אם אתם מתאמנים, אתם ככל הנראה יודעים כבר את המשמעות של מתיחות לפני ואחרי אימון. מתיחות חשובות לחימום השרירים והכנתם לקראת אימון. אבל לא מעט מאמנים גם ממליצים על אימוני מתיחות, כלומר אימון שלם שהוא כולו מתיחות, כאופציה טובה לאימון ביניים, כזה שבין אימונים אינטנסיביים יותר. אבל כעת נמצאה עוד סיבה טובה להתחיל להתמתח יותר: זה יכול להאריך חיים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

ממחקר שפורסם על ידי האגודה לפיזיולוגיה בבריטניה, עולה כי מתיחות עוזרות לשמירה על בריאות הלב וכלי הדם ובכך עשויה למנוע מחלות מסכנות חיים. צוות חוקרים מאוניברסיטת מילאן מצא כי 12 שבועות בלבד של תרגילי מתיחות פסיביות פשוטות, עזרו בשיפור זרימת הדם בקרב המשתתפים.

מתיחה פסיבית היא כזו הנעשית ללא צורך בהפעלת שרירים, אלא על ידי כוח חיצוני. בתרגילים הללו לרוב משתמשים בכובד של הגוף כדי למתוח אותו וכדי למעשה להגדיל את טווח התנועה של השריר. למשל אם אתם נעזרים בזרוע כדי להימתח, או ברצועת התנגדות – זה נחשב למתיחה פסיבית. במתיחות מסייעות בהזרמת הדם על ידי הפחתת נוקשות, המסייעת לעורקים להתרחב בקלות רבה יותר.

מתיחות משפרות את תפקוד כלי הדם

במחקר השתתפו 39 מבוגרים שהתפצלו לשתי קבוצות: קבוצה אחת לא עשתה מתיחות כלל וקבוצה שנייה ביצעה מתיחות ברגליים 5 פעמים בשבוע, במשך שלושה חודשים. המדענים בדקו כיצד המתיחות שיפרו את זרימת הדם ברגליים ובזרועות. התוצאות הראו כי אלו שעשו מתיחות הראו הפחתה בנוקשות, התרחבות של כלי הדם וכתוצאה מכך גם עלייה בזרימת הדם.

מחלות לב וכלי דם קשורות כולן לבעיות בזרימת הדם שנגרמות בשל תפקוד לקוי של מערכת כלי הדם. בהתחשב בכך שישנה חשיבות לתפקוד כלי הדם בכל הנוגע למחלות הקטלניות הללו, נראה שמתיחות בהחלט יכולות לעזור לא מעט במניעתן. החוקרים מעוניינים כעת לראות אם התוצאות הללו יכולות לעזור גם למטופלים שלוקים במחלות לב וכלי דם ולא רק לאנשים בריאים.

אישה עושה מתיחות, מתאמנת
מתיחות פסיביות יכולות לשפר את זרימת הדם | צילום: Jacob Lund, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> "הכיתי באגרופים וברגליים על המכשיר"
>> רופאת עור: אלה 3 האזורים שאתם חייבים לסבן
>> פיתוח ישראלי: עגבנייה שנאבקת במחלות

החוקרים גם לא התעלמו מהקשר שיש בין המחקר למגפה הנוכחית וציינו בהצהרה לתקשורת כי מחקר זה חשוב במיוחד לאור העובדה שאנשים רבים בארץ ובעולם נאלצים להישאר בבתים. לטענתם המחקר אף יותר רלוונטי בתקופה זו, שאנשים עשויים לשכוח או לבצע פחות מתיחות מהרגיל. אז זו תזכורת טובה לכך שגם אם אתם עובדים שעות ארוכות מהבית, אל תשכחו לבצע מתיחות לפחות פעם ביום.

אמנם מדובר במחקר קטן ונדרשים מחקרים גדולים יותר כדי לבדוק לעומק את הקשר שבין מתיחות לבריאות הלב וכלי הדם, אין ספק שהפסקה קטנה למתיחות אחת ליום בהחלט לא תזיק, בייחוד אם אתם יושבים הרבה.