ההמלצה הרווחת היא לאכול כחמש מנות לפחות של פירות וירקות ביום, כחלק מתפריט מאוזן ובריא. כעת מחקר חדש ורחב היקף חושף עד כמה ההמלצה הזאת בריאה. ומתברר שהיא ממש יכולה להאריך לכם את החיים. 

המחקר כלל ניתוח של מידע שנאסף במשך שלושה עשורים - מ-100 אלף אנשים שעובדים בתחום הבריאות ותוצאותיו פורסמו בכתב העת הרפואי Circulation, השייך לאגודת הלב האמריקנית. החוקרים מצאו כי בקרב משתתפים שצרכו חמש מנות ביום של פירות וירקות, הסיכון שלהם לתמותה מוקדמת היה נמוך ב-13 אחוזים בהשוואה לאנשים שצרכו רק שתי מנות של פירות וירקות ביום. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"חמש מנות יכולות להיות מורכבות משתי מנות של פירות ושלוש מנות של ירקות ביום", מסביר ד"ר דונג וונג, המחבר הראשי של המחקר ומרצה לרפואה באוניברסיטת הרווארד. ומה לגבי מי שאוכל יותר מחמש מנות ביום של פירות וירקות? ובכן, זה בהחלט לא יזיק, אבל זה גם לא יתרום באופן משמעותי להארכת תוחלת החיים שלכם, לפי ד"ר וונג. בנוסף לכך, הוא מסביר כי לכל הפירות והירקות נבראו שווים, מבחינת היתרונות הבריאותיים שלהם. "ירקות עמילניים, כמו אפונה ותירס - וכן גם מיצי פירות, לא יתרמו לכם הרבה", ציין. 

ד"ר וונג רצה לחקור לעומק את ההשפעה של פירות וירקות על תוחלת החיים של בני אדם. במהלך המחקר, נבחן מידע שנאסף מ-66 אלף נשים שהיו חלק ממחקר על אחיות העובדות בשירות הבריאות הלאומי באנגליה (NHS) ןמ-42 אלף גברים שהשתתפו במחקר אחר שעקב אחר עובדים בתחום הבריאות. המידע על התזונה שהמשתתפים צרכו הגיע משאלונים שהם התבקשו לענות עליהם, פעם בשנתיים עד ארבע שנים.

סלט בריא (צילום:  Megan Betteridge, shutterstock)
מאריכים את תוחלת החיים | צילום: Megan Betteridge, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר מצא יתרון משמעותי נוסף לחיסון "פייזר"
>> זה מה שכרובית יכולה לעשות לגוף שלכם
>> 1 מכל 4 מחלימי קורונה יסבלו מתסמין ממושך זה

במהלך המעקב אחר המשתתפים, שארך כ-30 שנה, קרוב ל-19 אלף נשים וכ-15 אלף גברים מתו. כשד"ר וונג וצוותו ניתחו את ההרגלים התזונתיים של המשתתפים - והביאו בחשבון גורמים נוספים כמו גיל, BMI, רמת כולסטרול, לחץ דם, עישון וצריכת אלכוהול - הם מצאו שחמש מנות של פירות וירקות ביום קשורות ל-סיכון נמוך יותר ב-13 אחוזים לתמותה מוקדמת, בהשוואה לאנשים שצרכו רק שתי מנות ביום. 

ספציפית נמצא כי חמש מנות ביום קשורות לסיכון נמוך ב-12 אחוזים למוות כתוצאה ממחלת לב, לסיכון נמוך יותר ב-10 אחוזים למוות כתוצאה מסרטן ול-סיכון נמוך יותר ב-35 אחוזים למוות כתוצאה ממחלה במערכת הנשימה. 

אבל למרות שמדובר במחקר מעמיק ורחב-היקף, יש לו גם כמה מגבלות. העיקרית שבהן, היא העובדה שכל המשתתפים עבדו במערכת הבריאות ולפיכך ככל הנראה שהיו מודעים יותר לחשיבות של אורח חיים בריא וכנראה שבנוסף לתזונה נכונה, הם גם הקפידו על פעילות גופנית, גורם נוסף שתורם לבריאות כללית ובהתאם לכך להפחתת סיכון למחלות מסכנות חיים. עם זאת, חמש מנות של פירות וירקות ביום היא המלצה רווחת בקרב רופאים ודיאטנים והיא בהחלט לא תזיק. רק זכרו לבחור אותם בחוכמה - היזהרו מפירות עתירי סוכר ובחרו בירקות הכי בריאים שיש