תסמונת נדירה שתועדה בספרות הרפואית נראית כאילו היא לקוחה מפרק של "אזור הדמדומים", אך מדובר בבעיה בריאותית אמיתית לגמרי – שגורמת ללוקה בה להזיע דם בפנים ובכפות הידיים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במקרה בוחן שפורסם בכתב העת הרפואי Canadian Medical Association Journal תועד מקרה רפואי נדיר. אישה בת 21 מאיטליה התאשפזה בבית החולים לאחר שהתלוננה כי היא סובלת מתסמין ביזארי לחלוטין – היא מדממת באזור הפנים וכפות הידיים שלה לסירוגין במשך שלוש שנים, ללא כל סיבה נראית לעין. לא היו לה פצעים על גבי העור שגרמו לדימום, שהיה מתרחש לרוב ללא אזהרה מוקדמת – אם כי היא הבחינה כי הם מתגברים בתקופות של לחץ. כתוצאה מהתסמינים המוזרים, נאלצה המטופלת לבודד את עצמה חברתית.

תחילה, הרופאים העניקו לה טיפול המתאים לאנשים הלוקים בדיכאון קליני ובהפרעת פאניקה. אך הם הבחינו כי הבדיקות הפיזיות שנעשו לה הראו תוצאות נורמליות לחלוטין. למרות הטיפול, המטופלת המשיכה לסבול מתסמיני הדימום. לבסוף, הצליחו הרופאים לגלות מה באמת גרם לתסמינים המוזרים – מדובר בתסמונת נדירה שנקראת המטוהידרוזיס או "הזעת דם".

היא טופלה בפרופרנולול, תרופה חוסמת בטא שנעשה בה שימוש לרוב אצל אנשים הסובלים מבעיות בלחץ דם ובקצב הלב. למרות שהדימום לא פסק לחלוטין, הטיפול כן הוביל להפחתה משמעותית בתסמינים, כך לפי המחקר.

עוד ב-mako בריאות
>> התופעה הזאת גם קיימת בפה שלכם? תתחילו לדאוג
>> התאשפזה כדי ללכת - ויצאה ללא ארבעת הגפיים
>> אחת ולתמיד: האם באמת כדי להתחסן נגד שפעת?

על פי המכונים האמריקאים לבריאות גנטית והמרכז למידע על מחלות נדירות, המטוהידרוזיס מתאפיינת בדימום המופרש בעור, בדומה לזיעה. הדימום מתרחש לרוב בפנים, אוזניים, אף ועיניים. ישנם אף אנשים שלוקים בתסמונת ומדממים מהעיניים, בדומה לבכי.

למרות שמדובר בתסמונת נדירה ביותר שפוגעת באדם אחד מתוך כ-10 מיליון אנשים, זו לא הפעם הראשונה שמתגלה מקרה של המטוהידרוזיס. סיפור שגרם לרעש ברחבי העולם ב-2010 דיווח על נערה בת 14 מהודו שבוכה דמעות דם.

כיוון שקיימים רק מעט מקרים ידועים, רופאים עדיין לא יודעים הרבה על התסמונת וממה היא נגרמת. הרופאים במקרה הבוחן כתבו כי "אין הסבר למקור הדימום" ושההשערה היחידה היא שדם זורם דרך בלוטות ההזעה כתוצאה מלחץ והתרחבות של כלי הדם הסמוכים לבלוטות. השערה זו עדיין לא הוכחה באופן חד-משמעי על ידי רופאים.