אם הסגר השלישי והמורחב שנכנסנו אליו הוריד לכם את כל החשק להתאמן, אתם בהחלט לא לבד. המוטיבציה לשינוי שבדרך כלל מגיעה עם השנה החדשה, אצל רבים פשוט לא הופיעה הפעם, אולי כי הסגרים עוד פה ואין לנו מושג מתי נצא מהם לאוויר העולם שוב. אבל מחקר חדש שפורסם לאחרונה חושף מסקנות אופטימיות שיכולות לעזור גם למי שהחשק שלו להתאמן נעלם כלא היה. 

  >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

חוקרים מצאו כי גם אימונים יומיים של 11 דקות בלבד יכולים להאריך את תוחלת החיים. המחקר רחב ההיקף נעשה על ידי חוקרים מנורווגיה ומבריטניה והוא כלל מטא-אנליזה של מחקרים קודמים ומידע שנאסף מ-44 אלף נשים וגברים בגיל העמידה. התוצאות, שפורסמו בכתב העת הרפואי British Journal of Sports Medicine הראו כי משתתפים שהתאמנו במשך 35 דקות ביום הראו את העלייה הגבוהה ביותר בתוחלת החיים מבין כולם. אך אלו שהתאמנו במשך כ-11 דקות עדיין הראו שינוי ניכר בתוחלת החיים, שהייתה גבוהה יותר מאלו שלא התאמנו כלל. 

ההמלצה הרווחת כיום שמומלצת גם על ידי משרד הבריאות היא לעסוק בפעילות גופנית בעצימות בינונית במשך 150 דקות שבועיות או במשך 75 דקות שבועיות בעצימות גבוהה. ניתן גם לשלב בין פעילות בעצימות גבוהה ובינונית, אך האימון צריך להימשך לפחות 10 דקות. המלצה זו נקבעה לראשונה בשנת 2008 בארה"ב ומאז מדינות נוספות הצטרפו גם. 

מבוגרים מתאמנים (צילום: Von Halfpoin, shutterstock)
גם בגיל מבוגר עוד לא מאוחר | צילום: Von Halfpoin, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> הסימנים הפחות ידועים שמעידים על אינטליגנציה
>> זה מה שיקרה לגוף שלכם כשתפסיקו לאכול בשר אדום
>> בעקבות מות בת ה-40: הסימנים שאסור להתעלם מהם

מחקרים שנעשו בנושא הראו כי אכן 75-150 דקות שבועיות של פעילות גופנית נדרשות כדי לראות שינוי משמעותי בתוחלת החיים. אך ייתכן שמחקרים אלו לא היו מדויקים מספיק, כיוון שרבים מהם הסתמכו על דיווחים עצמיים של המשתתפים שייתכן שלא זכרו במדויק את רמת הפעילות הגופנית שהם עשו. במחקר הנוכחי, התבססו החוקרים על מוניטורים שעקבו אחרי הפעילות הגופנית של המשתתפים, מה שהופך את התוצאות לקצת יותר אמינות. 

מובן שככל שמתאמנים יותר, כך תראו השפעה משמעותית יותר על הבריאות שלכם ולפיכך גם על תוחלת החיים, אבל מתברר שגם אימונים קצרים יכולים להשפיע לא מעט - יותר ממה שסברו עד כה. עכשיו אתם לא צריכים להרגיש רע עם עצמכם שהתאמנתם "רק" 10-15 דקות, זה בהחלט עדיף מכלום. וגם אם אתם סופר עמוסים, אתם יכולים להתנחם בזה שגם אימון קצר יעזור לבריאות שלכם ואתם לא חייבים 45 דקות של אימון כדי לראות שינוי בריאותי.