הנטייה הטבעית שלנו כאשר אנחנו חשים מדוכאים, מצוברחים וחסרי אנרגיה היא להסתגר, לסגת לאזור הנוחות ולא לעשות יותר מדי חוץ מלשבת ולשקוע בבאסה. אבל כנראה האינסטינקט הזה הפוך לחלוטין ממה שצריך לעשות כדי להתגבר על המצב. מחקר חדש טוען שאם דווקא ברגעים כאלה תגררו את עצמכם החוצה מהבית ותעשו משהו חדש שלא עשיתם בעבר, כך תצאו מהשביזות מהר יותר.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר, שנערך באוניברסיטת ניו יורק ופורסם במגזין Nature Neuroscience, עקב אחר תנועותיהם היומיומיות של 122 משתתפים מרחבי ניו יורק ומיאמי באמצעות מעקב אחר מיקום המכשיר הסלולרי שלהם במשך כשלושה עד ארבעה חודשים. נוסף לכך קיבלו הנחקרים הודעות סמס באופן קבוע שמבקשות מהן לדווח על מצב רוח שלהם. החוקרים גילו כי ככל שאנשים ביקרו במקומות חדשים ובלוקיישנים זרים שבהם לא ביקרו בעבר, כך הם חשו מאושרים יותר באותו היום ואף למחרת.

<< וזה מה שטבע עושה להפרעות קשב וריכוז

״מצאנו שאנשים שחשים טוב יותר נוטים להתנייד, לבקר במקומות חדשים ולהתנסות בחוויות חדשות ומגוונות לא רק באותו היום אלא גם ביום שלמחרת, ולהפך״, אמרה מנהלת המחקר, הפרופסור לפסיכולוגיה קתרין הרטלי. ״אם חווים דברים חדשים ומרגשים היום, נוטים להרגיש טוב יותר לא רק במהלכו אלא גם למחרת״.

<< איך מתמודדים עם דיכאון?

במסגרת מחקר עוקב נוסף שנערך, נתבקשו חצי מהמשתתפים לעבור סריקת MRI, ובה נתגלה כי אלה שהתניידו וחוו יותר חוויות חדשות מחוץ לבית הראו פעילות גדולה יותר בשני אזורים במוח הקשורים לעיבוד תהליכים ולתגמולים. ״התוצאות הללו מוכיחות שיש קשר הדדי בין חוויות חדשות ומגוונות שאנחנו חווים במהלך חקר הסביבה הפיזית שלנו לבין תחושת הרווחה הסובייקטיבית שלנו״, אומרת הרטלי. או במילים אחרות, ככל שאנחנו מרגישים מאושרים יותר, אנחנו נוטים לחקור יותר את סביבתנו ולהפך – ככל שאנחנו חוקרים יותר, אנחנו מאושרים יותר.

מטיילת מול הנוף
תנועה היא שמחה | צילום: kateafter | Shutterstock.com

עוד ב-mako בריאות:
>> מה קורה כשאוכלים בטעות עובש? רופא עונה
>> נפיחות בבטן? הסופר פוד הזה יפתור את הבעיה
>> זה הדבר האחד שלא כדאי לגעת בו בסופר

מחקרים קודמים הוכיחו כי חוויות חדשות ומאתגרות מעודדות את מרכזי הלמידה במוח שלנו, שכן אנחנו לומדים מהר יותר כשאנחנו יוצאים מאזור הנוחות שלנו. מה שאומר שאם אנחנו תקועים בבית הרבה לאחרונה, אין פלא שרובנו מרגישים איטיים וחסרי אנרגיה שכן חסרות למוח חוויות חדשות וחוקרות. החדשות הטובות הן שאפשר לתקן את זה בקלות על ידי כך שנכריח את עצמנו לבקר במקום חדש שלא היינו בו בעבר.