הדימוי של סיזיפוס המגלגל את האבן במעלה ההר, אך היא שבה ומתגלגלת חזרה הולם את התחושה של הורים רבים כשהם מתמודדים עם אחת המכות הבלתי נסבלות: כינים. הן מלוות אותנו משחר ההיסטוריה והן ממש לא הולכות להיעלם מהשטח. אמנם לא מדובר במחלה, אך הטפיל הזה חשוב ושכיח מספיק כדי שיתקיים לכבודו כנס בקופנהגן שימשוך אליו נציגים ומומחים מהעולם המערבי. כיצד מתמודדים בעולם עם הכינים, איך נוכל למקסם את יעילות הטיפול בהם, ומהי הבשורה החדשה בעולם מוצרי הטיפול ומניעת כינים?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מסרקים ארכיאולוגיים שהכילו ממצאי ביצים וכינים שנמצאו במקומות שונים בעולם - החל באזורי מחייה של הויקינגים, דרך מצרים העתיקה וכלה במדבר יהודה ובנגב, אישרו את ההנחה כי כינים תמיד היו חלק מחיינו. בימי קדם טיפול בכינים התמצה בגילוח השיער, בפליית הכינים ובהשמדתן בעזרת חומרים כמו חומץ ונפט. בהמשך נעשה שימוש בחומרי הדברה, ובשנים האחרונות החלו לפתח חומרים מתקדמים ובטוחים יותר, בעלי מנגנון פעולה פיזיקאלי, שאינו מאפשר לכינים לפתח עמידות כלפיהם.

פגשנו את פרופ' קוסטה מומצ'וגלו, חוקר ומרצה ביחידה לפרזיטולוגיה, במחלקת מיקרוביולוגיה וגנטיקה מולקולרית של בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, עין כרם, ירושלים, לשיחה צפופה על כינים:

הילד מגרד, יש חשש לכינים. איך מומלץ לבדוק?

"להרטיב את השיער עם קונדישנר, הוא שומני ומחליק את השיער, ולסרק אותו עם מסרק צפוף", מסביר פרופ' מומצ'וגלו.. 

כמה ביצים כינה בודדה יכולה להטיל?

"הכינה היא טפיל פורה למדי, היא מטילה 50-150 ביצים במחזור החיים שלה. המברשות, שמירת ההיגיינה מצמצמים באופן משמעותי את מספר הכינים על הראש, אבל לא ממגרים את הבעיה".  

כינים זו בעיקר בעיה של ילדי גן?

"חודשיים זה הגיל הכי צעיר שמצאו כינים אצל ילדים. זה מתחיל מגיל 4 ונמשך עד גיל 13. אחר כך זה הופך להיות נדיר. 15 אחוז מכל הילדים שגילם 4-13 נגועים באופן קבוע".

עשינו טיפול ראשון, והוא לא חיסל את כל הכינים, מתי נדרש טיפול נוסף?

"בין שבוע ל-10 ימים. אם נחכה מעבר לתקופה זו, הם יהפכו לבוגרים". 

איזה מוצר הוא היעיל ביותר לטיפול בכינים?

"חומר שהורג ב-100 אחוז ביצים וכינים יהיה אידיאלי לטיפול, אך לא קיימים הרבה תכשירים כאלו. הדרין ONCE זו הפורמולה היחידה שהורגת 100 אחוז של כינים וביצים. כמובן שלאחר הטיפול יש לבדוק את הילד, וגם אם מצאנו כינה אחת צריך לחזור על הטיפול". 

כינה - כינים (צילום: tsautoart, Istock)
גם אם כל הכינים הושמדו, למחרת ניתן שוב להידבק | צילום: tsautoart, Istock

אפשר למגר כינים ללא תכשירים?

"כדי לחסל בעזרת מסרק בלבד, צריך לסרק במשך שבועיים כל יום או יומיים. לאחר תשעה ימים, אם לא ראינו כינה בשלושה הימים האחרונים, סימן שזה עבד".

איך להרחיק ביצים?

"בקונדישנר ומסרק להסרת ביצים. כיוון שהמסרק יכול לפספס את הביצים שקרובות מאוד לקרקפת,  צריך להמשיך להשתמש בו הרבה פעמים במשך השבוע".

חומרי הדברה אינם בשימוש יותר, כיצד עובדים החומרים על בסיס פיזיקלי?

"חומרים אלו מחסלים דרכי נשימה ולמעשה חונקים את הכינה וביצה. אין להם פעילות כימית והם לא רעילים לאדם, לכן הם מותרים לשימוש גם לנשים בהריון ולתינוקות". 

