האף הוא איבר בולט במרכז הפנים, ולכן הוא חשוף במיוחד לחבלות. שברים באף יכולים להיגרם ממגוון גורמים; תאונות דרכים, נפילות, חבלות ספורט ועוד. בקרב פעוטות בגילאי שלוש עד חמש וספורטאים/ספורטאיות, שברים באף הינם תופעה יחסית נפוצה.

סוגים של שברים באף

ישנם שני סוגים עיקריים של שברים באף:

  1. שברים חד-צדדיים: שברים אלו מתרחשים כאשר מכה פוגעת באף רק מצד אחד ובעוצמה יחסית.
  2. שברים דו-צדדיים: שברים אלו מתרחשים כאשר מכה פוגעת באף משני הצדדים, מלפנים או בעוצמה גבוהה מכיוון אחד.

תסמינים של שבר באף

  1. כאב באף ובפנים
  2. נפיחות באף
  3. דימום מהאף
  4. עקמומיות באף
  5. קושי בנשימה

אבחון של שבר באף

קיימת חשיבות רבה לאבחון נכון במקרה של שבר, וזאת על מנת שנוכל לתת טיפול ותיקון בזמן. טיפול בזמן עשוי למנוע צורך בניתוח. האף מורכב מחלק סחוסי וחלק גרמי. במקרה של שבר, פגיעה בסחוס עלולה שלא להיות מורגשת כמו פגיעה בעצם, אך עדיין לגרום לנזק. בנוסף, אצל ילדים הסחוסים באף גדולים יותר באופן יחסי מאשר העצמות בהשוואה למבוגרים, ולכן חבלה באף אצל ילדים עלולה להוביל לדיסלוקציה של הסחוסים, מצב שבו הסחוסים זזים ממקומם באופן כזה שיראה רק כעיוות בגיל ההתבגרות.

אבחון של שבר באף מתבצע על ידי רופא אף-אוזן-גרון מומחה. הרופא מבצע בדיקה פיזית של האף, וייתכן שידרוש גם צילומי רנטגן או סיטי.

אבחון שגוי של שבר באף עלול להוביל לתוצאות שליליות;

  1. נזק קבוע לאף: פגיעה בסחוס עלולה לגרום לעקמומיות של האף, לעיוות בצורתו או לבעיות בנשימה. חלקן יקצינו לאחר מספר חודשים או במקרה של ילדים בגיל המבוגר יותר.
  2. זיהום: דימום מהאף עלול להוביל לזיהום, אם לא מטפלים בו כראוי.
  3. פגיעה במחיצת האף: מחיצת האף היא מבנה המחלק את האף לשני חלקים. פגיעה במחיצה עלולה לגרום לקשיי נשימה, דימום מהאף ובעיות אסתטיות קשות כמו אף מעוות בצורת אוכף.

טיפול בשבר באף

הטיפול בשבר באף תלוי בחומרת השבר. בשברים קלים, הטיפול עשוי לכלול חבישה או פלסטר. ואילו בשברים חמורים יותר, עשוי להיות צורך בפעולה או בניתוח כדי להחזיר את האף למקומו ו/או לשלמותו.

קיימת חשיבות רבה למועד הטיפול בשבר, באם הוא נעשה מיידית לאחר הפגיעה או לאחר זמן מה.

אם הטיפול בשבר נעשה באופן מיידי, כלומר בתוך 6 שעות מרגע החבלה, ניתן להחזיר את השבר ללא ניתוח. ההחזרה המיידית מתבצעת תחת הרדמה מקומית או כללית באמצעות מכשיר מיוחד שנקרא- בויאס או ash forceps. המכשירים מסייעים להרים את השבר ולסדר אותו במקומו.

אם הטיפול בשבר נעשה בשלב מאוחר יותר, כלומר אם השבר לא אובחן וטופל בתוך 6 שעות, יש להמתין בין 4 ל- 10 ימים עד שהנפיחות תרד. לאחר מכן, רופא מומחה יכול למשש את האף על מנת לזהות את אזורי השבר. החזרה מאוחרת מתבצעת גם היא תחת הרדמה מקומית או כללית. חשוב להבין שככל שהזמן עובר או מבוצעים יותר ניסיונות החזרה לא מוצלחים, נוצרת רקמת הצטלקות שתביא לתוצאות פחות טובות מאשר החזרה מיידית או סמוכה ככל הניתן למועד החבלה.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Izak Golan MD (@golanizakmd)

 

החלמה של שבר באף 

ההחלמה משבר באף לוקחת מספר שבועות עד חודשים. במהלך תקופה זו, האף עשוי להיות נפוח וכאוב. לאחר החזרת השבר, מומלץ לשים פלסטרים מיוחדים על האף כדי לתמוך בו ולהגן עליו. ככלל, לאחר כחצי שנה, השבר יהיה מאוחה.

אודות ד"ר יצחק גולן

ד״ר יצחק גולן הינו רופא מומחה ברפואת אף-אוזן-גרון וכירורגיה של הראש והצוואר, כירורגיה מתקנת ומשחזרת של האף והפנים. ד"ר גולן הינו מומחה על לניתוחי אפים פלסטיים פונקציונליים ואסתטיים, תיקוני אפים ושברים.  ד"ר גולן הינו רופא בכיר במרכז הרפואי שמיר, חבר בהר״י, באיגוד רופאי אא״ג וניתוחי ראש וצוואר בישראל, בחברה לכירורגיה משחזרת של הפנים ובארגון המנתחים האירופי –
The European Academy of facial plastics and reconstructive surgery.

ד״ר גולן מקבל מטופלים במסגרת פרטית ובמסגרת ביטוח קופת החולים מכבי. אבחון מהיר של שבר ותיקון בהרדמה כללית ניתן במרפאת המרכז הרפואי רמת אביב. ד"ר גולן יועץ מיוחד לכללית אסתטיקה בעניין ניתוחים מתקנים וחוזרים  של האף.

לכתבה ניתוח אף - כל המידע שחשוב שתכירו

לעמוד מומחה באינפומד של ד"ר גולן

אתר הבית של ד"ר יצחק גולן