כבר קרוב לעשור, מאז שהחל השימוש בחיסון נגד נגיף הפפילומה, מתנהל ויכוח ער על השימוש בו. מתנגדיו טוענים שהוא איננו יעיל. אחרים, בעיקר מקבוצות דתיות, מתנגדים לחיסון ילדיהם, בטענה שהנגיף מופץ ביחסי מין ואצלם לא מקיימים יחסי מין לפני הנישואים. מידע חדש שפורסם לאחרונה, על סמך סקירה של עשרות מאמרים מעשר השנים האחרונות, מעיד שלפחות בנושא היעילות הנתונים ברורים: החיסון בולם את הפצת הווירוס.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

נגיף הפפילומה של האדם, HPV (קיצור של Human Papilloma virus), הוא שם כולל ליותר ממאתיים זני נגיפים השייכים לאותה משפחה, ו-15 מהם מסווגים כגורמי מחלה. הנגיף, שמועבר במגע מיני, נחשב לגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם וגורם משני בסוגי סרטן אחרים כמו סרטן פי הטבעת, סרטן הפין וסרטן הלוע.

מה הקשר בין וירוס לסרטן? כשהנגיף חודר לתוך אחד מתאי הגוף הוא מפעיל חלבונים מיוחדים שעוזרים לו להשתלט על התא ולהשתכפל בתוכו. במצב תקין, כשתאי גופנו חשים שנגרם נזק ל-DNA הם מפסיקים להתחלק כדי שהנזק לא יעבור הלאה לדורות הבאים. אך נגיף ה-HPV מתערב בתהליך הזה וגורם לתא להמשיך להתחלק כדי לייצר עוד עותקים של הנגיף בתוכו. זה בדיוק מה שמאפיין תאים סרטניים: הם מתחלקים ללא הפסקה.

כיום קיימים שלושה סוגי חיסונים נגד נגיף הפפילומה. שניים מהם, גרדסיל וסרווריקס (Gardasil, Cervarix) ניתנים בישראל. החיסון עצמו כולל רק את המעטפת החלבונית של הנגיף, בלי ה-DNA שלו, לכן הכנסתו לגוף אינה מסוכנת כיוון שהוא אינו יכול להשתכפל. מערכת החיסון מזהה את המעטפת החלבונית ומייצרת נגדה נוגדנים שיוכלו לזהות בעתיד כל חדירה של נגיף הפפילומה לגוף ולחסלו ביעילות.

חיסון נגד הפפילומה (צילום: Jarun Ontakrai, Shutterstock)
כיום קיימים שלושה סוגי חיסונים נגד נגיף הפפילומה | צילום: Jarun Ontakrai, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> תפתחו את הראש: 10 הכריכים הכי בריאים שיש
>> "יש לי הקלה עצומה מאז שעברתי ניתוח אף"
>> מה באמת קורה כשזבובים נוחתים לנו על האוכל?

עשור של מחקרים

החיסון נגד נגיף הפפילומה נכנס לשימוש בעולם בשנת 2006, כך שכיום יש לנו כבר מידע של עשר שנים על יעילותו. הסקירה הנרחבת מסכמת 58 מאמרים שהתפרסמו בשנים 2016-2007 ובדקו את יעילות החיסון במדינות שונות. ממצאי הסקירה מראים שבמדינות כמו אוסטרליה, שם החיסון ניתן לילדים בבית הספר מעל גיל 12, שיעור ההידבקות בנגיף הפפילומה צנח פלאים, וכך גם מקרי המחלה המקושרים אליו.

המחקרים מדווחים על ירידה של 90 אחוז בהידבקויות ב-HPV, נוסף על ירידה משמעותית בהתפתחות יבלות באברי המין ונגעים אחרים בצוואר הרחם שעלולים להוביל לסרטן. התצפיות שבוצעו בעשור האחרון מעידות שאם יימשך החיסון היעיל של האוכלוסייה מגיל צעיר, הוא אמור להוביל לחיסול עולמי של מקרי הסרטן הנגרמים מהדבקה בנגיף הפפילומה עד שנת 2050.

בישראל חיסון נגד נגיף הפפילומה הוכנס לסל התרופות בשנת 2012 וניתן לנערים ונערות בכיתה ח' ו-ט'. ההחלטה לחסן נערים אף על פי שכמובן הם אינם נמצאים בסיכון לסרטן צוואר הרחם, נובעת מאותן הסיבות לחיסון הנערות – חיסון מפני פפילומה ומניעת העברת הנגיף מאדם לאדם. ויכוחים רבים נסובו סביב יעילותם של החיסונים הללו, אך יש לזכור שהם עומדים בתקנים המחמירים של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ויעילותם נבדקת בהתמדה על ידי מעקבים על אוכלוסיות גדולות בכל רחבי העולם. הממצאים הנוכחיים, כאמור, נותנים תמיכה משמעותית ליעילותו.

* יעל גרופר היא מאסטרנטית במכון ויצמן למדע וכתבת באתר מכון דוידסון