כמו כל ילדה בגן חובה הלכה מיה בת ה-5.5 לגן לפני כשלושה שבועות, אולם אף אחד לא תיאר לעצמו שיום שגרתי יסתיים בחבלה קשה ודרמטית בוושט ובניתוח מורכב. "באותו יום מיה ככל הנראה נפלה ונחבלה מכסא", מספרת אימה בל ברהמס, בעצמה רופאה מתמחה במחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי מאיר. "מיה נרגעה די מהר ולא הראתה סימני מצוקה. בערב, בביתה, אביה שם לב כי היא מחרחרת ומתקשה לשתות מים והיא התלוננה שכואב לה באזור הגרון. החלטנו לא לבזבז זמן ולהגיע במהירות למיון הילדים במאיר".

עם הגעתה למיון מיה הובהלה במהירות לחדר טראומה ונבדקה על ידי צוות מיון ילדים וטראומה, אשר שם לב לאוויר באזור בית החזה. בבדיקה שנעשתה הורגשו בועות אוויר מתחת לעור באזור הצוואר. מיה נשלחה בדחיפות לבדיקת CT, בו אכן נמצא אוויר מפוזר באזור בית החזה ובצוואר, ולאור כך היא הוכנסה מיד לחדר הניתוח על מנת לחפש את מקור דליפת האוויר. "בבדיקה של הגרון, קנה הנשימה והוושט נמצא קרע קטן בוושט שדרכו דלפו אוויר ורוק שסיכנו את מיה, מכיוון שהרוק עלול היה להיכנס לרקמות הסטריליות של הצוואר ולגרום לזיהום מפושט בצוואר ובבית החזה", מסביר ד"ר יניב אבנר.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

מיה החלה לקבל אנטיביוטיקה והוכנסה למעקב במחלקת טיפול נמרץ ילדים. אימה מספרת כי לאחר כיומיים ולאחר שעלה למיה החום חשדו הרופאים כי החל תהליך דלקתי וכי החור לא נסגר באופן טבעי. בבדיקות הדם שנעשו לה אכן נמצאו מדדי דלקת גבוהים בדם שהדליקו למומחים בטיפול הנמרץ נורה אדומה. לאור כך הוחלט להכניס את מיה לניתוח לניקוז האוויר והרוק. 

ילדה (צילום: פרטי)
צילום: פרטי

לדברי ד"ר סגייה, מנהלת מחלקת כירורגיית ילדים,: "כאשר מדובר בילדים, להבדיל ממבוגרים, יש סיכוי גבוה להצלחה בטיפול שמרני הכולל ניקוז ההפרשות ותזונה שאינה דרך הפה אלא דרך הווריד. רק לאחר שרואים שאין דליפה מהוושט ניתן לעבור באופן הדרגתי לתזונה דרך הפה. בניתוח שנערך למיה הוכנס נקז צווארי עד לכניסה לבית החזה במטרה לנקז את ההפרשות והרוק, על מנת לאפשר ריפוי עצמי של הוושט כך שתוכל להיסגר לבד".

במשך כשלושה שבועות בהם טופלה מיה בתחילה בטיפול נמרץ ילדים ולאחר מכן במחלקת כירורגית ילדים, היא לא יכלה לאכול ולשתות באופן רגיל. בתחילה היא עברה הזנה דרך הוריד ובהמשך גם באמצעות זונדה. "בימים האחרונים עברנו בהדרגתיות למזון נוזלי ואח"כ למזון רך. לפני כשלושה ימים מיה עברה בדיקה שהראתה לשמחתנו הגדולה כי החור בוושט נסגר וסוף סוף אנו יכולים לומר כי הדרמה מאחורינו", אומרת אימה בל. "אני רוצה להודות לכל הצוותים במאיר, אשר טיפלו במסירות רגישות ומקצועיות במיה שלנו. זו הייתה חוויה לא פשוטה עבורנו ומבחינתנו החלמה של מיה היא נס חנוכה אמיתי עבורנו".