ניתוח מתיחת פנים הוא הליך כירורגי אסתטי שמטרתו לייצר מראה פנים צעיר יותר. בניתוח זה למעשה מפחיתים מראה של עור נפול ומחליקים קפלים באזור הלחיים וקו הלסת. עם זאת מתיחת פנים לא מעלימה נזקי שמש כגון קמטים וכתמים, לשם כך יש צורך בהליכים נוספים אחרים. 

ד"ר אברהם לוי, מנתח מומחה לכירורגיה פלסטית עונה על השאלות שמטרידות מטופלים ומטופלות רבים לפני ההחלטה לעשות ניתוח פנים.

האם יש גיל בו לא ניתן לעבור מתיחת פנים?

"אין באמת גיל מסויים שאפשר להגיד שבו לא כדאי לעבור את הניתוח. כל אחד ואחת יכולים לעבור את הניתוח כל עוד האדם בריא ואין מחלות רקע. צריך כמובן לקחת בחשבון שככל שהגיל עולה הסיכון לבעיות בריאותיות עולה גם הוא. לאישה בת 70 יש סיכון גבוה יותר מאשר אישה בגיל 50". עם זאת, מסייג ד"ר אברהם לוי את דבריו, "זה תלוי במצב הגופני-בריאותי של הלקוח/ה. כבר קרה שהגיעו נשים וגברים במצב בריאותי מצוין ועברו מתיחת פנים בגיל מבוגר". 

ד"ר אברהם לוי מתיחת פנים (צילום: ד"ר אברהם לוי)
צילום: ד"ר אברהם לוי

זה לא תמיד רק מתיחת פנים

"חשוב לדעת שניתוח מתיחת פנים זהו הליך שהוא טיילור מייד – הוא מותאם לכל אחד ואחת בהתאם למצב שלו או שלה, אין פנים שהן זהות וכל אדם מזדקן אחרת. לכן לכל אחד ואחת המתיחה היא שונה. בנוסף חשוב להבין שלא מדובר רק במתיחה ופעמים רבות יש צורך בשילוב של כמה הליכים כדי שהתוצאה תראה אופטימלית", אומר ד"ר אברהם לוי. "למשל יש מקרים בהם צריך לבצע שאיבת שומן לפני המתיחה, יש מי שצריך הרמת מצח, פילינג, הרמת שפה, הזרקות שומן, ניתוחי עפעפיים, הקטנת תנוכים, מתיחת צוואר ועוד."

ד"ר אברהם לוי מתיחת פנים (צילום: ד"ר אברהם לוי)
צילום: ד"ר אברהם לוי

עד כמה הניתוח נפוץ ולמה לדעתך?

"מתיחת פנים זה הליך מאוד נפוץ בקרב נשים וגם בקרב גברים. עם השנים אחוזי המנותחים הולכים וגדלים מכיוון שכולם כרובם רוצים להיראות צעירים. אם פעם מתיחת פנים נחשבה למשהו חריג בנוף, היום זה הפך לנפוץ הרבה יותר ורואים מגמה של נשים וגברים שעוברים את הניתוח והקרובים אליהם כמו חברים/ות, קרובי משפחה רואים את התוצאות ונוטים גם הם לעבור ניתוח למתיחת פנים", טוען ד"ר אברהם לוי. 

"בנוסף, בעידן הנוכחי תוחלת החיים ארוכה יותר וגם אחוז המתגרשים הרוצים פרק ב'. בעזרת מתיחת פנים הם נראים טוב,  צעירים יותר וזה תורם לרווחתם הנפשית של אנשים בסטטוס זה. אני יכול לתת דוגמה לאדם בן 86 שאשתו נפטרה. הוא לא הרגיש שהחיים שלו לקראת סיום, הוא רצה להמשיך להרגיש צעיר, אך חשש בגלל אותות הגיל שעל פניו והחליט לעבור ניתוח מתיחת פנים וצוואר כי כל טיפול אחר לא יגרום לו להיראות צעיר יותר. צריך להבין שפעמים רבות הגיל לא מייצג את ההרגשה הפנימית. הגיל הכרונולוגי גורם לאנשים להיראות מבוגרים יותר, אך במקרים לא מעטים הנפש עדיין מרגישה צעירה . נפש וגוף אחד הם!  לפעמים מראה צעיר משפיע על הנפש עצמה ואני רואה איך אנשים מרגישים יותר צעירים וערניים בעקבות השינוי  לאחר מתיחת הפנים".

ד"ר אברהם לוי מנתח (צילום: ד"ר אברהם לוי )
צילום: ד"ר אברהם לוי

מה חשוב לדעת על הניתוח עצמו?

"בתחילת ההליך מתבצעת הרדמה כללית, במקרים מסוימים אפשר גם הרדמה מקומית. ישנם אנשים חרדתיים המעדיפים הרדמה כללית, יש המעדיפים הרדמה מקומית מהחשש לחוסר שליטה. שתי האופציות קיימות אומר ד"ר אברהם לוי. לאחר ההרדמה מתחילים את הניתוח שבו בעצם מפרידים את העור מהשרירים ומשכבת השומן התת עורית, מותחים את השרירים ואת השכבה התחתונה כלפי מעלה, את העור העודף בשכבה החיצונית מסירים מסביב לאוזן וקו השיער. במקרים רבים מזריקים שומן, אם יש צורך מבצעים גם הרמת שפה, הקטנת תנוכים, ניתוח עפעפיים או פילינג באזור המרכזי של הפנים".

_OBJ

"בדרך כלל ההחלמה דורשת שבועיים מנוחה בבית שאחריהם ניתן לצאת. לרוב אחרי 6 שבועות אפשר לחזור לפעילות מלאה וכמו כל ניתוח עלולים גם להיות סיבוכים אך זה קורה רק ב-1% מהמקרים. כמובן שניתוח מתיחת פנים הוא לא ניתוח וגמרנו. צריך להיות בקשר ישיר עם הרופא, להגיע לביקורות שנקבעו, אם משהו לא תקין או שיש תופעת לוואי כלשהי וכמובן שטיפול מהיר בבעיה מפחית את הסיכון לסיבוכים". "בדרך כלל ההחלמה דורשת שבועיים מנוחה בבית שאחריהם ניתן לצאת. לרוב אחרי 6 שבועות אפשר לחזור לפעילות מלאה וכמו כל ניתוח עלולים גם להיות סיבוכים אך זה קורה רק ב-1% מהמקרים. כמובן שניתוח מתיחת פנים הוא לא ניתוח וגמרנו. צריך להיות בקשר ישיר עם הרופא המנתח, להגיע לביקורות שנקבעו, לדווח במיידי אם יש תופעות לוואי או אם משהו לא מרגיש כשורה. טיפול מהיר בבעיה מפחית את הסיכון לסיבוכים". 

ד"ר לוי אברהם, מומחה לכירורגיה פלסטית, מנתח בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים מאיר כפר סבא. ד"ר לוי מקבל מטופלים באופן פרטי במרפאתו שבפאתי סביון.

לאתר הבית של ד"ר אברהם לוי