עובדי המעבדות הממשלתיות ומעבדות קופות החיים מאיימים בשביתה במחאה על שכרם, תנאי העסקתם ובעיקר – על מה שהם מגדירים הפרטת מערך המעבדות לטובת מעבדות קורונה ועל חשבון מעבדות השגרה. משמעות הדבר היא שהמעבדות היחידות שימשיכו לפעול בישראל תהיינה מעבדות הקורונה הפרטיות, בעוד שאר המעבדות, האחראיות על כלל תחומי הרפואה, יושבתו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"אנשים לא מבינים כמה המעבדות חשובות. אנחנו ה-GPS של הרופאים, בלי בדיקות המעבדה אין מה לעשות עם המטופל. כשרופא נותן לך אנטיביוטיקה לדלקת גרון זה כי עובד מעבדה אבחן את החיידק שלך ואמר לרופא מה לעשות", מסבירה אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות הביוכימאים והמיקרוביולוגים, "במקום זה, דווקא בתקופת הקורונה שבה יש צורך בתגבור של המעבדות, משרד הבריאות מקצה מיליארדים למעבדות פרטיות שבודקות רק קורונה ומייבש את המעבדות הציבוריות. עוד מעט לא יהיה מי שייקח לציבור בדיקות דם ושתן. אין לנו עובדים שיצליחו לתת מענה לתקופת החורף. אין לנו. יגיע החורף, ואיתו התפרצויות השפעת, כבר היום אנחנו בכמות עבודה של 50-40 אחוז יותר מימים רגילים ופחות כוח אדם, ואנחנו ניכנס למצב קטסטרופלי שלא נוכל לעמוד בו".

הפגנת עובדי המעבדות (צילום: פרטי)
הפגנת העובדים, אתמול בתל אביב | צילום: פרטי

לדברי אדמון, כבר ב-2016 נכתב בדו"ח מבקר המדינה שענף המעבדות חייב סיוע, אלא שדבר לא נעשה וכעת, במקום לסייע למעבדות, משקיעה המדינה כסף במעבדות קורונה ומזניחה את כל התחומים הנלווים. "כבר היום אין לי מי שיבדוק מנות דם שיוצאות לניתוחים בלילות ובסופי שבוע", היא מסבירה.

"אין לנו עובדים שיצליחו לתת מענה לתקופת החורף. יגיע החורף, ואיתו השפעת, כבר היום אנחנו בכמות עבודה של 50-40 אחוז יותר מימים רגילים ופחות כוח אדם, ואנחנו ניכנס למצב קטסטרופלי שלא נוכל לעמוד בו"

"תנו לנו אחוז ממה שאתם שופכים על המעבדות הפרטיות"

אתמול בבוקר הפגינו עובדי המעבדות ליד בית החולים איכילוב בתל אביב. "תנו לנו בממשלה רק אחוז אחד מ-4 מיליארד השקלים שאתם בממשלה שופכים על המעבדות הפרטיות!", קראה אדמון. "ב-30 באוגוסט נהיה כולנו בחוף הים בהרצליה. לא נהיה במעבדות! בשעה שהממשלה שופכת סכומי עתק בפזרנות מוגזמת על המעבדות הפרטיות, שכנראה מגיעים לסכום דמיוני של 4 מיליארד ש"ח (מתוך דיווחי הממשלה!), מייבשת המדינה את המעבדות הציבוריות בבתי החולים ובקופות", הוסיפה.

בדיקת דם (צילום: Alexander Raths, shutterstock)
"מצב קטסטרופלי שלא נוכל לעמוד בו" | צילום: Alexander Raths, shutterstock

העובדים מאיימים כי אם משרד הבריאות והאוצר לא יגיעו איתם להסדרים ראויים הם ישביתו את כל מערך המעבדות בסוף החודש. "המעבדות הן העיניים של הרפואה, ותפקידן הרבה הרבה יותר מקיף, גדול ומכיל מאשר רק בדיקות לזיהוי נגיף הקורונה", אומרת אדמון, "בעלות המטורפת שהממשלה מוציאה על בדיקות במעבדות פרטיות, היא היתה יכולה לשקם את המערכת המעבדתית האיכותית שלרשותה".

עוד ב-mako בריאות:
>> "כל יום נוגעים בי אנשים שאני לא מכירה"
>> תופעת לוואי יוצאת דופן בקרב חולי קורונה
>> הקשר המשמעותי שבין חוסר ברזל ומחלת הקורונה

הפגנת עובדי המעבדות (צילום: פרטי)
"אנחנו למודי אכזבות" | צילום: פרטי

 "עם אמפתיה אי אפשר ללכת למכולת"

 "לצערי, אנו מתקדמים להשבתה כללית של המעבדות בישראל", אומרת היום אדמון, "נדמה שאין גבול לזחיחות מצד הממשלה, שעדיין לא מפנימה שאנחנו הולכים עד הסוף. נפגשנו אמש עם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי. אני אמנם שמחה להגיד שהיה קשוב, תומך והבטיח נחרצות לפעול לפתרון המשבר, אבל עם אמפתיה אי אפשר ללכת למכולת ולתקן את ההזנחה מרובת השנים. אני מקווה שהוא אכן יעמוד בהבטחותיו ויפעל לפתרון המשבר המתמשך במעבדות. כרגע, הכדור נמצא במגרש של משרד האוצר אבל אנחנו למודי אכזבות, ולכן במקביל מנחים את העובדים להיערך להשבתה מלאה, ללא מגבלת זמן".