על אף שהרפואה המודרנית ממשיכה להתקדם בצעדי ענק בטיפול ובשליטה על נגיף ה- HIV, הסטיגמה הנוראית על האיידס לא מצליחה לדהות. הבושה שמסביב למחלה גורמת לאנשים רבים לא ללכת להיבדק, ולקראת יום האיידס הבינ"ל, שנערך ב-1.12, זה בדיוק מה שהוועד למלחמה באיידס מנסה להילחם בו בקמפיין החדש שלו.

הקמפיין מציג את בדיקת ה- HIV כדבר מאוד חיובי, במטרה לעודד יותר אנשים להיבדק. הסרטון נגמר במילים: "בעולם שבו כולם היו רוצים בכיף לעשות בדיקה – לא היינו צריכים לדבר על זה. בעולם שלנו, מספיק שתבואו להיבדק פעם ב... ותשאירו את הכיף לדברים אחרים". 

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מחר (ג') יערך יום המודעות הבינ"ל לאיידס. על פי הסקר השנתי של הוועד למלחמה באיידס, מסתבר שלמעלה מ-65 אחוז מקרב הישראלים לא נבדקו ל-HIV מעולם. "החשיבות שבביצוע בדיקת HIV היא גבוהה ביותר משום שהיא מאפשרת גם למנוע הדבקות וגם להתחיל בטיפול שימנע סיבוכים רפואיים בעתיד", אומר ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס.

‎Posted by ‎הוועד למלחמה באיידס‎ on‎ יום שני 30 נובמבר 2015

הסיבה לחוסר ההיענות לבדיקה, על אף שהיא ניתנת בחינם היא פשוט סטיגמה. "איידס היא מחלה המלווה בסטיגמה עמוקה וקשה הנובעת מנבערות ובורות. אחת המטרות הכי גדולות שלנו כחברה היא להפוך אותה לנון-אישיו. זו מחלה כרונית, לא מתים ממנה וחיים איתה חיים רגילים", אומרת ד"ר מרגלית לורבר, מנהלת היחידה למחלות אוטואימוניות ברמב"ם וחברה בוועד החברה לרפואת איידס בישראל. "הסיבה היחידה לעניין הרב והסטיגמה המלווה אותה היא שהיא מועברת בסקס. אבל יש עוד הרבה מחלות שמועברות בסקס והן לא מסמנות את האדם ולא יוצרות סטיגמה. כולם עושים סקס ולכן כולם יכולים להידבק".

כמדי שנה מציין הוועד למלחמה באיידס בישראל את יום האיידס העולמי במספר אירועים שמטרתם העלאת המודעות ל-HIV, לדרכי מניעת הידבקות, לחשיבות הגילוי המוקדם של המחלה ולשינוי הסטיגמות הקשורות לנשאי הנגיף. השנה יציין הוועד למלחמה באיידס 30 שנה להקמתו, והאירועים לציון יום האיידס העולמי יתקיימו השנה בסימן 30 שנות מאבק ב- HIV ואיידס בישראל. 

עוד ב-mako בריאות:
>> שוכחים יותר: מה הרדמה באמת עושה למוח?
>> התעלומה היומית: למה הזקן שלך ג'ינג'י ואתה לא?
>> רפי גינת לא טועה: הידבקות בסלמונלה נמצאת בעלייה