו פונה לכל המינים והמגדרים, אין לראות בתוכן כמחליף לייעוץ רפואי. הכתבה נכתבה בשיתוף עם  פיזיובאלנס - רשת מכוני פיזיותרפיה

קישור לעמוד מומחה של ד"ר יונאי