באיזה עונה עדיף להיוולד כדי לזחול מוקדם? (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

ההורים שהיו חלק מתופעת ה"בייבי בום" של הקיץ האחרון - תשעה חודשים בדיוק אחרי הסערה הגדולה של החורף הקודם - עלולים לא לאהוב את החדשות הללו: חוקרות מאוניברסיטת חיפה גילו כי תינוקות שנולדו בקיץ יתחילו לזחול בשלב מאוחר יותר לעומת תינוקות שנולדו בחורף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ממחקר חדש, שנערך על ידי החוגים לפיזיותרפיה ולהתפתחות האדם, עולה כי קיים אפקט עונתי על הזחילה ועל קצב ההתפתחות המוטורית של תינוקות בשנת חייהם הראשונה. כך, תינוקות שנולדו בחודשים דצמבר עד מאי, מתחילים לזחול מוקדם יותר בהשוואה לתינוקות שנולדו בחודשים יוני עד נובמבר.

במסגרת המחקר נבדקו 47 תינוקות בריאים, בעלי התפתחות טיפוסית, שחולקו לשתי קבוצות - תינוקות קיץ ותינוקות חורף. מתצפיות מוטוריות, שהחלו בגיל שבעה חודשים, עלה כי קיים הפרש של כחמישה שבועות במועד תחילת הזחילה בין הקבוצות.

לדברי החוקרות, הפער נובע מכך שתינוקות שנולדו בחורף יחלו לזחול בקיץ, בעוד תינוקות שנולדו בקיץ יחלו לזחול כשהטמפרטורות יירדו - וההורים הדואגים יעטפו אותם בשכבות רבות של ביגוד מחמם. אלמנט נוסף המעכב את מועד תחילת הזחילה בקרב תינוקות שנולדו בקיץ הוא ההזדמנויות המעטות הניתנות לשהות על משטח הרצפה בשכיבה על הבטן, בגלל הקור, כמו גם שעות האור.