לפני כחצי שנה, החלה ליב, תינוקת בריאה לחלוטין בת שנה, לחוש ברע. היא נאנחה והתנשמה באופן שהדאיג מאד את הוריה. אמה טליה, אז בחודש השמיני להריונה, החליטה לגשת איתה לרופאת המשפחה. האחרונה המליצה להן לשוב לביתן ולבצע טיפול אינהלציה.

אלא שטליה המודאגת הרגישה שמשהו אינו כשורה וכבר באותו הלילה ניגשה עם ליב למיון בית החולים בנהריה. שם, היא אובחנה אצלה דלקת בשריר הלב - מיוקרדיטיס, שככל הנראה נגרמה בעקבות וירוס שתקף אותה. בשלב זה, ההורים המודאגים מחליטים להמשיך טיפול בבית החולים שניידר שבמרכז הארץ, וליב מתאשפזת לניסיון של טיפול תרופתי דרך הווריד וכעבור מספר ימים היא משתחררת. אולם, לאחר כחודש, מצבה של ליב מחמיר. טליה מספרת כי היא הייתה עייפה מאוד, חיוורת וחלשה וסבלה מחוסר תיאבון. ההורים שבים לשניידר, שם היא מאובחנת כסובלת מאי-ספיקת לב. לאחר שתרופות לא עזרו לייצב את מצבה, הרופאים מחליטים שתי החלטות קריטיות – לשלב אותה ברשימת ההמתנה להשתלת לב, ובינתיים להכניסה לחדר ניתוח באופן מיידי על מנת לחברה ללב מלאכותי – "ברלין הארט" שאמור לספק פתרון זמני עד להשתלת הלב החדש. בשניידר מציינים כי מדובר במעין "לב במזוודה" שמחובר לחולה ללא אפשרות להתנתק ממנו, והוא מחייב מעקב מתמיד של הצוות הרפואי, מה שלא מאפשר שחרור הביתה, ובעצם דורש מהילד ומההורים לעבור לגור זמנית בבית החולים.

התינוקת הצעירה ביותר בשניידר שחוברה ללב מלאכותי

למזלה של ליב והוריה, בניגוד לילדים אחרים במחלקה שחוברו לברלין הארט והתגוררו בבית החולים במשך חודשים ארוכים, הפעם תרומת הלב הגיעה תוך כשבועיים בלבד. ד"ר עופר שילר, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית, מציין שליב היא התינוקת הצעירה ביותר בשניידר שחוברה ללב מלאכותי והשנייה הצעירה ביותר שעברה השתלת לב. "היא הגיעה אלינו במצב של קריסה לבבית, ונדרשה לפתרון מציל חיים באופן מיידי. לשמחתנו, נמצאה לה תרומת לב תוך פרק זמן קצר. ליב טופלה במסירות על ידי כל הצוות של היחידה לטיפול נמרץ לב ואנחנו מאחלים לה התאוששות קלה וחזרה לשגרה מהר ככל הניתן".

ליב מחוברת ללב המלאכותי (צילום: שניידר)
ליב מחוברת ללב המלאכותי. "הצעירה ביותר בשניידר שחוברה אליו" | צילום: שניידר

טליה, אמה מספרת על הרגע שבו נודע להם שליב זקוקה להשתלת לב: "זה נפל עלינו כרעם ביום בהיר. לא הייתה לה בעיה מולדת, לחשוב שזה קרה בגלל וירוס – זה פשוט בלתי נתפס".

מה עושים במצב כזה?

"זה בהחלט לא היה פשוט. הייתי בהיריון מתקדם ועם ילד נוסף בבית. בהתחלה אמרו לנו שהווירוס פגע לה בלב וזה היה מאוד מפחיד, אבל אמרנו לעצמנו שאנחנו חייבים להיות חזקים עבור הילדים".

מה שלומה כרגע?

"ברוך ה' היא בסדר. אנחנו צפויים להשתחרר בימים הקרובים. היא עוד צפויה לעבור מעקב ויש צנתורים שהיא צריכה לבצע ככל מההליך המקובל במצב כזה, אבל אנחנו אופטימיים ומקווים שהכל יעבור בשלום".

כעת ליב מתאוששת במחלקה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר לצד הוריה, ואנחנו מאחלים לה החלמה מהירה.