בשנים האחרונות חומצה היאלורונית ובוטוקס הפכו לשני הטיפולים המובילים בתחום האסתטיקה בכלל, ושל עור הפנים והצוואר בפרט. 

יעילותם הרבה של בוטוקס וחומצה היאלורונית מאפשרת מיגור שינויי הגיל והענקת תחושה ומראה צעיר יותר  ורענן. אך למרות זאת ולמרות הידע הרב לגבי העובדות שנגיש לכל דורש,   

התפשטו בתודעה הציבורית מיתוסים רבים הנקשרים בחומרים אלו.  המיתוסים הללו נקשרים למגוון רחב של סיבות, כגון חששות מתופעות לוואי, פחד מהשינוי במראה, או אפילו תפיסות סטיגמה על קוסמטיקאים ומראה מאושר. מה הם אותם מיתוסים ומהי האמת לגביהם? הנה התשובות. 

1. המיתוס: "בוטוקס וחומצה היאלורונית הם אותו הדבר"

האמת: הרבה חושבים שבוטוקס מתייחס לכל הטיפולים בהזרקות בפנים, כשלמעשה האמת היא שלכל אחד מהחומרים יש ייעוד ודרך פעולה משלו. 

פעולת הבוטוקס מבוססת על היחלשות או שיתוק של  שרירי ההבעה בצורה פרמקולוגית, בעוד שחומצה היאלורונית משמשת חומר לשינוי מבנה וצורת הפנים, בין אם מדובר בהרמת רקמות או במילוי נפחים .

המטרה  של השימוש בבוטוקס היא להפחית או להעלים  קמטי ההבעה בחלק העליון של הפנים. בנוסף, מה שפחות ידוע, הוא שלבוטוקס יש גם תפקיד משמעותי במניעת היווצרות קמטים חדשים. 

לעומת זאת   מטרת  השימוש בחומצה היאלורונית היא מיגור שינויי הגיל ושימור מראה צעיר יותר, באמצעות הרמת רקמות, שיפור קונטורים ומילוי נפחים.   

2. המיתוס: "בכל זמן התוצאות יהיו אפקטיביות באותה מידה"

האמת: התחלת טיפול מבעוד מועד, הן בבוטוקס והן בחומצה היאלורונית,  יכולה למנוע שינוים חמורים יותר שהטיפול בהם יהיה יותר קשה ופחות מוצלח.    

3. המיתוס: ההשפעה של חומצה היאלורונית חולפת אחרי שנה 

האמת: החומצה ההיאלורונית מתחילה להשפיע על מראה הפנים  מרגע ההזרקה, ואף על פי שחלק גדול מהשינוי חולף כעבור שנה, השפעה מסוימת נמשכת במשך שנים רבות.  חשוב לציין שככלל, הפנים אינן חוזרות בדיוק למצבן הקודם, הן בגלל השפעת ההזרקה והן עקב המשך שינויי הגיל עם הזמן.

4. המיתוס: הטיפול בבוטוקס וחומצה ובכלל מיועד לנשים בלבד

האמת: בעוד הרוב המכריע של המטופלות בבוטוקס ובחומצה היאלורונית הן נשים, כיום  לפחות 10% מהטיפולים ואף יותר נעשים גם בקרב מטופלים גברים.

ד"ר רון קורמן 2 (צילום: shutterstock)
צילום: shutterstock

5. המיתוס: טיפולי בוטוקס וחומצה היאלורונית הם "טיפולים סלחניים" שקל לתקן את תוצאותיהם במידת הצורך 

האמת: במידה ונוצרה תוצאה לא רצויה בעקבות טיפול בבוטוקס, בין אם מדובר בהשפעה מכוונת או תופעה שנוצרה בטעות - אין אפשרות לתקן אותה באופן מיידי, והשינויים הם בלתי הפיכים לפרק זמן שנע בממוצע בין 3-4 חודשים.  רק לאחר מכן המצב חוזר לקדמותו. 

עם זאת, טיפול לא נכון עלול לגרום במקרים קשים לשיתוק או רפיון בשריר המשנים את ההבעה הטבעית ויוצרים חוסר סימטריות. 

במקרה של החומצה ההיאלורונית - אכן קיים חומר המאפשר המסה של החומצה במידה והמטופל/ת לא מרוצה מהתוצאה, או במקרה של הזרקה לא נכונה עם גרימת סיבוכים ברמות שונות, חלקם קשים ביותר,  כתוצאה מחסימה של אספקת הדם לרקמות, זיהומים, חסימת כלי דם עד כדי נמק ועוד. 

6. המיתוס: בוטוקס וחומצה היאלורונית ניתנים באותה איכות בכל מרפאת אסתטיקה

האמת: איכות החומר משמעותית ביותר להצלחת הטיפול, ואינה זהה בכל מרפאה ומרפאה. 

חשיבות איכות החומר בהזרקות חומצה היאלורונית ובוטוקס היא מרכזית ומשמעותית להשגת תוצאות מוצלחות ובטיחות בטיפולי האסתטיקה. החומר המשמש בהזרקות אלו מהווה את המרכיב היסודי של הטיפול, ולכן חשיבותו היא מרבית.

בשלב הייעוץ והרכישה של הטיפול , יש לשים דגש על סוג החומר ותוצאות הבדיקות והמחקרים שנערכו עליו, בין אם מדובר בבוטוקס (כולל גם דיספורט וקסיומין) או בחומצה היאלורונית. התהליך הטכנולוגי שבו מייצרים ומעבדים את החומצה ההיאלורונית עשוי להשפיע על איכותה ויכולת ההתאמה שלה לשימוש האסתטי. טכניקות מתקדמות מסייעות לייצר חומרים באיכות גבוהה ובדרגים סטריליים, המסייעים להפחית את סיכוני תופעות הלוואי כולל זיהומים. חומר באיכות גרועה או מזויף עשוי לגרום לתופעות לוואי לא רצויות, ואף סיכונים לבריאות המטופלים/ות . לכן, חשוב לבחון את מקור החומר, ובכלל זה גם את החברות המפיקות אותו, לוודא במידת האפשר שלא מדובר בחומר מזויף, ולהבטיח תקנות והישגים מדעיים מאומתים.

7. המיתוס: טיפולי בוטוקס וחומצה היאלורונית לא מתאימים לכל אחד, ובמיוחד לא לחולים כרונים 

האמת: חשוב לציין כי עצם הקיום של מצבים בריאותיים ומחלות שונות  לא שולל טיפול בחומצה היאלורונית ובוטוקס באופן מיידי ומוחלט. האמת היא כי יש לבחון כל מקרה לגופו, כאשר בדרך כלל ברוב המקרים כל עוד שאין מחלה פעילה או לא יציבה ניתן לטפל גם במקרים אלו . 

לסיכום, למרות הרבה מיתוסים אודות הטיפול בחומצה היאלורונית ובוטוקס, לא כל הטענות המוכרות הן הנכונות, וחשוב להבין מהי האמת כשניגשים לקבלת טיפול אסתטי ובכלל. 

לאתר הבית של ד"ר רון קורמן

לעמוד המומחה באינפומד של ד"ר קורמן