מה בנוגע לחומרים טבעיים?

"הם לא מסוכנים, אבל גם לא יעילים. אין סיבה מדעית להאמין לדוגמא ששימוש בויטמין B או בשום עוזר".

עוד ב-mako בריאות:
>> וגיניזמוס: כשהראש רוצה סקס והגוף לא
>> שומרים בבטן: מיתוסים ממערכת העיכול

>> אימון למקצוענים: הפלאנק שיפרק אתכם

רוזמרין – לא מה שחשבתם

בגרמניה, כאשר ילד נדבק בכינים, ההורים חייבים למסור אישור לצוות החינוכי בע"פ או בכתב שהילד טופל. בשוויץ יש נשים הנקראות "דודות כינים", המתנדבות לבדוק כיני ראש בבתי ספר וגני ילדים. בארץ, וגם במדינות אחרות כמו בשוויץ, אין מי שמפקח וממונה על כיני ראש במשרד הבריאות בגלל שזו לא נחשבת למחלה. בארה"ב אמנם מי שנדבק, דבקה בו גם סטיגמה חברתית, אך לא מעט ילדים נדבקים שם בכינים: העלות הכוללת של תכשירים לטיפול בכינים היא 367 מיליון דולר בשנה. בניגוד לישראל ואירופה, בארה"ב עדיין משתמשים במוצרי הדברה כימיים, ובנוסף יש מספרות ייעודיות לטיפול בכינים, מגמה שהופכת להיות יותר ויותר פופולארית, אולם מספרות אלו לא מפוקחות ויעילותן לא נבדקה.

אין תמונה
קטגוריה חדשה בתחום שהיא הגנה ומניעה

אנחנו שבויים בקונספציות שונות לגבי טיפול ומניעת כינים, שלעיתים אינן נכונות או יעילות. מסתבר שבשוק לא קיים תכשיר דוחה כינים שנבדק בצורה קלינית, ויעילותו מוכחת. אימהות רבות משתמשות בשמן רוזמרין מרוכז, ומורחות את ילדיהם מאחורי האוזניים. עד כמה זה אפקטיבי? "הרוזמרין אינו משמיד כינים, אך ביכולתו לדחות אותם", אומר פרופ' קוסטה מומצ'וגלו, "הניסיון שלנו מראה כי כאשר שמים 3-5 טיפות - לפי עובי השיער - של רוזמרין, על אזורים שונים בקרקפ, ומפזרים את השמן לכל אורך השיער בעזרת מברשת בכל בוקר לפני שהילד יוצא לגן או בית הספר, זה יכול למנוע הדבקה חדשה בכינמת. החומר לא יהרוג כינים קיימות, ויש להשתמש בו על שיער נקי מכינים. השיטה של מריחת השמן מאחורי האוזניים או על הגוף איננה יעילה ואף יכולה לגרום לאלרגיה בעור. בנוסף, שמפו או מרכך המכילים רוזמרין אינם יעילים, גם כן, כנגד הדבקה בכינים, וזאת מהסיבה של ריכוז נמוך של השמן".

אחרי טיפול יעיל כל הכינים והביצים אמורות למות או שהן גוססות ותוך 24 שעות ימותו. אך הבעיה היא שלמחרת אפשר שוב להידבק. מוצר חדש שיוצא בימים אלה לשוק נקרא הדרין פרוטקט, ומיועד לשימוש על ראש נקי מכינים. מוצר זה הוא מעין מאבטח בלתי נראה שנמצא על ראש הילד ומונע מהכינים להתרבות. לא מדובר כאן במוצר דוחה כינים, אלא משמיד כינים חדשות שעוברות לראשו של הילד, ואם הכינה מספיקה במקרה להטיל ביצים, הוא משמיד את הנימפות שיבקעו מהן. הוא מיועד בעיקר למי שנמצא בסיכון מוגבר להידבקות בכינים, ויש להשתמש בו באופן קבוע לאחר שטיפה או חפיפה של השיער. "תחום המוצרים לטיפול בכינים בישראל התמקד עד היום במוצרים לטיפול בבעיה ולא למניעתה", אומרת ענבר מעודד דנון, מנהלת המותג "הדרין" בחברת "רפא". "השקת המוצר "הדרין PROTECT פותח  קטגוריה חדשה בתחום שהיא הגנה ומניעה ולא רק טיפול. המוצר החדש הושק באנגליה לפני שנתיים וזוכה להצלחה רבה ועכשיו מושק גם בישראל".

*  הכתבת הייתה אורחת חברת "רפא" בכנס בינלאומי

>> האם החלקות שיער זה באמת מסרטן?