ניתוח מתיחת פנים הוא מהניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית בגילאי 50 עד 90, כאשר מרבית ה\מטופלות הן נשים המבצעות את הניתוח לראשונה לרוב בסביבות גיל 45. עם זאת, בשנים האחרונות התהליך הופך נפוץ יותר ויותר גם בקרב גברים ובראשם עורכי דין ואנשי עסקים המעוניינים במראה צעיר יותר.

סקר של האיגוד לכירורגיה פלסטית מצביע על כך שניתוח מתיחת פנים הוא הפרוצדורה הרביעית הפופולרית ביותר לאחר שאיבות שומן הגדולות חזה והקטנות.

בעוד שהניתוח מכונה "ניתוח מתיחה", הפעולה הכירורגית שנעשית בפועל אינה מתיחה, אלא למעשה החזרת הרקמות שצנחו למקומן המקורי, כפי שהיה למטופל או למטופלת בגיל צעיר יותר. הניתוח נעשה על ידי הרמת הרקמות שצנחו וקיבוען למקומם המקורי ולאחר מכן כריתת עודפי העור באזור הפנים והצוואר. בתוצאה הסופית הפנים יראו אסופות ללא סימנים של צניחה או ריפיון למשל, כך ניתן ליצור קו לסת מהודק המעניק לצוואר מראה ברבורי. פעמים רבות נעשה בניתוח שילוב של מתיחת פנים והרמת גבות המקנות לעניים מראה רענן ופתוח

מנתח פלסטי טוב ומיומן חושב תמיד איך לגרום לעיניים ולמוחו של המתבונן במנותח או על נעורים ורעננות. למשל פנים עם לחיים עגולות וגבות מורמות בצורה נכונה ורקמות המורמות מעל לקו הסנטר משדרות למתבונן נעורים ורעננות.

לדברי ד"ר אלכס לבנברג, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסטתית, "בשונה מהנהוג במרבית הניתוחים, בהם הרופא/ה המטפל קובע את הטיפול הנדרש, המרכיב החשוב ביותר בניתוח מתיחת פנים הוא הרצונות של המטופלות. בניתוחים אלו המנתח הפלסטי עובד באופן צמוד יחד עם המטופלת, יד ביד, על מנת להבין את הציפיות והרצונות שלה מהניתוח, ולהחליט על הטיפול המתאים ביותר. כל החלטה בסוגיות כמו אזורי הניתוח, חומרי המילוי ואופן הטיפול מבוססים על שילוב זה. כשאני נכנס לחדר הניתוח אני לוקח איתי ציור ותמונה של המטופלת ומקפיד לעבוד על פיה בהתאם לרצון המטופלת".

מתיחת פנים לפני ואחרי (צילום: יח"צ)
מתיחת פנים לפני ואחרי | צילום: יח"צ

האם ניתוח מתיחת פנים עדיף על בוטוקס והזרקות?

"כיום אין מכשיר, טיפול או הזרקות שיכולים להחליף את התוצאות המתקבלות בניתוח למתיחת פנים", מוסיף ד"ר לבנברג. "ישנם טיפולים שונים כמו טיפולי עור וטיפולי קוסמטיקה שיכולים לסייע בשמירה על הפנים והצוואר, או לתקן צניחות קלות ונקודתיות, אך במקרים מורכבים יותר, כמו צניחת רקמות באזור הצוואר,או מתחת לקו הלסת במקרים אילו אין תחליף להליך של הניתוח. חשוב לזכור שהמטרה העיקרית היא לתת לאדם מראה טבעי ולא מראה מלאכותי או שונה לחלוטין מהמראה הקיים".

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת פנים?

הניתוח מתבצע בהתאם למצבה הבריאותי של המטופלת ובכפוף לכך שאין כל מניעה רפואית לבצעו.

הוא יכול להתבצע באופן מלא דהיינו פנים צוואר עפעפיים וגבות או להתמקד בצוואר ובעניים. בעיקרון ניתן לבצע מתיחת צוואר ללא פנים אך לא ניתן לבצע מתיחת פנים ללא הצוואר

הניתוח כרוך בביצוע הרדמה חלקית או מלאה ומצריך במרבית המקרים אשפוז לילה. לאחר הניתוח אין כל צורך בחבישה. יום לאחר הניתוח יכולה המטופלת לשוב ולהתרחץ ולחפוף את השיער ולשוב לשגרת יומה פרט לשני איסורים: צביעת שיער וקיום פעילות ספורטיבית כלשהי ללא אישור רפואי.

הניתוח לא מלווה בכאבים אולם לאחר מכן תיתכן תחושת אי נוחות והופעה של בצקות, שטפי דם - אשר חולפים עם הזמן.

ככלל, ניתן לבצע את הניתוח גם בחודשי הקיץ וגם בחודשי החורף. עם זאת, חל איסור להשתזף מספר חודשים לאחר הניתוח, אך אין כל מניעה להיחשף לשמש תוך שימוש בקרם הגנה וכובע היות והשמש עלולה לגרום בצקות באזור המנותח

במהלך הניתוחים קיימת אפשרות בקרב חלק מהמנתחים לשלב תהליך של קילוף עור בשיטת T-C-A. הקילוף מסייע במיוחד למטופלות רבות הסובלות מנגעים קטנים או בעיות פיגמנטציה שונות הנגרמות כתוצאה מקרינת השמש הטבעית. בתהליך זה מקולף בעדינות העור, כך שגם הרקמות הפנימיות וגם החיצוניות מטופלות יחד, דבר אשר יחסוך מן המטופלים זמן ריפוי נוסף באם יבחרו בניתוח ובקילוף חצי שנה מאוחר יותר

ניתוח מוצלח לדעתי הוא כאשר מטופלת חוזרת למרפאה ואומרת 'אנשים מחמיאים לי שאני לא מזדקנת"
או אומרים שהתספורת נהדרת ואיפור פשוט מקסים. לדעתי זוהי העדות לכך שהניתוח מוצלח", אומר ד"ר לבנברג.

מתיחת פנים לפני ואחרי (צילום: יח"צ)
מתיחת פנים לפני ואחרי | צילום: יח"צ

האם יש סיכונים בניתוח מתיחת פנים?

כמו כל ניתוח, גם ניתוח מתיחת פנים יכול לכלול סיבוכים שונים. שני הסיבוכים העיקריים הם צלקות ופגיעות עצביות. למרבה המזל, הצלקות ניתנות לטיפול ואפשר להתמודד איתן בהצלחה ואילו במקרה של פגיעות עצביות, האחוז שלהן נמוך ביותר וברוב המקרים ניתן להתאושש מהן לגמרי.

למרות שמדובר בניתוח שאורך לרוב שלוש עד ארבע שעות, זמן ההחלמה וההתאוששות יחסית מהיר ביחס לניתוחים אחרים. ניתן לראות את תוצאות הניתוח לאחר מספר ימים אך התוצאה הסופית והטובה ביותר ניראת כחודשיים שלוש לאחר הניתוח

במסגרת התהליך נעשה חתך בקדמת האוזן ומאחוריה, והעור מופרד בכל המקומות הרלוונטיים לטיפול. לאחר מכן, מתבצעת הסרה של העודפים ולאחר מכן השריר נתפר מחדש. חשוב לציין כי הניתוח לא מבוסס על הרמת העור, הניתוח מתבסס על הרמת השרירים והרקמות וקיבועם. תוצאות הניתוח נשמרות ל10כ- שנים לערך.

כמה זמן מחזיקות תוצאות הניתוח?

"מטופלות רבות שואלות אותי מתי מתחילה נפילת הפנים חזרה. התשובה שלי לכך היא שמהרגע בו הנחתי את התפר האחרון על פני המטופלת, מתחילה הנפילה אך בשונה מלפני הניתוח- היא מתחילה במקום טוב וגבוה יותר. בעיקרון, ניתן לבצע ניתוח מתיחה מספר פעמים בחיים ויש נשים רבות שברגע ומתחילה צניחה קלה דהיינו לאחר כ 4-5 שנים חוזרות לניתוח מיני מתיחה.

ליצירת קשר עם ד"ר לבנברג הכנסו לעמוד מומחה באינפומד
עמוד הבית של ד"ר אלכס לבנברג